- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
WAGO 221 Series Green Range 36pc Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAAG221-36
$29.855
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAAG221-36 |
| 221-422: | 16 pcs |
| 221-423: | 12 pcs |
| 221-425: | 8 pcs |
| Total Pieces: | 36 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | NAAG221-36 |
WAGO 221 Series Green Range 80pc Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAAG221-80
$50.941
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAAG221-80 |
| 221-422: | 40 pcs |
| 221-423: | 25 pcs |
| 221-425: | 15 pcs |
| Total Pieces: | 80 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 24-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | NAAG221-80 |
WAGO 221-2401 20pc Inline Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA2401-20
$20.141
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA2401-20 |
| 221-2401: | 20 pcs |
| Total Pieces: | 20 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 20-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 20pc – 2401-20 |
WAGO 221-2401 48pc Inline Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA2401-48
$32.094
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA2401-48 |
| 221-2401: | 48 pcs |
| Total Pieces: | 48 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 20-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 48pc – 2401-48 |
WAGO 221-2401 80pc Inline Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA2401-80
$45.755
| Series: | 221 Series |
|---|---|
| Model: | NAA2401-80 |
| 221-2401: | 80 pcs |
| Total Pieces: | 80 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 20-12 AWG |
| Strip Length: | 11mm/0.43 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 80pc – 2401-80 |
WAGO 221-2401 Inline Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-2401
$0.763
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 18AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 221-2401 |
| Pack Size | Single, 2500 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 60 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-412 Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-412
$0.556
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 221-412 |
| Pack Size | Single, 1000 Pack, 2500 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-413 Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-413
$0.647
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 221-413 |
| Pack Size | Single, 500 Pack, 2500 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-415 Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – 25 Pack
SKU:
WAG221-415-25Pack
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-415 |
| Pack Size | Single, 1000 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack |
WAGO 221-415 Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-415
$1.015
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-415 |
| Pack Size | Single, 1000 Pack, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack |
WAGO 221-422 Green Range Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-422
$0.619
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 221-422 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-423 Green Range Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-423
$0.692
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 221-423 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-425 Green Range Compact Splicing Connector – 221 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-425
$1.073
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 24AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-425 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 221-612 Compact Splicing Connector – 221 Series 10 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-612
$0.806
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 221-612 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack |
WAGO 221-613 Compact Splicing Connector – 221 Series 10 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-613
$0.989
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 221-613 |
| Pack Size | Single, 30 Pack, 50 Pack, 10 Pack |
WAGO 221-615 Compact Splicing Connector – 221 Series 10 AWG Lever Connector – 30 Pack
SKU:
WAG221-615-30Pack
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-615 |
| Pack Size | Single, 500 Pack, 10 Pack, 15 Pack, 30 Pack |
Load more products
Loading...