WAGO 221-2401 Inline Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-2401
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 18AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 221-2401 |
| Pack Size | Single, 2500 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 60 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-412 Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-412
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 221-412 |
| Pack Size | Single, 1000 Pack, 2500 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-413 Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-413
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 221-413 |
| Pack Size | Single, 500 Pack, 2500 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-415 Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – 25 Pack
SKU:
WAG221-415-25Pack
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-415 |
| Pack Size | Single, 1000 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack |
WAGO 221-415 Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-415
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-415 |
| Pack Size | Single, 1000 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack |
WAGO 221-422 Green Range Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-422
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 221-422 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-423 Green Range Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-423
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 221-423 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-425 Green Range Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-425
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-425 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-612 Compact Splicing Connector – 221 Series 10 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-612
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 221-612 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack |
WAGO 221-613 Compact Splicing Connector – 221 Series 10 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-613
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 221-613 |
| Pack Size | Single, 30 Pack, 50 Pack, 10 Pack |
WAGO 221-615 Compact Splicing Connector – 221 Series 10 AWG Lever Connector – 30 Pack
SKU:
WAG221-615-30Pack
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-615 |
| Pack Size | Single, 500 Pack, 10 Pack, 15 Pack, 30 Pack |
WAGO 221-615 Compact Splicing Connector – 221 Series 10 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-615
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-615 |
| Pack Size | Single, 500 Pack, 10 Pack, 15 Pack, 30 Pack |
WAGO 222-413 Classic Splicing Connector – 222 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG222-413
| Product Range: | 222 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 28AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 222-413 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |