3M 10836 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Blue, 0.75 in x 66 ft
$9.522
10 in stock (can be backordered)
Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape is a stretchy, conformable, vinyl tape that resists fading. This professional-grade tape is designed to insulate and protect against abrasion, water, solvent splashes, and chemicals in a variety of applications. Add Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape to your toolkit for a reliable and durable electrical insulation option.
Both flame retardant and weather-resistant, Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape is a taping solution that lasts. Ideal for cable jacket repair, this U.L Listed tape offers durability that makes it ideal for indoor and outdoor applications alike. Choose the versatility of Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape for your next project.
Highlights
- Durable vinyl tape for abrasion resistance
- Professional grade
- Flame-retardant and weather-resistant construction helps protect against the elements
- Highly-conformable and stretchy
- UL-listed vinyl electrical tape
- Made in the USA
Suggested applications
- Ideal for cable jacket repair and electrical insulation
- A great addition to your electrical supplies
- Can be used indoors or outside
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Blue – 10836 |
Brand
3M
RELATED PRODUCTS
Tesa 51026 PET Cloth Wire Harness Tape
| Elongation at break | 40 % |
|---|---|
| Type of adhesive | acrylic |
| Tensile strength | 275 N/cm |
| Total thickness | 260 µm |
| Backing material | PET cloth |
| Abrasion resistance (5mm mandrel) | Class D (acc. to LV312) |
| Temperature resistance (3000h) | 150 °C |
| Temperature resistance min. | -40 °C |
| Unwind force (roll width ≤ 9mm) | 11 N/roll (30 m/min) |
| Unwind force (roll width > 9mm) | 11 N/roll (30 m/min) |
| Noise damping (decibel) | Class A (acc. to LV312) dB |
| Abrasion resistance (10mm mandrel) | Class D (acc. to LV312) |
| Adhesion to steel | 5.5 N/cm |
