- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
New Age America 707 PCS Deutsch DT Equivalent – Gray – KableLock
SKU:
NAAGDT-707
$114.820
| Total QTY: | 707 PCS |
|---|---|
| Color: | Gray |
| Part Number: | NAAGDT-707 |
| Material: | Copper & PA66 Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Contact Size: | Size 16 – Stamped & Formed |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 18-14 |
| Rated Amperage: | 13 Amps |
| Male Cross P/N: | 1060-16-0122 |
| Installation Method: | Double Crimp |
| Series: | DT Series Equivalent |
| Included Housings: | 2, 3, 4, 6, 8, 12 PIN |
| Available Options | 707 PCS | Pin 2-12 | Gray |
New Age America 9 PCS 1/2″ Push-Fit – Elbow – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-E9
$26.786
| Total QTY: | 9 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-E9 |
| Material: | Lead-Free Brass |
| Size: | 1/2″ |
| Type: | Push-Fit |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 8pc Elbow 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 9 PCS | 1/2″ Elbow |
New Age America 9 PCS Stop Valves – Angled – AquaFlow 360
SKU:
NAAPF-SV-A9
$48.698
| Total QTY: | 9 PCS |
|---|---|
| Color: | Copper |
| Part Number: | NAAPF-SV-A9 |
| Material: | Lead-Free Brass with EPDM Rubber & 304 Stainless Steel |
| Size: | 1/2″ Push-To-Connect x 3/8″ OD Compression |
| Type: | Push-Fit – Angled |
| Rated Temperature: | 200°F (93°C) |
| Pressure Rating: | 200 PSI |
| Potable Water Applications: | Yes |
| Included Components: | 8pc Angled Stop Valve 1pc Removal Tool |
| Installation Method: | Push-To-Connect |
| Wet & Dry Applications: | Yes |
| Behind Wall Applications: | Yes |
| Available Options | 9 PCS | Angled | Push-Fit |
New Age America 90 PCS #10 Heat Shrink Fork Connectors – KableSeal
SKU:
NAAFT-90
$16.260
| Total QTY: | 90 PCS |
|---|---|
| Color: | Yellow |
| Part Number: | NAAFT-90 |
| Material: | Copper & Polyolefin |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Size: | Fork #10 |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 12-10 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 48 Amps |
| Copper Thickness: | 0.7 mm – 1.0 mm |
| Shrink Ratio: | 3:01 |
| Included Components: | 90 PCS Yellow #10 Heat Shrink Fork Connectors, Info Sheet, Box |
| AWG Engraved: | Yes |
| Available Options | 90 PCS Fork #10 | AWG 12-10 |
New Age America 93 PCS Rubber Grommet Plugs – Eyelet
SKU:
NAARG-93
$12.426
| Total QTY: | 93 PCS |
|---|---|
| Color: | Black |
| Type: | Eyelet/Open Grommet |
| Part Number: | NAARG-93 |
| Material: | EPDM Rubber |
| # of Sizes: | 9 Sizes |
| Sizes: | 1/4″ 5/16″ 3/8″ 7/16″ 1/2″ 5/8″ 3/4″ 7/8″ 1″ |
| Water, Heat, UV Resistant: | Yes |
| Global Approvals: | RoHS, REACH, ISO |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 1/4″ – 1″ | 93 PCS | Eyelet Ring |
New Age America 970 PCS Wire Ferrules -AWG 22-8
SKU:
NAAWF-970
$16.088
| Total QTY: | 970 PCS |
|---|---|
| Color: | Multicolored |
| Part Number: | NAAWF-970 |
| Material: | Copper & Nylon |
| Finish: | Tin Plated Copper |
| Type: | Insulated |
| Applicable Gauge (AWG): | AWG 22-8 |
| Rated Voltage: | 600 Volts |
| Rated Amperage: | 24 Amps |
| Included Components: | 970 PCS Ferrules, Assortment Case, Informational Sheet |
| Global Approvals: | CE, ISO 9001, RoHS, REACH |
