New Age America 1″ – 25FT – KableLock Conduit Set
SKU:
NAALTC-1-25
| Color: | Gray |
|---|---|
| Part Number: | NAALTC-1-25 |
| Material: | Non-Metallic Virgin PVC |
| Type: | Liquid-Tight Flexible Conduit |
| Size: | 1″ |
| Length: | 25 FT |
| Waterproof: | Yes |
| Included Parts | 1″ – 5pc Straight + 5pc Angle Fittings + 5pc Pipe Support Strap |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | UL, cUL, CSA, CE, RoHS, REACH, ISO |
| Approval Ratings: | cUL Rating: 80°C Dry – 60°C Wet – 70°C Oil Resistance CSA Approval: -18°C to 70°C Flammability Classification: 94V-2 Temperature Index: 125°C |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
New Age America 1″ – 50FT – KableLock Conduit Set
SKU:
NAALTC-1-50
| Color: | Gray |
|---|---|
| Part Number: | NAALTC-1-50 |
| Material: | Non-Metallic Virgin PVC |
| Type: | Liquid-Tight Flexible Conduit |
| Size: | 1″ |
| Length: | 50 FT |
| Waterproof: | Yes |
| Included Parts | 1″ – 5pc Straight + 5pc Angle Fittings + 10pc Pipe Support Strap |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | UL, cUL, CSA, CE, RoHS, REACH, ISO |
| Approval Ratings: | cUL Rating: 80°C Dry – 60°C Wet – 70°C Oil Resistance CSA Approval: -18°C to 70°C Flammability Classification: 94V-2 Temperature Index: 125°C |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
New Age America 1/2″ – 25FT – KableLock Conduit Set
SKU:
NAALTC-0.5-25
| Color: | Gray |
|---|---|
| Part Number: | NAALTC-0.5-25 |
| Material: | Non-Metallic Virgin PVC |
| Type: | Liquid-Tight Flexible Conduit |
| Size: | 1/2″ |
| Length: | 25 FT |
| Waterproof: | Yes |
| Included Parts | 1/2″ – 5pc Straight + 5pc Angle Fittings + 5pc Pipe Support Strap |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | UL, cUL, CSA, CE, RoHS, REACH, ISO |
| Approval Ratings: | cUL Rating: 80°C Dry – 60°C Wet – 70°C Oil Resistance CSA Approval: -18°C to 70°C Flammability Classification: 94V-2 Temperature Index: 125°C |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
New Age America 1/2″ – 50FT – KableLock Conduit Set
SKU:
NAALTC-0.5-50
| Color: | Gray |
|---|---|
| Part Number: | NAALTC-0.5-50 |
| Material: | Non-Metallic Virgin PVC |
| Type: | Liquid-Tight Flexible Conduit |
| Size: | 1/2″ |
| Length: | 50 FT |
| Waterproof: | Yes |
| Included Parts | 1/2″ – 5pc Straight + 5pc Angle Fittings + 10pc Pipe Support Strap |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | UL, cUL, CSA, CE, RoHS, REACH, ISO |
| Approval Ratings: | cUL Rating: 80°C Dry – 60°C Wet – 70°C Oil Resistance CSA Approval: -18°C to 70°C Flammability Classification: 94V-2 Temperature Index: 125°C |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
New Age America 10 PCS Stop Valves – Angled – AquaFlow 360
SKU:
NAAN-SV-A10
| Total QTY: | 10 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAN-SV-A10 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ Nominal Compression (5/8″ OD) x 3/8″ OD Compression |
| Type: | Compression – Angled |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 10pc Angled Stop Valve |
| Installation Method: | Compression |
| Turn Range: | 1/4″ Turn |
| Compatible Pipes: | Copper, Braided, PEX |
| Available Options | 10 PCS | Angled | Compression |
New Age America 10 PCS Stop Valves – Straight – AquaFlow 360
SKU:
NAAN-SV-S10
| Total QTY: | 10 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAN-SV-S10 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ Nominal Compression (5/8″ OD) x 3/8″ OD Compression |
| Type: | Compression – Straight |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 10pc Straight Stop Valve |
| Installation Method: | Compression |
| Turn Range: | 1/4″ Turn |
| Compatible Pipes: | Copper, Braided, PEX |
| Available Options | 10 PCS | Straight | Compression |
New Age America 100 PCS Deutsch Equivalent Contacts – AWG 18-14
SKU:
NAAODT-100
| Total QTY: | 100 PCS (50 Male Pins & 50 Female Sockets) |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Part Number: | NAAODT-100 |
| Material: | Copper |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Included Components: | 50 Pairs Male/Female Pin/Socket, Information Sheet, Assortment Case |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Compatibility: | DT, HDP20, HD30, DTHD, HD10, DRC, and Jiffy Splice Series Connectors |
