- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
New Age America 450 PCS Solder Seal Wire Connectors – KableSeal
SKU:
NAASS-450
$20.225
| Total QTY: | 450 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAASS-450 |
| Material: | Solder & Polyolefin |
| Finish: | Solder |
| Type: | Solder Seal |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 26-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Solder Melt Point: | 111°C / 231°F |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 450 PCS Solder Seal Wire Connectors, Assortment Case, Informational Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 450 PCS | AWG 26-10 |
New Age America 5 PCS Stop Valves – Straight – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-SV-S5
$24.391
| Total QTY: | 5 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-SV-S5 |
| Material: | Lead-Free Brass with EPDM Rubber & 304 Stainless Steel |
| Size: | 1/2″ Push-To-Connect x 3/8″ OD Compression |
| Type: | Push-Fit – Straight |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 4pc Straight Stop Valve 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 5 PCS | Straight | Push-Fit |
New Age America 50 PCS NPT Cable Glands – Black – KableLock
SKU:
NAABCG-NPT-50
$24.391
| Color: | Black |
|---|---|
| Total QTY: | 50 PCS |
| Series: | NPT |
| Part Number: | NAABCG-NPT-50 |
| Material: | PA66 Nylon |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | NPT 1/4″ NPT 3/8″ NPT 1/2″ NPT 3/4″ NPT 1″ NPT 1-1/4″ |
| Size Engraved: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | CE, IP68, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 50 PCS | 1/4″ to 1-1/4″ | Black |
New Age America 50 PCS NPT Cable Glands – Gray – KableLock
SKU:
NAAGCG-NPT-50
$24.391
| Color: | Gray |
|---|---|
| Total QTY: | 50 PCS |
| Series: | NPT |
| Part Number: | NAAGCG-NPT-50 |
| Material: | PA66 Nylon |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | NPT 1/4″ NPT 3/8″ NPT 1/2″ NPT 3/4″ NPT 1″ NPT 1-1/4″ |
| Size Engraved: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | CE, IP68, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 50 PCS | 1/4″ to 1-1/4″ | Gray |
New Age America 50 PCS NPT Cable Glands – White – KableLock
SKU:
NAAWCG-NPT-50
$24.391
| Color: | White |
|---|---|
| Total QTY: | 50 PCS |
| Series: | NPT |
| Part Number: | NAAWCG-NPT-50 |
| Material: | PA66 Nylon |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | NPT 1/4″ NPT 3/8″ NPT 1/2″ NPT 3/4″ NPT 1″ NPT 1-1/4″ |
| Size Engraved: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | CE, IP68, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 50 PCS | 1/4″ to 1-1/4″ | White |
New Age America 50 PCS PG Cable Glands -Black – KableLock
SKU:
NAABCG-PG-50
$23.433
| Color: | Black |
|---|---|
| Total QTY: | 50 PCS |
| Series: | PG |
| Part Number: | NAABCG-PG-50 |
| Material: | PA66 Nylon |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | PG7 PG9 PG11 PG13.5 PG16 PG19 |
| Size Engraved: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Technology: | KableLock Technology™ |
| Global Approvals: | CE, IP68, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 50 PCS | PG7 – PG19 | Black |
New Age America 52 PCS Rubber Grommet Plugs – Closed
SKU:
NAARG-52
$14.340
| Total QTY: | 52 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Type: | Drill Hole/Closed Grommet |
| Part Number: | NAARG-52 |
| Material: | EPDM Rubber |
| # of Sizes: | 6 Sizes |
| Sizes: | 5/8″ 13/16″ 7/8″ 1″ 1-3/16″ 1-/2″ |
| Water, Heat, UV Resistant: | Yes |
| Global Approvals: | RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 5/8″ – 1-1/2″ | 52 PCS | Drill Hole |
New Age America 6 PCS PEX Ball Valves – 1/2″ – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-BV6
$23.709
| Total QTY: | 6 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-BV6 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 400 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 3pc Hot (Red) 3pc Cold (Blue) |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 6 PCS | 1/2″ | PEX |
New Age America 60 PCS Deutsch Equivalent Contacts – AWG 20-14
SKU:
NAACDT-60
$22.001