| Warranty Description: | Limited Lifetime Warranty |
| Available Options | 970 PCS | AWG 22-8 |
Panasonic EZSV14 EZ Soffit Vent Termination System
SKU:
PANEZSV14
$42.364
| Model: | EZSV14 |
|---|---|
| ventfan_backdrap_damper: | Yes |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 6.00 X 8.00 X 9.38 |
| Duct Diameter: | 4″ |
| ventfan_duct_mount_area: | Side |
| ventfan_grille_rotation: | 360° |
| Grille Size (in sq.): | 7.56 |
| ventfan_hvi_cert: | Yes |
| ventfan_iso_cert: | Yes |
| ventfan_pre_soffit_install: | Yes |
| ventfan_rotation: | 180° |
| ventfan_usa_made: | Yes |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 1.3 |
Panasonic FV-0510VS1 WhisperValue DC Exhaust Fan 50/80/100 CFM
SKU:
PANFV0510VS1
$94.729
| Model: | FV-0510VS1 |
|---|---|
| Air Volume Exhaust (CFM): | 50 @ 0.1″ SP, 53 @ 0.25″ SP, 80 @ 0.1″ SP, 81 @ 0.25″ SP, 100 @ 0.1″ SP, 100 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 6.89 x 14.25 x 16.73 |
| CFM: | 50-70. 80-110 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | Single Family/Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling. |
| Current (Amps): | 50 CFM= .09A, 80 CFM= .13A, 100 CFM=.20A |
| Ventilation Design Approach: | Ventilation Design Approach |
| Duct Diameter: | 4″ Oval |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 50 CFM= 12.8 CFM/W, 80 CFM=11.4 CFM/W, 100 CFM = 9.2 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling Mount, Wall Mount (UL), Tub/Shower (UL) |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount (UL). Wall Mount (UL). Tub/Shower (UL) |
| Noise (Sones): | 50 @ 0.1″ SP = < 0.3, etc. |
| Power Consumption (Watts): | 50 CFM= 4.4W, 80 CFM= 7.2W, 100 CFM=11.1W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperValue DC |
| Radiation Damper Available: | Yes |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 8.82 |
| Available Options | Fan-only – FV0510VS1 |
Panasonic FV-0510VSC1 WhisperValue Condensation Sensor (50-80-100 CFM)
SKU:
PANFV0510VSC1
$134.023
| Model: | FV-0510VSC1 |
|---|---|
| Air Volume Exhaust (CFM): | 50 @ 0.1″ SP, 52 @ 0.25″ SP, 80 @ 0.1″ SP, 81 @ 0.25″ SP, 100 @ 0.1″ SP, 101 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 6.89 x 14.25 x 16.73 |
| CFM: | 50-70. 80-110 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | Single-Family/Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling. |
| Current (Amps): | 50 CFM= .08A, 80 CFM= .13A, 100 CFM= .18A |
| Ventilation Design Approach: | Continuous Ventilation. Spot Ventilation |
| Duct Diameter: | 4″ Oval |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 50 CFM= 12.1 CFM/W, 80 CFM=10.0 CFM/W, 100 CFM = 8.2 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling Mount, Wall Mount (UL), Tub/Shower (UL) |
| Motor Type (AC/DC): | ECM |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount. Wall Mount (UL). Tub/Shower (UL) |
| Noise (Sones): | 50 @ 0.1″ SP = < 0.3, 52 @ 0.25″ SP = 0.5, 80 @ 0.1″ SP = less than 0.4, 81 @ 0.25″ SP = 0.8, 100 @ 0.1″ SP = 0.9, 101 @ 0.25″ SP = 1.3 |
| Power Consumption (Watts): | 50 CFM= 4.5W, 80 CFM= 8.5W, 100 CFM=12.4W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperValue DC |
| Radiation Damper Available: | Yes |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 9 |
| Available Options | Fan-only – FV0510VSC1 |
Load more products
Loading...