3M 10810 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Red, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10810
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Red – 10810 |
3M 10828 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape White, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10828
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | White – 10828 |
3M 10836 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Blue, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10836
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Blue – 10836 |
3M 10851 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Green, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10851
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Green – 10851 |
3M 6132 Super 33+ Vinyl Electrical Tape, Black, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M6132
3M TEMFLEX-3/4X60CP10 Temflex Vinyl Electrical Tape 165, Black – 3/4 in x 60 ft
SKU:
3MTEMFLEX-3/4X60CP10
| Adhesive Type: | Rubber |
|---|---|
| Applications: | Insulation |
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
| Brands: | Temflex |
| Dielectric Strength: | 40 kV/mm |
| Elongation at Break: | 200.0 % |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 90 °C |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit): | 194 null |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | 0 °C |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit): | 32 null |
| Product Colour: | Blue, Brown, Green, Grey, Orange, Purple, Yellow, Red, White, Black |
| Shelf Life: | 5 yr |
| Tape Grade: | General Use |
| Total Tape Thickness without Liner (Imperial): | 0.006 in |
| Total Tape Thickness without Liner (metric): | 0.15 mm |
| Voltage Rating: | 600 V |