Panasonic Swidget R1015SWA 15A Outlet
SKU:
PANR1015SWA
| Product Number: | R1015SWA (W=white) |
|---|---|
| Input Power Rating: | 125VAC, 15A |
| Outlet Receptacle Configuration: | NEMA 5-15R |
| Resistive Load Rating: | 1800W |
| Motor Load Rating: | 0.5HP |
| Inductive Load Rating: | 8A@125VAC (PF 0.4) |
| Relay Mechanical Endurance Rating: | 1, 000, 000 cycles (or 274 years @ 10 cycles per day) |
| Wiring Type: | Pre-stripped wire leads (Line/Neutral/Switch) #16 AWG (Stranded), Ground screw |
| Testing and Code Compliance: | UL1310/UL60730-1 CSA 22.2 #223/E60730-1 (Canada and US) |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10C to 40C) |
| Insert Voltage Output: | Nominal 5VDC (+/- 5%) |
| Insert DC Protection: | CLASS 2 – Current limiting and thermal shutdown protection |
| Insert Current Output: | Constant current maximum 2.0A |
Panasonic Swidget R1020SWA 20A Outlet
SKU:
PANR1020SWA
| Product Number: | R1020SWA (W=white) |
|---|---|
| Input Power Rating: | 125VAC, 20A |
| Outlet Receptacle Configuration: | NEMA 5-20R |
| Resistive Load Rating: | 2400W |
| Motor Load Rating: | 1.0HP |
| Inductive Load Rating: | – |
| Relay Mechanical Endurance Rating: | 2, 000, 000 cycles (or 548 years @ 10 cycles per day) |
| Wiring Type: | Pre-stripped wire leads (Line/Neutral/Switch) #16 AWG (Stranded), Ground screw |
| Testing and Code Compliance: | UL1310/UL60730-1 CSA 22.2 #223/E60730-1 (Canada and US) |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10C to 40C) |
| Insert Voltage Output: | Nominal 5VDC (+/- 5%) |
| Insert DC Protection: | CLASS 2 – Current limiting and thermal shutdown protection |
| Insert Current Output: | Constant current maximum 2.0A |
Panasonic Swidget S16001WA On-Off Switch
SKU:
PANS16001WA
| Product Number: | S16001WA (W=white) |
|---|---|
| Input Power Rating: | 125VAC, 5A |
| LED/CFL Load Rating: | 300W |
| Incandescent Load Rating: | 600W |
| Horsepower Load Rating: | 0.3 HP |
| Wiring Type: | Pre-stripped wire leads (Line/Neutral/Switch) #16 AWG (Stranded), Ground screw |
| Switch Configuration: | Single pole, dry contact |
| Testing and Code Compliance: | UL1310/UL60730-1 CSA 22.2 #223/E60730-1 (Canada and US) |
| Flammability: | UL94 5VA |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10C to 40C) |
| Insert Voltage Output: | Nominal 5VDC (+/- 5%) |
| Insert DC Protection: | CLASS 2 – Current limiting and thermal shutdown protection |
| Insert Current Output: | Constant current maximum 2.0A |
Panasonic Swidget S16008WA 20-40-60 Dry Contact Timer Switch
SKU:
PANS16008WA
| Product Number: | S16008WA (W=white) |
|---|---|
| Input Power Rating: | 125VAC, 5A |
| LED/CFL Load Rating: | 300W |
| Incandescent Load Rating: | 600W |
| Horsepower Load Rating: | 0.3 HP |
| Wiring Type: | Pre-stripped wire leads (Line/Neutral/Switch) #16 AWG (Stranded), Ground screw |
| Switch Configuration: | Single pole, dry contact |
| Testing and Code Compliance: | UL1310/UL60730-1 CSA 22.2 #223/E60730-1 (Canada and US) |
| Flammability: | UL94 5VA |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10C to 40C) |
| Insert Voltage Output: | Nominal 5VDC (+/- 5%) |
| Insert DC Protection: | CLASS 2 – Current limiting and thermal shutdown protection |
| Insert Current Output: | Constant current maximum 2.0A |
Panasonic Swidget S16009WA Auxiliary Control Switch
SKU:
PANS16009WA
| Product Number: | S16009WA (W=white) |
|---|---|
| Input Power Rating: | 125VAC, 5A |
| LED/CFL Load Rating: | 300W |
| Incandescent Load Rating: | 600W |
| Horsepower Load Rating: | 0.3 HP |
| Wiring Type: | Pre-stripped wire leads (Line/Neutral/Switch) #16 AWG (Stranded), Ground screw |
| Switch Configuration: | Single pole, dry contact |
| Testing and Code Compliance: | UL1310/UL60730-1 CSA 22.2 #223/E60730-1 (Canada and US) |
| Flammability: | UL94 5VA |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10C to 40C) |
| Insert Voltage Output: | Nominal 5VDC (+/- 5%) |
| Insert DC Protection: | CLASS 2 – Current limiting and thermal shutdown protection |
| Insert Current Output: | Constant current maximum 2.0A |
Panasonic Swidget SD3001WA Dimmer Switch
SKU:
PANSD3001WA
| Product Number: | SD3001WA (W=white) |
|---|---|
| Input Power Rating: | 125VAC, 2.5A |
| LED/CFL Load Rating: | 150Q |
| Incandescent Load Rating: | 300W |
| Wiring Type: | Pre-stripped wire leads (Line/Neutral/Switch) #16 AWG (Stranded), Ground screw |
| Switch Configuration: | Single (1p) |
| Testing and Code Compliance: | UL1472/ UL1310, CSA C22.2 #184.1, #223 (Canada and US) |
| Compatibility: | NEMA SSL 7A Compliant |
| Flammability: | UL94 5VA |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10C to 40C) |
| Insert Voltage Output: | Nominal 5VDC (+/- 5%) |
| Insert DC Protection: | CLASS 2 – Current limiting and thermal shutdown protection |
| Insert Current Output: | Constant current maximum 2.0A |
Panasonic Swidget WI000UWA WIFI Control Module
SKU:
PANWI000UWA
Panasonic Swidget WI001UWA WIFI + USB Module
SKU:
PANWI001UWA
| Product Number: | WI001UWA (W=white) |
|---|---|
| Wireless Standard: | Wi-Fi 802.11g |
| Wireless Band: | 2.4 Ghz |
| Device Compatibility: | Amazon Alexa, Google Assistant and IFTTT |
| Device Upgrades: | OTA |
| Output Power Rating: | 5Vdc +/-5% @ 2A (Class 2) |
| USB Output Connector: | Type A |
| Smart Charge Detection: | BC1.2 compliant |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10 °C to 40 °C) |
Panasonic Swidget WI002UWA WIFI + Guidelight Module
SKU:
PANWI002UWA
Panasonic Swidget WI003UWA WIFI + Power-Out Module
SKU:
PANWI003UWA
| Product Number: | WI003UWA (W=white) |
|---|---|
| Wireless Standard: | Wi-Fi 802.11g |
| Wireless Band: | 2.4 Ghz |
| Device Compatibility: | Amazon Alexa, Google Assistant and IFTTT |
| Device Upgrades: | OTA |
| LED Intensity Specification: | 1900mcd@20mA |
| Operation: | Automated illumination at loss of power |
| Max Run Time: | 1 hour |
| Charge Times: | 20%@5min, 80%@60min |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10C to 40C) |
Panasonic Swidget WI004UWA WIFI + Motion Module
SKU:
PANWI004UWA
| Product Number: | WI004UWA (W=white) |
|---|---|
| Wireless Standard: | Wi-Fi 802.11g |
| Wireless Band: | 2.4 Ghz |
| Device Compatibility: | Amazon Alexa, Google Assistant and IFTTT |
| Device Upgrades: | OTA |
| Detection Range : | 3m |
| Field of view: | 120 degrees |
| Vacancy Timer: | Adjustable between 1-60 minutes |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10 °C to 40 °C) |
Panasonic Swidget WI005UWA WIFI + Temp / Humidity Module
SKU:
PANWI005UWA
| Product Number: | WI005UWA (W=white) |
|---|---|
| Wireless Standard: | Wi-Fi 802.11g |
| Wireless Band: | 2.4 Ghz |
| Device Compatibility: | Amazon Alexa, Google Assistant and IFTTT |
| Device Upgrades: | OTA |
| Temperature Range: | -10 – 40 °C (+/- 1 °C {after calibration}) |
| Relative Humidity Range: | 0-100% {+/- 5% RH) |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10 °C to 40 °C) |
Panasonic Swidget WI006UWA WIFI + Temp / Humidity / Motion Module
SKU:
PANWI006UWA
| Product Number: | WI006UWA (W=white) |
|---|---|
| Wireless Standard: | Wi-Fi 802.11g |
| Wireless Band: | 2.4 Ghz |
| Device Compatibility: | Amazon Alexa, Google Assistant and IFTTT |
| Device Upgrades: | OTA |
| Detection Range : | 3m |
| Field of view: | 120 degrees |
| Vacancy Timer: | Adjustable between 1-60 minutes |
| Temperature Range: | -10 – 40 °C (+/- 1 °C {after calibration}) |
| Relative Humidity Range: | 0-100% {+/- 5% RH) |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10 °C to 40 °C) |
Panasonic Swidget WI008UWA WIFI + Indoor Air Quality Module
SKU:
PANWI008UWA
| Product Number: | WI008UWA (W=white) |
|---|---|
| Wireless Standard: | Wi-Fi 802.11g |
| Wireless Band: | 2.4 Ghz |
| Device Compatibility: | Amazon Alexa, Google Assistant and IFTTT |
| Device Upgrades: | OTA |
| Temperature Range: | -10 – 40 °C (+/- 1 °C {after calibration}) |
| Relative Humidity Range: | 0-100% {+/- 5% RH) |
| Air Pressure: | 300 – 1100 hPa (+/-2hPa) |
| Calculated IAQ: | 0 – 500 |
| Calculated TVOC: | 0- 1000 ppb (TBC) |
| Calculated eCO2 | 400 – 6000 ppm (TBC) |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10 °C to 40 °C) |

