- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
WAGO 221 Ex Series 25pc 12AWG Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221EX-25
$32.478
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221EX-25 |
| 221-482: | 10 pcs |
| 221-483: | 10 pcs |
| 221-485: | 5 pcs |
| Type: | Ex Locations |
| Total Pieces: | 25 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 25pc – 221EX-25 |
WAGO 221 Ex Series 48pc 10AWG Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221EX-48
$87.942
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221EX-48 |
| 221-682: | 20 pcs |
| 221-683: | 16 pcs |
| 221-685: | 12 pcs |
| Type: | Ex Locations |
| Total Pieces: | 48 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 30A |
| Gauge: | 20-10 AWG |
| Strip Length: | 13mm/0.51 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 48pc – 221EX-48 |
WAGO 221 Ex Series 50pc 12AWG Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221EX-50
$52.787
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221EX-50 |
| 221-482: | 25 pcs |
| 221-483: | 15 pcs |
| 221-485: | 10 pcs |
| Type: | Ex Locations |
| Total Pieces: | 50 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 50pc – 221EX-50 |
WAGO 221 Series 19pc Mounting Carrier 12AWG Assortment
SKU:
NAA221-19
$30.643
WAGO 221 Series 25pc Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221-25
$22.595
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221-25 |
| 221-412: | 10 pcs |
| 221-413: | 10 pcs |
| 221-415: | 5 pcs |
| Total Pieces: | 25 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 25pc – 221-25 |
WAGO 221 Series 26pc 10 AWG Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221-26
$35.918
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221-26 |
| 221-612: | 10 pcs |
| 221-613: | 10 pcs |
| 221-615: | 6 pcs |
| Total Pieces: | 26 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 30A |
| Gauge: | 20-10 AWG |
| Strip Length: | 13mm/0.51 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 26pc – 221-26 |
WAGO 221 Series 28pc Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221-28
$24.610
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221-28 |
| 221-412: | 10 pcs |
| 221-413: | 10 pcs |
| 221-415: | 8 pcs |
| Total Pieces: | 28 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 28pc – 221-28 |
WAGO 221 Series 35pc Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221-35
$26.864
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221-35 |
| 221-2401: | 10 pcs |
| 221-412: | 10 pcs |
| 221-413: | 10 pcs |
| 221-415: | 5 pcs |
| Total Pieces: | 35 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | NAA221-35 |
WAGO 221 Series 36pc Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221-36
$27.495
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221-36 |
| 221-412: | 16 pcs |
| 221-413: | 12 pcs |
| 221-415: | 8 pcs |
| Total Pieces: | 36 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 36pc – 221-36 |
WAGO 221 Series 48pc 10 AWG Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221-48
$53.881
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221-48 |
| 221-612: | 25 pcs |
| 221-613: | 15 pcs |
| 221-615: | 8 pcs |
| Total Pieces: | 48 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 30A |
| Gauge: | 20-10 AWG |
| Strip Length: | 13mm/0.51 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 48pc – 221-48 |
WAGO 221 Series 50pc Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221-50
$33.165
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221-50 |
| 221-412: | 25 pcs |
| 221-413: | 15 pcs |
| 221-415: | 10pcs |
| Total Pieces: | 50 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 50pc – 221-50 |
WAGO 221 Series 75pc Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221-75
$44.577
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221-75 |
| 221-412: | 30 pcs |
| 221-413: | 30 pcs |
| 221-415: | 15 pcs |
| Total Pieces: | 75 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 75pc – 221-75 |
WAGO 221 Series 75pc Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221-75-2
$47.477
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221-75-2 |
| 221-412: | 25 pcs |
| 221-413: | 25 pcs |
| 221-415: | 25 pcs |
| Total Pieces: | 75 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 75pc – 221-75-2 |
WAGO 221 Series 78pc Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221-78
$46.255
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221-78 |
| 221-412: | 34 pcs |
| 221-413: | 26 pcs |
| 221-415: | 18 pcs |
| Total Pieces: | 78 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 78pc – 221-78 |
WAGO 221 Series 80pc Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221-80
$45.854
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221-80 |
| 221-412: | 40 pcs |
| 221-413: | 25 pcs |
| 221-415: | 15 pcs |
| Total Pieces: | 80 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 80pc – 221-80 |
WAGO 221 Series 90pc Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA221-90
$51.433
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA221-90 |
| 221-2401: | 25 pcs |
| 221-412: | 25 pcs |
| 221-413: | 25 pcs |
| 221-415: | 15 pcs |
| Total Pieces: | 90 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | NAA221-90 |
Load more products
Loading...