- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Panasonic PCNLF04D WhisperLine Accessory – 4″ Double Pick Up Inlet Grille & 4″ Damper & Y-Adapt
SKU:
PANPCNLF04D
$181.929
| Model: | PC-NLF04D |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| CFM: | Greater than 150 |
| Construction Type: | Single Family/Manufactured Housing. Renovation/Remodeling. |
| Ventilation Design Approach: | Spot Ventilation. Continuous Ventilation. |
| Duct Diameter: | 4″ |
| Fan Type: | Fan Only |
| Industry: | Residential. Light Commercial. |
| Mounting Options: | Ceiling Mount |
| Product Family Name: | WhisperLine |
| Available Options | 4″ Double Pick Up Inlet Grille & 4″ Damper & Y-Adapt – PCNLF04D |
Panasonic PCNLF04S WhisperLine Accessory – 4″ Single Pick Up Inlet Grille & 4″ Damper
SKU:
PANPCNLF04S
$99.702
| Model: | PC-NLF04S |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| CFM: | Greater than 150 |
| Construction Type: | Single Family/Manufactured Housing. Renovation/Remodeling. |
| Ventilation Design Approach: | Spot Ventilation. Continuous Ventilation. |
| Duct Diameter: | 4″ |
| Fan Type: | Fan Only |
| Industry: | Residential. Light Commercial. |
| Mounting Options: | Ceiling Mount |
| Product Family Name: | WhisperLine |
| Available Options | 4″ Single Pick Up Inlet Grille & 4″ Damper – PCNLF04S |
Panasonic PCNLF06D WhisperLine Accessory – 6″ Double Pick Up Inlet Grille & 6″ Damper & Y-Adapt
SKU:
PANPCNLF06D
$199.022
| Model: | PC-NLF06D |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| CFM: | Greater than 150 |
| Construction Type: | Single Family/Manufactured Housing. Renovation/Remodeling. |
| Ventilation Design Approach: | Spot Ventilation. Continuous Ventilation. |
| Duct Diameter: | 6″ |
| Fan Type: | Fan Only |
| Industry: | Residential. Light Commercial. |
| Mounting Options: | Ceiling Mount |
| Product Family Name: | WhisperLine |
| Available Options | 6″ Double Pick Up Inlet Grille & 6″ Damper & Y-AdaptPCNLF06D |
Panasonic PCNLF06S WhisperLine Accessory – 6″ Single Pick Up Inlet Grille & 6″ Damper
SKU:
PANPCNLF06S
$111.857
| Model: | PC-NLF06S |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| CFM: | Greater than 150 |
| Construction Type: | Single Family/Manufactured Housing. Renovation/Remodeling. |
| Ventilation Design Approach: | Spot Ventilation. Continuous Ventilation. |
| Duct Diameter: | 6″ |
| Fan Type: | Fan Only |
| Industry: | Residential. Light Commercial. |
| Mounting Options: | Ceiling Mount |
| Product Family Name: | WhisperLine |
| Available Options | 6″ Single Pick Up Inlet Grille & 6″ Damper – PCNLF06S |
Panasonic PCNLF64D WhisperLine Accessory – 4″-6″ Double Pick Up Inlet Grille 4″ Damper & Y
SKU:
PANPCNLF64D
$181.917
| Model: | PC-NLF64D |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| CFM: | Greater than 150 |
| Construction Type: | Single Family/Manufactured Housing. Renovation/Remodeling. |
| Ventilation Design Approach: | Spot Ventilation. Continuous Ventilation. |
| Duct Diameter: | 4″ |
| Fan Type: | Fan Only |
| Industry: | Residential. Light Commercial. |
| Mounting Options: | Ceiling Mount |
| Product Family Name: | WhisperLine |
| Available Options | 4″-6″ Double Pick Up Inlet Grille 4″ Damper & Y – PCNLF64D |
Panasonic Swidget R1015SWA 15A Outlet
SKU:
PANR1015SWA
$57.348
| Product Number: | R1015SWA (W=white) |
|---|---|
| Input Power Rating: | 125VAC, 15A |
| Outlet Receptacle Configuration: | NEMA 5-15R |
| Resistive Load Rating: | 1800W |
| Motor Load Rating: | 0.5HP |
| Inductive Load Rating: | 8A@125VAC (PF 0.4) |
| Relay Mechanical Endurance Rating: | 1, 000, 000 cycles (or 274 years @ 10 cycles per day) |
| Wiring Type: | Pre-stripped wire leads (Line/Neutral/Switch) #16 AWG (Stranded), Ground screw |
| Testing and Code Compliance: | UL1310/UL60730-1 CSA 22.2 #223/E60730-1 (Canada and US) |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10C to 40C) |
| Insert Voltage Output: | Nominal 5VDC (+/- 5%) |
| Insert DC Protection: | CLASS 2 – Current limiting and thermal shutdown protection |
| Insert Current Output: | Constant current maximum 2.0A |
Panasonic Swidget R1020SWA 20A Outlet
SKU:
PANR1020SWA
$60.905
| Product Number: | R1020SWA (W=white) |
|---|---|
| Input Power Rating: | 125VAC, 20A |
| Outlet Receptacle Configuration: | NEMA 5-20R |
| Resistive Load Rating: | 2400W |
| Motor Load Rating: | 1.0HP |
| Inductive Load Rating: | – |
| Relay Mechanical Endurance Rating: | 2, 000, 000 cycles (or 548 years @ 10 cycles per day) |
| Wiring Type: | Pre-stripped wire leads (Line/Neutral/Switch) #16 AWG (Stranded), Ground screw |
| Testing and Code Compliance: | UL1310/UL60730-1 CSA 22.2 #223/E60730-1 (Canada and US) |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10C to 40C) |
| Insert Voltage Output: | Nominal 5VDC (+/- 5%) |
| Insert DC Protection: | CLASS 2 – Current limiting and thermal shutdown protection |
| Insert Current Output: | Constant current maximum 2.0A |
Panasonic Swidget S16001WA On-Off Switch
SKU:
PANS16001WA
$47.039
| Product Number: | S16001WA (W=white) |
|---|---|
| Input Power Rating: | 125VAC, 5A |
| LED/CFL Load Rating: | 300W |
| Incandescent Load Rating: | 600W |
| Horsepower Load Rating: | 0.3 HP |
| Wiring Type: | Pre-stripped wire leads (Line/Neutral/Switch) #16 AWG (Stranded), Ground screw |
| Switch Configuration: | Single pole, dry contact |
| Testing and Code Compliance: | UL1310/UL60730-1 CSA 22.2 #223/E60730-1 (Canada and US) |
| Flammability: | UL94 5VA |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10C to 40C) |
| Insert Voltage Output: | Nominal 5VDC (+/- 5%) |
| Insert DC Protection: | CLASS 2 – Current limiting and thermal shutdown protection |
| Insert Current Output: | Constant current maximum 2.0A |
Panasonic Swidget S16008WA 20-40-60 Dry Contact Timer Switch
SKU:
PANS16008WA
$59.131
| Product Number: | S16008WA (W=white) |
|---|---|
| Input Power Rating: | 125VAC, 5A |
| LED/CFL Load Rating: | 300W |
| Incandescent Load Rating: | 600W |
| Horsepower Load Rating: | 0.3 HP |
| Wiring Type: | Pre-stripped wire leads (Line/Neutral/Switch) #16 AWG (Stranded), Ground screw |
| Switch Configuration: | Single pole, dry contact |
| Testing and Code Compliance: | UL1310/UL60730-1 CSA 22.2 #223/E60730-1 (Canada and US) |
| Flammability: | UL94 5VA |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10C to 40C) |
| Insert Voltage Output: | Nominal 5VDC (+/- 5%) |
| Insert DC Protection: | CLASS 2 – Current limiting and thermal shutdown protection |
| Insert Current Output: | Constant current maximum 2.0A |
Panasonic Swidget S16009WA Auxiliary Control Switch
SKU:
PANS16009WA
$59.131
| Product Number: | S16009WA (W=white) |
|---|---|
| Input Power Rating: | 125VAC, 5A |
| LED/CFL Load Rating: | 300W |
| Incandescent Load Rating: | 600W |
| Horsepower Load Rating: | 0.3 HP |
| Wiring Type: | Pre-stripped wire leads (Line/Neutral/Switch) #16 AWG (Stranded), Ground screw |
| Switch Configuration: | Single pole, dry contact |
| Testing and Code Compliance: | UL1310/UL60730-1 CSA 22.2 #223/E60730-1 (Canada and US) |
| Flammability: | UL94 5VA |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10C to 40C) |
| Insert Voltage Output: | Nominal 5VDC (+/- 5%) |
| Insert DC Protection: | CLASS 2 – Current limiting and thermal shutdown protection |
| Insert Current Output: | Constant current maximum 2.0A |
Panasonic Swidget SD3001WA Dimmer Switch
SKU:
PANSD3001WA
$73.725
| Product Number: | SD3001WA (W=white) |
|---|---|
| Input Power Rating: | 125VAC, 2.5A |
| LED/CFL Load Rating: | 150Q |
| Incandescent Load Rating: | 300W |
| Wiring Type: | Pre-stripped wire leads (Line/Neutral/Switch) #16 AWG (Stranded), Ground screw |
| Switch Configuration: | Single (1p) |
| Testing and Code Compliance: | UL1472/ UL1310, CSA C22.2 #184.1, #223 (Canada and US) |
| Compatibility: | NEMA SSL 7A Compliant |
| Flammability: | UL94 5VA |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10C to 40C) |
| Insert Voltage Output: | Nominal 5VDC (+/- 5%) |
| Insert DC Protection: | CLASS 2 – Current limiting and thermal shutdown protection |
| Insert Current Output: | Constant current maximum 2.0A |
Panasonic Swidget WI000UWA WIFI Control Module
SKU:
PANWI000UWA
$29.346
Panasonic Swidget WI001UWA WIFI + USB Module
SKU:
PANWI001UWA
$42.430
| Product Number: | WI001UWA (W=white) |
|---|---|
| Wireless Standard: | Wi-Fi 802.11g |
| Wireless Band: | 2.4 Ghz |
| Device Compatibility: | Amazon Alexa, Google Assistant and IFTTT |
| Device Upgrades: | OTA |
| Output Power Rating: | 5Vdc +/-5% @ 2A (Class 2) |
| USB Output Connector: | Type A |
| Smart Charge Detection: | BC1.2 compliant |
| Environmental: | Indoor installation only |
| Operating Temperature: | 14F to 104F (-10 °C to 40 °C) |
Panasonic Swidget WI002UWA WIFI + Guidelight Module
SKU:
PANWI002UWA
$46.129
Load more products
Loading...