3M 10810 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Red, 0.75 in x 66 ft
$9.522
10 in stock (can be backordered)
Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape is a stretchy, conformable, vinyl tape that resists fading. This professional-grade tape is designed to insulate and protect against abrasion, water, solvent splashes, and chemicals in a variety of applications. Add Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape to your toolkit for a reliable and durable electrical insulation option.
Both flame retardant and weather-resistant, Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape is a taping solution that lasts. Ideal for cable jacket repair, this U.L Listed tape offers durability that makes it ideal for indoor and outdoor applications alike. Choose the versatility of Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape for your next project.
Highlights
- Durable vinyl tape for abrasion resistance
- Professional grade
- Flame-retardant and weather-resistant construction helps protect against the elements
- Highly-conformable and stretchy
- UL-listed vinyl electrical tape
- Made in the USA
Suggested applications
- Ideal for cable jacket repair and electrical insulation
- A great addition to your electrical supplies
- Can be used indoors or outside
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Red – 10810 |
Brand
3M
RELATED PRODUCTS
Panasonic FV-0511VQ1 WhisperCeiling DC Ventilation Fan
| Model: | FV-0511VQ1 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume (CFM): | 110, 111, 80, 83, 50, 53 |
| Blower Wheel Type: | Sirocco |
| California Title 24 Compliant: | Yes |
| Current (Amps): | 0.18, 0.26, 0.11, 0.18, 0.07, 0.13 |
| Duct Diameter: | 4″ or 6″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 10.6, 6.9, 13.6, 7.7, 12.5, 7.4 |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Gross Weight (lbs): | 11 |
| MAX. Current (Amps): | 0.27 |
| Mfg in ISO 9001 Certified Facility: | Yes |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Noise (Sones): | <0.3, 0.9, <0.3, 0.6, <0.3, 0.4 |
| Power Consumption (Watts): | 10.6, 16.4, 5.9, 10.8, 4.0, 7.2 |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperCeiling DC |
| Speed (RPM): | 1342 1480, 1016, 1268, 867, 1185, 768, 1097 |
| Static Pressure in inches w.g.: | 0.1, 0.25, 0.1, 0.25, 0.1, 0.25 |
| Thermal Fuse Protection: | Yes |
| Type of Motor Bearing: | Ball |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| UL tub/Shower Enclosure: | Yes |
| Washington VIAQ Code: | Yes |
| Available Options | Fan-only – FV0511VQ1 |
Tesa 51036 PET Cloth Wire Harness Tape
| Carrier/Backing: | PET Cloth |
|---|---|
| Adhesive: | acrylic |
| Thickness: | 10.2 mils (carrier, adhesive) |
| Adhesion: | 26.9 ounces per inch (to stainless steel test panel) |
| Service/Operating Temperature: | -40°F to 302°F |
| Elongation: | 45% |
| Abrasion resistance (5mm mandrel): | Class D (acc. to LV312) |
| Flame resistance as composite: | Class B (acc. to LV312) |
| Tensile strength | 275 N/cm |
| Total thickness | 260 µm |
