- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
New Age America 3 PCS Push-Fit Ball Valves – 1/2″ – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-BV3
$17.217
| Total QTY: | 3 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-BV3 |
| Material: | Lead-Free Brass with EPDM Rubber & 304 Stainless Steel |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | Push-Fit |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 1pc Hot (Red) 1pc Cold (Blue) 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 3 PCS | 1/2″ | Push-Fit |
New Age America 3/4″ – 25FT – KableLock Conduit Set
SKU:
NAALTC-0.75-25
$36.479
| Color: | Gray |
|---|---|
| Part Number: | NAALTC-0.75-25 |
| Material: | Non-Metallic Virgin PVC |
| Type: | Liquid-Tight Flexible Conduit |
| Size: | 3/4″ |
| Length: | 25 FT |
| Waterproof: | Yes |
| Included Parts | 3/4″ – 5pc Straight + 5pc Angle Fittings + 5pc Pipe Support Strap |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | UL, cUL, CSA, CE, RoHS, REACH, ISO |
| Approval Ratings: | cUL Rating: 80°C Dry – 60°C Wet – 70°C Oil Resistance CSA Approval: -18°C to 70°C Flammability Classification: 94V-2 Temperature Index: 125°C |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
New Age America 3/4″ – 50FT – KableLock Conduit Set
SKU:
NAALTC-0.75-50
$52.312
| Color: | Gray |
|---|---|
| Part Number: | NAALTC-0.75-50 |
| Material: | Non-Metallic Virgin PVC |
| Type: | Liquid-Tight Flexible Conduit |
| Size: | 3/4″ |
| Length: | 50 FT |
| Waterproof: | Yes |
| Included Parts | 3/4″ – 5pc Straight + 5pc Angle Fittings + 10pc Pipe Support Strap |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | UL, cUL, CSA, CE, RoHS, REACH, ISO |
| Approval Ratings: | cUL Rating: 80°C Dry – 60°C Wet – 70°C Oil Resistance CSA Approval: -18°C to 70°C Flammability Classification: 94V-2 Temperature Index: 125°C |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
New Age America 300 PCS Heat Shrink Ring Connectors – KableSeal
SKU:
NAART-300
$31.385
| Total QTY: | 300 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAART-300 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Ring #10 – 3/8″ |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 300 PCS Heat Shrink Ring Terminals, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 300 PCS | AWG 22-10 | Ring #10 – 3/8 |
New Age America 330 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-330
$23.915
| Total QTY: | 330 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAFT-330 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 330 PCS Assorted #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 330 PCS Fork #10 | AWG 22-10 |
New Age America 340 PCS Heat Shrink Butt Connectors – KableSeal
SKU:
NAAHS-340
$30.235
| Total QTY: | 340 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAHS-340 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Butt Connector |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.41 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 340 PCS Heat Shrink Butt Connectors, Assortment Case, Info Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 340 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 342 PCS Blind Pop Rivets & Washers – Black
SKU:
NAABBR-342
$14.340
| Total QTY: | 342 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Type: | Blind/Pop Rivets |
| Part Number: | NAABBR-342 |
| Material: | Aluminum & 304 Stainless Steel |
| Size Type: | SAE |
| # of Sizes: | 14 Sizes |
| Rivet Sizes: | 3/32” x 1/4” 3/32” x 5/16” 1/8” x 1/4” 1/8” x 5/16” 1/8” x 3/8” 1/8” x 1/2” 5/32” x 3/8” 5/32” x 1/2” 3/16” x 5/16” 3/16” x 3/8” 3/16” x 1/2” 3/16” x 5/8” 1/4” x 3/8” 1/4” x 1/2” |
| Washer Sizes: | 3/16″ 5/32″ 3/32″ 1/8″ |
| Global Approvals: | RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 342 PCS | Black |
New Age America 342 PCS Blind Pop Rivets & Washers – Silver
SKU:
NAASBR-342
$14.340
| Total QTY: | 342 PCS |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Type: | Blind/Pop Rivets |
| Part Number: | NAASBR-342 |
| Material: | Aluminum & 304 Stainless Steel |
| Size Type: | SAE |
| # of Sizes: | 14 Sizes |
| Rivet Sizes: | 3/32” x 1/4” 3/32” x 5/16” 1/8” x 1/4” 1/8” x 5/16” 1/8” x 3/8” 1/8” x 1/2” 5/32” x 3/8” 5/32” x 1/2” 3/16” x 5/16” 3/16” x 3/8” 3/16” x 1/2” 3/16” x 5/8” 1/4” x 3/8” 1/4” x 1/2” |
| Washer Sizes: | 3/16″ 5/32″ 3/32″ 1/8″ |
| Global Approvals: | RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 342 PCS | Silver |
New Age America 36 PCS 1/2″ PEX Fittings Lead-Free – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-36
$27.316
| Total QTY: | 36 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-36 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 12pc – Coupling 12pc – Elbow 12pc – Tee |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 36 PCS | 1/2″ Assortment |
New Age America 360 PCS T-Tap Wire Connectors – AWG 22-10
SKU:
NAATT-360
$22.546
| Total QTY: | 360 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAATT-360 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Copper Thickness: | 0.35 mm – 0.8 mm |
| Included Components: | 360 PCS Assorted T-Tap/Spade Connectors, Info Sheet, Assortment Case |
| AWG Engraved: | No |
| Global Approvals: | UL, cUL, CSA, CE, ASTM, ISO, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
New Age America 382 PCS Deutsch DT Equivalent – Black – KableLock
SKU:
NAAGDT-382
$66.975
| Total QTY: | 382 PCS |
|---|---|
| Color: | Gray |
| Part Number: | NAAGDT-382 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 382 PCS | Pin 2-12 | Black |
New Age America 382 PCS Deutsch DT Equivalent – Gray – KableLock
SKU:
NAABDT-382
$66.975
| Total QTY: | 382 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Part Number: | NAABDT-382 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 382 PCS | Pin 2-12 | Gray |
New Age America 390 PCS Wire Ferrules – AWG 16-2
SKU:
NAAWF-390
$13.479
| Total QTY: | 390 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-390 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated & Uninsulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 16-2 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 390 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 390 PCS | AWG 16-2 |
New Age America 400 PCS Solder Seal Wire Connectors – KableSeal
SKU:
NAASS-400
$20.514
| Total QTY: | 400 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAASS-400 |
| Material: | Solder & Polyolefin |
| Finish: | Solder |
| Type: | Solder Seal |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Solder Melt Point: | 111°C / 231°F |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 400 PCS Solder Seal Wire Connectors, Assortment Case, Informational Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 400 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 420 PCS Solder Seal Wire Connectors – KableSeal
SKU:
NAASS-420
$20.508
| Total QTY: | 420 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAASS-420 |
| Material: | Solder & Polyolefin |
| Finish: | Solder |
| Type: | Solder Seal |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Solder Melt Point: | 111°C / 231°F |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 420 PCS Solder Seal Wire Connectors, Assortment Case, Informational Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 420 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 440 PCS Wire Ferrules – AWG 16-2/0
SKU:
NAAWF-440
$15.992
| Total QTY: | 440 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-440 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated & Uninsulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 16-2/0 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 440 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 440 PCS | AWG 16-2/0 |
Load more products
Loading...