- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
New Age America 198 PCS Deutsch DT Equivalent – Gray – KableLock
SKU:
NAAGDT-198
$41.139
| Total QTY: | 198 PCS |
|---|---|
| Color: | Gray |
| Part Number: | NAAGDT-198 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 198 PCS | Pin 2-12 | Gray |
New Age America 2 PCS Hammer Arrestor – Angled – AquaFlow 360
SKU:
NAAHA-A2
$26.531
| Total QTY: | 2 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAHA-A2 |
| Material: | Lead-Free Brass & 304 Stainless Steel |
| Size: | 3/4″ GHT Male & 3/4″ GHT Female |
| Type: | Angled |
| Rated Temperature: | 33°F (0°C) to 180°F (82°C) |
| Pressure Rating: | 250 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Suitable Applications: | Residential, Commercial & Industrial |
| Technology: | AquaFlow 360™ Technology |
| Installation Method: | GHT – Screw-In |
| Global Approvals: | NSF, UPC, CUPC, Lead-Free, NSF/ANSI 61, ISO |
| Available Options | 2 PCS | Angled | 3/4″ |
New Age America 2 PCS Hammer Arrestor – Straight – AquaFlow 360
SKU:
NAAHA-S2
$26.531
| Total QTY: | 2 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAHA-S2 |
| Material: | Lead-Free Brass & 304 Stainless Steel |
| Size: | 3/4″ GHT Male & 3/4″ GHT Female |
| Type: | Straight |
| Rated Temperature: | 33°F (0°C) to 180°F (82°C) |
| Pressure Rating: | 250 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Suitable Applications: | Residential, Commercial & Industrial |
| Technology: | AquaFlow 360™ Technology |
| Installation Method: | GHT – Screw-In |
| Global Approvals: | NSF, UPC, CUPC, Lead-Free, NSF/ANSI 61, ISO |
| Available Options | 2 PCS | Straight | 3/4″ |
New Age America 216 PCS Cable Clamps – 12 Sizes – 3/16″ to 2″
SKU:
NAACC-216
$36.348
| Total QTY: | 216 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Part Number: | NAACC-216 |
| Material: | 304 Stainless Steel & Rubber Coated |
| # of Sizes: | 12 Sizes |
| Size: | 3/16″ (5mm) 1/4″ (6mm) 5/16″ (8mm) 3/8″ (10mm) 1/2″ (13mm) 5/8″ (16mm) 3/4″ (19mm) 1″ (25mm) 1-1/4″ (32mm) 1-1/2″ (38mm) 1-3/4″ (45mm) 2″ (51mm) |
| Sizes Engraved: | Yes |
| Application Methods: | Solo – Duo – Trio – Quad Configurations |
| Accessories Included: | M5 Screw M5 Washer M5 Nut M5 Allen Key |
| Global Approvals: | CE, SGS, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 216 PCS | 3/16″ to 2″ |
New Age America 220 PCS Heat Shrink Butt Connectors – KableSeal
SKU:
NAAHS-220
$19.999
| Total QTY: | 220 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAHS-220 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Butt Connector |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.41 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 220 PCS Heat Shrink Butt Connectors, Assortment Case, Info Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 220 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 25 PCS 1/2″ PEX Fittings – Coupling – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-C25
$19.509
| Total QTY: | 25 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-C25 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 25pc – Coupling |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 25 PCS | 1/2″ Coupling |
New Age America 25 PCS 1/2″ PEX Fittings – Elbow – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-E25
$19.509
| Total QTY: | 25 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-E25 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 25pc – Elbow |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 25 PCS | 1/2″ Elbow |
New Age America 25 PCS 1/2″ PEX Fittings – Tee – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-T25
$30.249
| Total QTY: | 25 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-T25 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 25pc – Tee |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 25 PCS | 1/2″ Tee |
New Age America 25 PCS NPT Cable Glands – Black – KableLock
SKU:
NAABCG-NPT-25
$16.254
| Color: | Black |
|---|---|
| Total QTY: | 25 PCS |
| Series: | NPT |
| Part Number: | NAABCG-NPT-25 |
| Material: | PA66 Nylon |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | NPT 1/4″ NPT 3/8″ NPT 1/2″ NPT 3/4″ NPT 1″ NPT 1-1/4″ |
| Size Engraved: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | CE, IP68, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 25 PCS | 1/4″ to 1-1/4″ | Black |
New Age America 25 PCS NPT Cable Glands – Gray – KableLock
SKU:
NAAGCG-NPT-25
$16.254
| Color: | Gray |
|---|---|
| Total QTY: | 25 PCS |
| Series: | NPT |
| Part Number: | NAAGCG-NPT-25 |
| Material: | PA66 Nylon |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | NPT 1/4″ NPT 3/8″ NPT 1/2″ NPT 3/4″ NPT 1″ NPT 1-1/4″ |
| Size Engraved: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | CE, IP68, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 25 PCS | 1/4″ to 1-1/4″ | Gray |
New Age America 25 PCS NPT Cable Glands – White – KableLock
SKU:
NAAWCG-NPT-25
$16.254
| Color: | White |
|---|---|
| Total QTY: | 25 PCS |
| Series: | NPT |
| Part Number: | NAAWCG-NPT-25 |
| Material: | PA66 Nylon |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | NPT 1/4″ NPT 3/8″ NPT 1/2″ NPT 3/4″ NPT 1″ NPT 1-1/4″ |
| Size Engraved: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | CE, IP68, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 25 PCS | 1/4″ to 1-1/4″ | White |
New Age America 250 PCS Heat Shrink Spade Connectors – KableSeal
SKU:
NAAQD-250
$21.520
| Total QTY: | 250 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAQD-250 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Male & Female |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.4 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 250 PCS Heat Shrink Spade Connectors, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 250 PCS | AWG 22-10 | Male & Female |
New Age America 26 PCS PG Cable Glands -Black – KableLock
SKU:
NAABCG-PG-26
$16.254
| Color: | Black |
|---|---|
| Total QTY: | 26 PCS |
| Series: | PG |
| Part Number: | NAABCG-PG-26 |
| Material: | PA66 Nylon |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | PG7 PG9 PG11 PG13.5 PG16 PG19 |
| Size Engraved: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | CE, IP68, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 26 PCS | PG7 – PG19 | Black |
New Age America 260 PCS Heat Shrink Ring Connectors – KableSeal
SKU:
NAART-260
$27.192
| Total QTY: | 260 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAART-260 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Ring #10 – 3/8″ |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 260 PCS Heat Shrink Ring Terminals, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 260 PCS | AWG 22-10 | Ring #10 – 3/8 |
New Age America 260 PCS Heat Shrink Spade Connectors – KableSeal
SKU:
NAAQD-260
$22.001
| Total QTY: | 260 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAQD-260 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Male & Female |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.4 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 260 PCS Heat Shrink Spade Connectors, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 260 PCS | AWG 22-10 | Male & Female |
New Age America 3 PCS NPT Cable Glands – Stainless Steel – KableLock
SKU:
NAASCG-NPT-3
$14.629
| Color: | Steel |
|---|---|
| Total QTY: | 3 PCS |
| Series: | NPT |
| Part Number: | NAASCG-NPT-3 |
| Material: | 304 Stainless Steel |
| # of Sizes: | 1 Size |
| Sizes: | NPT1/2″ |
| Size Engraved: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | CE, IP68, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 3 PCS | 1/2″ | Steel |
Load more products
Loading...