| Available Options | 100 PCS | Open Barrel Contacts |
New Age America 109 PCS Cable Clamps – 12 Sizes – 3/16″ to 2″
SKU:
NAACC-109
| Total QTY: | 109 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Part Number: | NAACC-109 |
| Material: | 304 Stainless Steel & Rubber Coated |
| # of Sizes: | 12 Sizes |
| Size: | 3/16″ (5mm) 1/4″ (6mm) 5/16″ (8mm) 3/8″ (10mm) 1/2″ (13mm) 5/8″ (16mm) 3/4″ (19mm) 1″ (25mm) 1-1/4″ (32mm) 1-1/2″ (38mm) 1-3/4″ (45mm) 2″ (51mm) |
| Sizes Engraved: | Yes |
| Application Methods: | Solo – Duo – Trio – Quad Configurations |
| Accessories Included: | M5 Screw M5 Washer M5 Nut M5 Allen Key |
| Global Approvals: | CE, SGS, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 109 PCS | 3/16″ to 2″ |
New Age America 121 PCS Hose Clamps – 1/4″ to 1-1/2″ (6-38mm)
SKU:
NAAHC-121
| Total QTY: | 121 PCS |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Part Number: | NAAHC-121 |
| Material: | 304 Stainless Steel |
| # of Sizes: | 7 Sizes |
| Sizes: | 1/4″-7/16″ (6-12 mm) 3/8″-5/8″ (10-16 mm) 1/2″-3/4″ (13-19 mm) 5/8″-1″ (16-25 mm) 3/4″-1-1/8″ (19-29 mm) 3/4″-1-1/4″ (18-32 mm) 13/16″-1-1/2″ (21-38 mm) |
| Sizes Engraved: | Yes |
| Accessories Included: | Tool |
| Global Approvals: | CE, SGS, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 121 PCS | 1/4″ to 1-1/2″ |
New Age America 13 PCS 1/2″ Push-Fit – Coupling – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-C13
| Total QTY: | 13 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-C13 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | Push-Fit |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 12pc Coupling 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 13 PCS | 1/2″ Coupling |
New Age America 130 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-130
| Total QTY: | 130 PCS |
|---|---|
| Color: | Blue |
| Part Number: | NAAFT-130 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 16-14 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 27 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 130 PCS Blue #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 130 PCS Fork #10 | AWG 16-14 |
New Age America 15 PCS PEX Drop Ear Elbow – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-DEE15
| Total QTY: | 15 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-DEE15 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX & NPT |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 15pc – Drop Ear Elbow |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 15 PCS | 1/2″ Drop Ear Elbow |
New Age America 150 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-150
| Total QTY: | 150 PCS |
|---|---|
| Color: | Red |
| Part Number: | NAAFT-150 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-16 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 19 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 150 PCS Red #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 150 PCS Fork #10 | AWG 22-16 |
New Age America 18 PCS 1/2″ PEX Fittings Lead-Free – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-18
| Total QTY: | 18 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-18 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 6pc – Coupling 6pc – Elbow 6pc – Tee |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 18 PCS | 1/2″ Assortment |
New Age America 180 PCS T-Tap Wire Connectors – AWG 22-10
SKU:
NAATT-180
| Total QTY: | 180 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAATT-180 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Copper Thickness: | 0.35 mm – 0.8 mm |
| Included Components: | 180 PCS Assorted T-Tap/Spade Connectors, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | No |
| Global Approvals: | UL, cUL, CSA, CE, ASTM, ISO, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
New Age America 1800 PCS Wire Ferrules – AWG 22-8
SKU:
NAAWF-1800
| Total QTY: | 1800 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-1800 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-8 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 1800 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 1800 PCS | AWG 22-8 |

