- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Panasonic FV-0510VSCL1 WhisperValue Exhaust Fan Condensation Sensor
SKU:
PANFV0510VSCL1
$213.203
| Model: | FV-0510VSL1 |
|---|---|
| Air Volume Exhaust (CFM): | 50 @ 0.1″ SP, 52 @ 0.25″ SP, 80 @ 0.1″ SP, 81 @ 0.25″ SP, 100 @ 0.1″ SP, 101 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 9.06 x 14.17 x 16.93 |
| CFM: | 50-70. 80-110 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Color Rendering Index: | 90 |
| Color Temperature (Kelvin): | 3, 000 |
| Construction Type: | Single-Family/Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling |
| Current (Amps): | 50 CFM= .08A, 80 CFM= .13A, 100 CFM=.18A |
| Ventilation Design Approach: | Continuous Ventilation. Spot Ventilation |
| Duct Diameter: | 4″ Oval |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 50 CFM= 12.1 CFM/W, 80 CFM=10.0 CFM/W, 100 CFM = 8.2 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling Mount, Wall Mount (UL), Tub/Shower (UL) |
| Lamp Watts: | 10 |
| Lumens (lm): | 700 |
| Lumens Per Watt (LPW): | 70 |
| Motor Type (AC/DC): | ECM |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount. Wall Mount (UL). Tub/Shower (UL) |
| Night Light: | 0.2 |
| Noise (Sones): | 50 @ 0.1″ SP = < 0.3, 52 @ 0.25″ SP = 0.5, 80 @ 0.1″ SP = 0.4, 81 @ 0.25″ SP = 0.8, 100 @ 0.1″ SP = 0.9, 101 @ 0.25″ SP = 1.3 |
| Power Consumption (Watts): | 50 CFM= 4.5W, 80 CFM= 8.5W, 100 CFM=12.4W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperValue DC |
| Radiation Damper Available: | Yes |
| Rated Life (hours): | 50, 000 |
| Type of Lamp Socket: | LED chip |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 9.92 |
| Available Options | Fan & Light – FV0510VSCL1 |
Panasonic FV-0510VSL1 WhisperValue Ventilation Fan
SKU:
PANFV0510VSL1
$166.025
| Model: | FV-0510VSL1 |
|---|---|
| Air Volume Exhaust (CFM): | 50 @ 0.1″ SP, 52 @ 0.25″ SP, 80 @ 0.1″ SP, 81 @ 0.25″ SP, 100 @ 0.1″ SP, 101 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 9.06 x 14.17 x 16.93 |
| CFM: | 50-70. 80-110 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Color Rendering Index: | 90 |
| Color Temperature (Kelvin): | 3, 000 |
| Construction Type: | Single-Family/Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling |
| Current (Amps): | 50 CFM= .08A, 80 CFM= .13A, 100 CFM=.18A |
| Ventilation Design Approach: | Continuous Ventilation. Spot Ventilation |
| Duct Diameter: | 4″ Oval |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 50 CFM= 12.1 CFM/W, 80 CFM=10.0 CFM/W, 100 CFM = 8.2 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling Mount, Wall Mount (UL), Tub/Shower (UL) |
| Lamp Watts: | 10 |
| Lumens (lm): | 700 |
| Lumens Per Watt (LPW): | 70 |
| Motor Type (AC/DC): | ECM |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount. Wall Mount (UL). Tub/Shower (UL) |
| Night Light: | 0.2 |
| Noise (Sones): | Noise Levels Provided |
| Power Consumption (Watts): | 50 CFM= 4.5W, 80 CFM= 8.5W, 100 CFM=12.4W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperValue DC |
| Radiation Damper Available: | Yes |
| Rated Life (hours): | 50, 000 |
| Type of Lamp Socket: | LED chip |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 9.92 |
| Available Options | Fan & Light – FV0510VSL1 |
Panasonic FV-0511VF1 WhisperFit DC Fan
SKU:
PANFV0511VF1
$135.307
| Airflow (CFM): | 80/110 |
|---|---|
| Amperage: | 0.18 (80 CFM), 0.23 (110 CFM) |
| Collar Material: | Metal |
| Duct Size (in): | 3″ & 4″ Round |
| Energy Star Qualified: | Yes |
| Grille Dimensions (in): | 13″ x 13″ |
| Grille Finish: | White |
| Heater: | No |
| Housing Height (in): | 5-5/8″ |
| Housing Length (in): | 10-1/4″ |
| Housing Width (in): | 10-1/4″ |
| Hz: | 60 |
| Light: | No |
| RPM: | 848 (80 CFM), 961 (110 CFM) |
| Sones: | 0.3 (80 CFM), 0.8 (110 CFM) |
| Speed: | Multi-Speed |
| Volts (V): | 120 |
| Watts (W): | 21.1 (80 CFM), 26.5 (110 CFM) |
| UPC | 8.8517E+11 |
| Available Options | Fan-only – FV0511VF1 |
Panasonic FV-0511VFL1 WhisperFit Ventilation Fan