| Total QTY: | 60 PCS (30 Male Pins & 30 Female Sockets) |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Part Number: | NAACDT-60 |
| Material: | Copper |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 20-14 |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Male Cross P/N: | 0460-215-16141 |
| Type: | Green Stamped |
| Included Components: | 30 Pairs Male & Female Pin & Socket, Information Sheet, Assortment Case |
| Installation Method: | 4-Way Indent |
| Available Options | 60 PCS | Solid Contacts |
New Age America 61 PCS Hose Clamps – 1/4″ to 1-1/2″ (6-38mm)
SKU:
NAAHC-61
$16.254
| Total QTY: | 61 PCS |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Part Number: | NAAHC-61 |
| Material: | 304 Stainless Steel |
| # of Sizes: | 7 Sizes |
| Sizes: | 1/4″-7/16″ (6-12 mm) 3/8″-5/8″ (10-16 mm) 1/2″-3/4″ (13-19 mm) 5/8″-1″ (16-25 mm) 3/4″-1-1/8″ (19-29 mm) 3/4″-1-1/4″ (18-32 mm) 13/16″-1-1/2″ (21-38 mm) |
| Sizes Engraved: | Yes |
| Accessories Included: | Tool |
| Global Approvals: | CE, SGS, RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 61 PCS | 1/4″ to 1-1/2″ |
New Age America 660 PCS Heat Shrink Butt Connectors – KableSeal
SKU:
NAAHS-660
$47.838
| Total QTY: | 660 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAHS-660 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Butt Connector |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.41 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 660 PCS Heat Shrink Butt Connectors, Assortment Case, Info Sheet |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 660 PCS | AWG 22-10 |
New Age America 7 PCS 1/2″ Push-Fit – Tee – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-T7
$23.915
| Total QTY: | 7 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-T7 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | Push-Fit |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 6pc Tee 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 7 PCS | 1/2″ Tee |
New Age America 7 PCS PEX Drop Ear Elbow – AquaFlow 360
SKU:
NAAPEX-DEE7
$22.188
| Total QTY: | 7 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPEX-DEE7 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | PEX & NPT |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 7pc – Drop Ear Elbow |
| Installation Method: | PEX Crimp |
| Compatible Pipes: | PEX A, PEX B, PEX C |
| Compatible Connections: | Stainless Steel Cinch/Pinch Rings Copper Crimp Rings Stainless Steel Sleeve Press Rings |
| Available Options | 7 PCS | 1/2″ Drop Ear Elbow |
New Age America 70 PCS Wire Ferrules – AWG 4
SKU:
NAAWF-70
$12.102
| Total QTY: | 70 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-70 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 4 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 70 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 70 PCS | AWG 4 |
New Age America 700 PCS Blind Pop Rivets & Washers – Black
SKU:
NAABBR-700
$22.951
| Total QTY: | 700 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Type: | Blind/Pop Rivets |
| Part Number: | NAABBR-700 |
| Material: | Aluminum & 304 Stainless Steel |
| Size Type: | SAE |
| # of Sizes: | 14 Sizes |
| Rivet Sizes: | 3/32” x 1/4” 3/32” x 5/16” 1/8” x 1/4” 1/8” x 5/16” 1/8” x 3/8” 1/8” x 1/2” 5/32” x 3/8” 5/32” x 1/2” 3/16” x 5/16” 3/16” x 3/8” 3/16” x 1/2” 3/16” x 5/8” 1/4” x 3/8” 1/4” x 1/2” |
| Washer Sizes: | 3/16″ 5/32″ 3/32″ 1/8″ |
| Global Approvals: | RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 700 PCS | Black |
New Age America 700 PCS Blind Pop Rivets & Washers – Silver
SKU:
NAASBR-700
$22.951
| Total QTY: | 700 PCS |
|---|---|
| Color: | Silver |
| Type: | Blind/Pop Rivets |
| Part Number: | NAASBR-700 |
| Material: | Aluminum & 304 Stainless Steel |
| Size Type: | SAE |
| # of Sizes: | 14 Sizes |
| Rivet Sizes: | 3/32” x 1/4” 3/32” x 5/16” 1/8” x 1/4” 1/8” x 5/16” 1/8” x 3/8” 1/8” x 1/2” 5/32” x 3/8” 5/32” x 1/2” 3/16” x 5/16” 3/16” x 3/8” 3/16” x 1/2” 3/16” x 5/8” 1/4” x 3/8” 1/4” x 1/2” |
| Washer Sizes: | 3/16″ 5/32″ 3/32″ 1/8″ |
| Global Approvals: | RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 700 PCS | Silver |
Load more products
Loading...