- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Ansell 11-581 HyFlex Ultra-Lightweight Cut-Resistant Gloves, Nitrile Palm Coating – Size 5 – XXS – Pair
SKU:
ANS11-581-XXS
$22.385
Ansell 11-581 HyFlex Ultra-Lightweight Cut-Resistant Gloves, Nitrile Palm Coating – Size 6 – XS – Pair
SKU:
ANS11-581-XS
$22.385
Ansell 11-591 HyFlex Ultra-Lightweight Cut-Resistant Gloves, Nitrile Palm Coating – Size 10 – XL – Pair
SKU:
ANS11-591-XL
$25.786
Ansell 11-591 HyFlex Ultra-Lightweight Cut-Resistant Gloves, Nitrile Palm Coating – Size 11 – XXL – Pair
SKU:
ANS11-591-XXL
$25.786
Ansell 11-591 HyFlex Ultra-Lightweight Cut-Resistant Gloves, Nitrile Palm Coating – Size 12 – XXXL – Pair
SKU:
ANS11-591-XXXL
$25.786
Ansell 11-591 HyFlex Ultra-Lightweight Cut-Resistant Gloves, Nitrile Palm Coating – Size 6 – XS – Pair
SKU:
ANS11-591-XS
$25.786
Ansell 11-600 HyFlex Polyurethane Coated Gloves – Size 10 – XL – 12 Pairs
SKU:
ANS11-600-XL
$31.551
| ANTISTATIC: | No |
|---|---|
| LENGTH: | 200-260 mm/ 7.87-10.23 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Black or White |
| COATING MATERIAL: | Polyurethane |
| CONSTRUCTION: | Coated |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LINER COLOR: | Black or White |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | No |
| WASHING TEMPERATURE: | 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XL – 11-600 |
Ansell 11-600 HyFlex Polyurethane Coated Gloves – Size 11 – XXL – 12 Pairs
SKU:
ANS11-600-XXL
$31.551
| ANTISTATIC: | No |
|---|---|
| LENGTH: | 200-260 mm/ 7.87-10.23 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Black or White |
| COATING MATERIAL: | Polyurethane |
| CONSTRUCTION: | Coated |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LINER COLOR: | Black or White |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | No |
| WASHING TEMPERATURE: | 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XXL – 11-600 |
Ansell 11-600 HyFlex Polyurethane Coated Gloves – Size 6 – XS – 12 Pairs
SKU:
ANS11-600-XS
$31.551
| ANTISTATIC: | No |
|---|---|
| LENGTH: | 200-260 mm/ 7.87-10.23 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Black or White |
| COATING MATERIAL: | Polyurethane |
| CONSTRUCTION: | Coated |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LINER COLOR: | Black or White |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | No |
| WASHING TEMPERATURE: | 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XS – 11-600 |
Ansell 11-600 HyFlex Polyurethane Coated Gloves – Size 7 – S – 12 Pairs
SKU:
ANS11-600-S
$31.551
| ANTISTATIC: | No |
|---|---|
| LENGTH: | 200-260 mm/ 7.87-10.23 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Black or White |
| COATING MATERIAL: | Polyurethane |
| CONSTRUCTION: | Coated |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LINER COLOR: | Black or White |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | No |
| WASHING TEMPERATURE: | 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | S – 11-600 |
Load more products
Loading...