- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
3M 10810 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Red, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10810
$9.522
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Red – 10810 |
3M 10828 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape White, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10828
$9.522
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | White – 10828 |
3M 10836 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Blue, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10836
$9.522
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Blue – 10836 |
3M 10851 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Green, 0.75 in x 66 ft
SKU:
3M10851
$9.522
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Green – 10851 |
3M 2060 Rough Surface Painter’s Tape 0.94″ x 60.1 yd
SKU:
3M2060
$7.759
| Adhesive Type: | Rubber |
|---|---|
| Applications: | Paint, Woodworking, Painting & Depainting, Paint Masking |
| Backing (Carrier) Material: | Crepe Paper, Polyethylene Film, Paper |
| Brands: | Scotch |
| Clean Removal: | Yes |
| Dispenser: | No |
| Elongation at Break: | 11% |
| Features: | Rough Surface Adhesion, Clean Removal |
| Indoor/Outdoor: | Indoor/Outdoor, Indoor |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 50 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | 15 °C |
| Package Contents: | 1 Roll/Pack |
| Product Colour: | Green |
| Removal Time: | 5 days indoor, 1 day outdoor |
| Surface Type: | Wood, Brick, Concrete |
| Tensile Strength (Imperial): | 22 lb/in |
| UV Resistant: | Yes |
| Overall Length (Imperial): | 60 yd, 60.1 yd |
| Overall Length (Metric): | 55 m |
| Overall Thickness (Imperial): | 6.6 in |
| Overall Width (Imperial): | 0.94 in |
| Overall Width (Metric): | 24 mm |
3M 2090 ScotchBlue Original Painter’s Tape 1.41 in x 60 yd
SKU:
3M2090
$7.977
| Adhesive Type: | Acrylic |
|---|---|
| Applications: | Paint, Paint Masking, Trim, Baseboards, Trim Masking, Glass, Painting & Depainting, Walls, Tile |
| Backing (Carrier) Material: | Paper, Crepe Paper, Polyethylene Film |
| Brands: | ScotchBlue |
| Clean Removal: | Yes |
| Elongation at Break: | 6%, 7% |
| Features: | Removable within 12 Days |
| Indoor/Outdoor: | Indoor/Outdoor, Indoor |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 50 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | 15 °C |
| Product Colour: | Blue |
| Removal Time: | 14 Days |
| Surface Type: | Trim, Tile, Metal, Glass, Painted Wall |
| Tensile Strength (Imperial): | 28 lb/in |
| UV Resistant: | Yes |
| Overall Length (Imperial): | 60 yd |
| Overall Length (Metric): | 54.8 m |
| Overall Thickness (Imperial): | 4.9 in |
| Overall Width (Imperial): | 1.41 in |
| Overall Width (Metric): | 36 mm |
3M 2091 Particulate Filter P100 – Pair
SKU:
3M2091
$9.024
| Aerosol Type: | Oil & Non-oil |
|---|---|
| Cartridge or Filter Rating: | P100 |
| Cartridge or Filter Type: | Particulate |
| Compatible Respirator: | 3M™ Full Facepiece FF-400 Series, 3M™ Scott™ AV-3000 HT Full Facepiece, 3M™ Scott™ AV-3000 SureSeal Full Facepiece, 3M™ Full Facepiece 6000 Series, 3M™ Half Facepiece 6000 Series, 3M™ Rugged Comfort Half Facepiece 6500 Series, 3M™ Half Facepiece 7500 Series, 3M™ Full Facepiece 7800S Series |
| Compatible with Welding Shield: | Yes |
| Connection Type: | Bayonet |
| Features: | Lightweight, Easy Breathing |
| Filter Material: | Polypropylene |
| For Use With: | 3M™ Cartridges 6000 Series, Reusable Respirators |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding: | Magenta |
| Particulate Protection: | Asbestos, Mold, Silica |
| Product Code: | 2091 |
| Product Series: | FF-400, 5000, 6000, 6500, 7000, 7500, 7800S |
| Product Type: | Filter |
| Purpose: | Cartridges & Filters |
| Specifications Met: | NIOSH Approved |
| Welding: | Yes |
3M 2420 No Residue Duct Tape
SKU:
3M2420
$11.688
3M 2830-B Extreme Hold Duct Tape Black, 1.88 in x 30 yd
SKU:
3M2830-B
$11.864
3M 5P71 Particulate Filter – P95 – Pair
SKU:
3M5P71
$9.370
| Aerosol Type: | Oil & Non-oil |
|---|---|
| Cartridge or Filter Rating: | P95 |
| Cartridge or Filter Type: | Particulate |
| Compatible Respirator: | 3M™ Full Facepiece FF-400 Series, 3M™ Scott™ AV-3000 HT Full Facepiece, 3M™ Scott™ AV-3000 SureSeal Full Facepiece, 3M™ Full Facepiece 6000 Series, 3M™ Half Facepiece 6000 Series, 3M™ Rugged Comfort Half Facepiece 6500 Series, 3M™ Half Facepiece 7500 Series, 3M™ Full Facepiece 7800S Series |
| Connection Type: | Bayonet |
| Filter Class: | P95 |
| Filter Material: | Polyester |
| For Use With: | 3M™ Filter Retainer 501, 3M™ Filter Adapter 603, 3M™ Cartridges 6000 Series, Reusable Respirators |
| NIOSH Filter Approval Rating: | P95 |
| Particulate Protection: | Asbestos, Mold, Silica |
| Product Code: | 5P71 |
| Product Series: | FF-400, 5000, 6000, 6500, 7000, 7500, 7800S |
| Product Type: | Filter |
| Purpose: | Cartridges & Filters |
| Recommended Application: | Cleaning, Painting, Composite Finishing, Final Finish, Welding, Paint Preparation, Working in Dusty & Poisonous Atmosphere, Pesticide Application, Petrochemical, Manufacturing, Powder Charging, Powder Coating, Pulp & Paper, Remediation, Sanding, Soil Preparation, Wood Processing, Assembly & Mechanical, Spray Coating, Chemical Manufacturing |
| Recommended Industry: | Transportation, Marine, General Manufacturing, Mining, Oil & Gas, Construction, Design & Construction, Industrial Maintenance, Metal Production & Fabrication, Pharmaceutical, Heavy Industrial, Facility Sanitation, Food Processing, Food Safety |
| Specifications Met: | NIOSH Approved |
Load more products
Loading...