3M 10828 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape White, 0.75 in x 66 ft
$9.522
8 in stock (can be backordered)
Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape is a stretchy, conformable, vinyl tape that resists fading. This professional-grade tape is designed to insulate and protect against abrasion, water, solvent splashes, and chemicals in a variety of applications. Add Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape to your toolkit for a reliable and durable electrical insulation option.
Both flame retardant and weather-resistant, Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape is a taping solution that lasts. Ideal for cable jacket repair, this U.L Listed tape offers durability that makes it ideal for indoor and outdoor applications alike. Choose the versatility of Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape for your next project.
Highlights
- Durable vinyl tape for abrasion resistance
- Professional grade
- Flame-retardant and weather-resistant construction helps protect against the elements
- Highly-conformable and stretchy
- UL-listed vinyl electrical tape
- Made in the USA
Suggested applications
- Ideal for cable jacket repair and electrical insulation
- A great addition to your electrical supplies
- Can be used indoors or outside
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | White – 10828 |
Brand
3M
RELATED PRODUCTS
Panasonic FV-0510VS1 WhisperValue DC Exhaust Fan 50/80/100 CFM
| Model: | FV-0510VS1 |
|---|---|
| Air Volume Exhaust (CFM): | 50 @ 0.1″ SP, 53 @ 0.25″ SP, 80 @ 0.1″ SP, 81 @ 0.25″ SP, 100 @ 0.1″ SP, 100 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 6.89 x 14.25 x 16.73 |
| CFM: | 50-70. 80-110 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | Single Family/Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling. |
| Current (Amps): | 50 CFM= .09A, 80 CFM= .13A, 100 CFM=.20A |
| Ventilation Design Approach: | Ventilation Design Approach |
| Duct Diameter: | 4″ Oval |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 50 CFM= 12.8 CFM/W, 80 CFM=11.4 CFM/W, 100 CFM = 9.2 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling Mount, Wall Mount (UL), Tub/Shower (UL) |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount (UL). Wall Mount (UL). Tub/Shower (UL) |
| Noise (Sones): | 50 @ 0.1″ SP = < 0.3, etc. |
| Power Consumption (Watts): | 50 CFM= 4.4W, 80 CFM= 7.2W, 100 CFM=11.1W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperValue DC |
| Radiation Damper Available: | Yes |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 8.82 |
| Available Options | Fan-only – FV0510VS1 |
Tesa 51026 PET Cloth Wire Harness Tape
| Elongation at break | 40 % |
|---|---|
| Type of adhesive | acrylic |
| Tensile strength | 275 N/cm |
| Total thickness | 260 µm |
| Backing material | PET cloth |
| Abrasion resistance (5mm mandrel) | Class D (acc. to LV312) |
| Temperature resistance (3000h) | 150 °C |
| Temperature resistance min. | -40 °C |
| Unwind force (roll width ≤ 9mm) | 11 N/roll (30 m/min) |
| Unwind force (roll width > 9mm) | 11 N/roll (30 m/min) |
| Noise damping (decibel) | Class A (acc. to LV312) dB |
| Abrasion resistance (10mm mandrel) | Class D (acc. to LV312) |
| Adhesion to steel | 5.5 N/cm |
Tesa 51036 PET Cloth Wire Harness Tape
| Carrier/Backing: | PET Cloth |
|---|---|
| Adhesive: | acrylic |
| Thickness: | 10.2 mils (carrier, adhesive) |
| Adhesion: | 26.9 ounces per inch (to stainless steel test panel) |
| Service/Operating Temperature: | -40°F to 302°F |
| Elongation: | 45% |
| Abrasion resistance (5mm mandrel): | Class D (acc. to LV312) |
| Flame resistance as composite: | Class B (acc. to LV312) |
| Tensile strength | 275 N/cm |
| Total thickness | 260 µm |
