- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Panasonic FV-20VEC1 Intelli-Balance 200 ERV – Temparate / Cold Climate
SKU:
PANFV20VEC1
$2,840.931
| Stock Code: | FV-20VEC1 |
|---|---|
| Brand: | Panasonic |
| Family: | Intelli-Balance |
| UPC: | 8.8517E+11 |
| Voltage (V): | 120V / 60Hz |
| Duct Size: | 6 in. |
| Air Movement: | 200 CFM |
| Operates: | Designed for single family dwellings and new airtight envelopes built to meet energy efficiency standards |
| Wattage (w): | 129 Watt |
| Motor: | DC (x2) |
| UL Listed: | California Title-24, cULus |
| Case Quantity: | 1 |
| Warranty: | 6-year DC Motor / 3-year parts |
| Available Options | ERV Unit – FV20VEC1 |
Panasonic FV-20VQ3 WhisperCeiling Ventilation
SKU:
PANFV20VQ3
$228.288
| Model: | FV-20VQ3 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume Exhaust (CFM): | 190 @ 0.1″ SP, 145 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 19-7/16″ x 15-1/2″ x 12-1/8″ |
| CFM: | Greater than 150 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | single Family/Manufactured Housing/. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling |
| Current (Amps): | 0.34A |
| Ventilation Design Approach: | Continuous Ventilation. Spot Ventilation |
| Duct Diameter: | 6″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 4.6 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 15 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling |
| Motor Type (AC/DC): | AC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2012-03-16 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount. Tub Shower (UL) |
| Noise (Sones): | 190 @ 0.1″ SP = 0.8, 145 @ 0.25″ SP = 1.4 |
| Power Consumption (Watts): | 43.7W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperCeiling |
| Radiation Damper Available: | No |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 16.8 |
| Available CFM Options | 190 CFM – FV20VQ3 |
Panasonic FV-30VQ3 WhisperCeiling Exhaust Fan
SKU:
PANFV30VQ3
$237.553
| Model: | FV-30VQ3 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume Exhaust (CFM): | 290 @ 0.1″ SP, 257 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 19-7/16″ x 15-1/2″ x 12-1/8″ |
| CFM: | Greater than 150 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | single Family/Manufactured Housing/Hospitality/Assisted Living/Student Housing/Renovation/Remodeling |
| Current (Amps): | 0.53A |
| Ventilation Design Approach: | Continuous Ventilation. Spot Ventilation |
| Duct Diameter: | 6″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 4.5 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 15 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling |
| Motor Type (AC/DC): | AC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2012-03-16 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount. Tub Shower (UL) |
| Noise (Sones): | 290 @ 0.1″ SP = 2.0, 257 @ 0.25″ SP = N/A |
| Power Consumption (Watts): | 64.0W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperCeiling |
| Radiation Damper Available: | No |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 18.2 |
| Available CFM Options | 290 CFM – FV30VQ3 |
Panasonic FV-40NLF1 WhisperLine 440 CFM In-Line Bathroom Fan
SKU:
PANFV40NLF1
$253.309
| Model: | FV-40NLF1 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume Exhaust (CFM): | 440 @ 0.2″ SP, 421 @ 0.3″ SP, 407 @ 0.4″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 14-11/16 x 20-3/8 x 11-3/8 |
| CFM: | Greater than 150 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | Single Family/Manufactured Housing. Renovation/Remodeling. |
| Current (Amps): | 1.10A |
| Ventilation Design Approach: | Spot Ventilation. Continuous Ventilation. |
| Duct Diameter: | 8″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 3.2 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | No |
| Fan Type: | Fan Only |
| Industry: | Residential. Light Commercial. |
| Motor Type (AC/DC): | AC |
| Mounting Options: | Ceiling Mount |
| Power Consumption (Watts): | 440 @ 0.2″ SP = 136W, 421 @ 0.3″ SP = 132W, 407 @ 0.4″ SP = 130W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperLine |
| Radiation Damper Available: | No |
| Warranty: | 3 Year on Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 19.1 |
| Available CFM Options | 440 CFM – FV40NLF1 |
Panasonic FV-CMVK3 Dual Function Motion Sensor + Condensation Sensor
SKU:
PANFVCMVK3
$76.440
Panasonic FV-CSVK1 WhisperGreen Select Condensation Sensor Module
SKU:
PANFVCSVK1
$64.091
| Advanced Features: | Humidity Control |
|---|---|
| Construction Type: | single Family/ Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/ Student Housing. Renovation/Remodeling |
| Humidity/Condensation Sensor: | Yes |
| Industry: | Residential. Light Commercial. |
| Product Family Name: | WhisperGreen Select Fan. WhisperGreen Select Fan/Light. |
| Available Options | Condensation Sensor Module – FVCSVK1 |
Panasonic FV-FL0616VE1 Washable MERV 6 Filter for BalancedHome – Case of 4
SKU:
PANFVFL0616VE1
$172.672
Panasonic FV-FL0810VE1 MERV 8 Supply Air Filter Replacement – Case of 4
SKU:
PANFVFL0810VE1
$126.655
Panasonic FV-FL0815NL1 WhisperFresh Replacement Filter MERV 8 – Case of 4
SKU:
PANFVFL0815NL1
$195.343
Panasonic FV-FL0815VE1 MERV 8 Replacement Filter for BalancedHome – Case of 4
SKU:
PANFVFL0815VE1
$104.419
Panasonic FV-FL1306VE1 Replacement Filter for FV06VE1 MERV 13 – Case of 4
SKU:
PANFVFL1306VE1
$50.279
Load more products
Loading...