SKU:
PANFV0511VFL1
$188.371
| Airflow (CFM): | 110 |
|---|---|
| Amperage: | 0.28 |
| Collar Material: | Metal |
| Current (amps): | 0.28 |
| Dimmable: | Yes |
| Duct Size (in): | 4″ |
| Energy Efficiency (CFM/W): | Yes |
| Energy Star Qualified: | Yes |
| Grill Dimensions (in): | 13″ |
| Heater: | No |
| Hz: | 60 |
| Light: | Yes |
| RPM: | 1400 |
| Sones: | 1.3 |
| Speed: | Multi-Speed |
| Volts (V): | 120 |
| Watts (W): | 16.4 |
| UPC: | 8.8517E+11 |
| Available Options | Fan & Light – 0511VFL1 |
Panasonic FV-0511VH1 WhisperWarm DC Ceiling Fan
SKU:
PANFV0511VH1
$303.786
| Model: | FV-0511VH1 |
|---|---|
| Fan Type: | Fan/Heater |
| Advanced Features: | Pick-A-Flow™ Airflow Selector, ECM motor with SmartFlow technology |
| Air Volume Supply (CFM): | @0.1= 110, 80, 50 @0.25= 112, 82, 51 @0.375= 110, 82, 53 |
| Noise (Sones): | @0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 0.7, <0.3, <0.3 @0.25"SP(50, 80, 110 CFM) = 1.5, 1.0, 08 |
| Power Consumption (Watts): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 12, 7.7, 4.7 @ 0.25″SP = 19, 13.3, 8.6 @0.375″SP 26.0, 18.2, 12.3 |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 9.2, 10.4, 10.6 @ 0.25″SP = 5.9, 6.2, 5.9 @0.375″SP 4, 4.5, 4.3 |
| Speed (RPM): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 861, 736, 638 @ 0.25″SP = 1090, 1008, 930 @0.375″SP 1249, 1173, 1112 |
| Current (Amps): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 0.24, 0.16, 0.10 @ 0.25″SP = 0.37, 0.26, 0.18 @0.375″SP 0.49, 0.35, 0.25 |
| MAX. Current (Amps): | 120/60 |
| Motor Type (AC/DC): | ECM (DC) |
| Type of Motor Bearing: | Ball |
| Thermal Fuse Protector: | Yes |
| Blower Wheel Type: | Sirocco |
| ENERGY STAR® Certified: | No |
| Duct Diameter: | 4″ or 6″ (inches) |
| Mounting Opening (in sq.): | 10-1/4″ x 16″ |
| Grille Size (in sq.): | 13-1/4″ x 18-1/4″ |
| Gross Weight (lbs): | 16.3 |
| UL tub/Shower Enclosure: | No |
| Wall Installation: | No |
| California Title 24 Complaint (LED): | Yes |
| Mfg in ISO 9001 Certified Facility: | Yes |
| Available Options | Fan-only – FV0511VH1 |
Panasonic FV-0511VHL1 WhisperWarm Fan
SKU:
PANFV0511VHL1
$402.114
| Model: | FV-0511VHL1 |
|---|---|
| Fan Type: | Fan/Heater/Light – LED |
| Advanced Features: | Pick-A-Flow™ Airflow Selector, ECM motor with SmartFlow technology, LED Light |
| Air Volume Supply (CFM): | @0.1= 110, 80, 50 @0.25= 111, 81, 52 @0.375= 99, 82, 53 |
| Noise (Sones): | @0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 0.7, <0.3, <0.3 @0.25"SP(50, 80, 110 CFM) = 1.5, 1.0, 0.7 |
| Power Consumption (Watts): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 12.4, 7.4, 4.7 @ 0.25″SP = 19.8, 13.1, 8.9 @0.375″SP 26.0, 18.6, 12.7 |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 8.9, 10.8, 10.6 @ 0.25″SP = 5.6, 6.2, 5.9 @0.375″SP 3.8, 4.4, 4.2 |
| Speed (RPM): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 885, 745, 654 @ 0.25″SP = 1115, 1022, 943 @0.375″SP 1265, 1194, 1130 |
| Current (Amps): | @ 0.1″SP (50, 80, 110 CFM) = 0.25, 0.15, 0.10 @ 0.25″SP = 0.39, 0.27, 0.18 @0.375″SP 0.48, 0.37, 0.26 |
| MAX. Current (Amps): | 0.5 |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Motor Type (AC/DC): | ECM (DC) |
| Type of Motor Bearing: | Ball |
| Thermal Fuse Protector: | Yes |
| Blower Wheel Type: | Sirocco |
| ENERGY STAR® Certified: | No |
| Duct Diameter: | 4″ or 6″ inches |
| Mounting Opening (in sq.): | 10-1/4″ x 16″ |
| Grille Size (in sq.): | 13-1/4″ x 18-1/4″ |
| Lamp Watts: | 10 |
| Lumens (lm): | 750 |
| Lumens Per Watt (LPW): | ≧70 |
| Color Rendering Index: | ≧90 |
| Color Temperature (Kelvin): | 3000K |
| Rated Life (hours): | 50000 |
| Lamp Model #: | N/A |
| Type of Lamp Socket: | LED chip |
| Night Light: | 0.2 Watts |
| Gross Weight (lbs): | 17.4 |
| UL tub/Shower Enclosure: | No |
| Wall Installation: | No |
| California Title 24 Complaint (LED): | Yes |
| Mfg in ISO 9001 Certified Facility: | Yes |
| Available Options | Fan & Light – FV0511VHL1 |
Load more products
Loading...