- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Arlington TVBU505GC 2-Gang Recessed TV Box for Power and Low Voltage
SKU:
ARLTVBU505GC
$28.772
| Weight: | 0.726 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.942″ |
| Width: | 6.254″ |
| Color: | White |
| Additional Color Options: | Black – TVBU505BL |
| Material(s): | Plastic |
| Application: | Mount LCD/Plasma TVs and other System Components Flush Against-the-Wall for New or Existing Work |
| Style: | Two-Gang Recessed Power and Low-Voltage TV Box™ |
| Trade Size: | 2-Gang |
| Wall Depth: | 1/2″, 5/8″, and up to 1-1/2″ |
| Comes With: | (1)Trim Plate (1)Recessed Combo Box (2)NM94 Cable Connector (1)2-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (2)#8 x 3″ Long Screws (4)#6-32 x 1/2″ Long Screws |
| Available Options | 2 Gang Plastic – TVBU505GC |
Arlington TVBU810GC 8″ x 10″ TV Box with Grounding Clip
SKU:
ARLTVBU810GC
$54.683
| Weight: | 1.800 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 5.625″ |
| Width: | 5.625″ |
| Color: | Brass |
| Material(s): | Brass-Plated |
| Size: | Accommodates a 4.5″ diameter concrete box |
| Trade Size: | 1-Gang w/ Low Voltage |
| Comes With: | (1)Slotted Cover (1)Low-voltage keystone holder insert (1)Low-voltage blank insert (1)Low Voltage Divider (1)Leveling ring assembly with flange (1)Blank cover with gasket (1)15A Decorator-Style Duplex Receptacle (3)#8 x 5/8″ Long Screws |
| Available Options | 8″x10″ – TVBU810GC |
Arlington TVL508GC Low Profile TV Box with Grounding Clip
SKU:
ARLTVL508GC
$41.113
| Weight: | 1.092 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 7.561″ |
| Width: | 10.210″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Application: | Installation of Flat Panel TV on 1/2″ or 5/8″ Drywall with Shallow Wall Depths |
| Box Depth: | 1-1/4″ |
| Stud Size: | 2 x 2, 2 x 3, 2 x 4, or Larger |
| Trade Size: | 5″ x 8″ Box |
| Comes With: | (1)TVL508 Low-Profile TV Box™ (1)Trim Plate (1)Receptacle Mounting Bracket (1)NM Snap-In Blank (1)NM Cable Connector (1)Decorator-Style Duplex Receptacle (8)#8-32 x 5/8″ Long Screws (2)#6-32 x 5/8″ Long Screws (2)#6 x 1-5/8″ Long Wood Screws |
| Available Options | 5″x8″ – TVL508GC |
First Alert 9120BA Hardwired Ionization Smoke Alarm with Battery Backup – Single
SKU:
BRK9120BA
$20.263
| BRK Model: | 9120B |
|---|---|
| Replacement Model: | SMI100-AC |
| Type: | Smoke Alarm |
| Sensor Type: | Ionization |
| Sound Level: | 85dB at 10 feet |
| Power Source: | Hardwired |
| Operating Voltage: | 120V AC 60Hz w/ 9V battery backup |
| Hardwired Interconnectivity: | Yes |
| Battery Replaceable: | Yes |
| Battery Backup: | Yes |
| Backup Battery Size: | 9V |
| Ambient Operating Temperature (Max): | 100 °F, 38 °C |
| Operating Relative Humidity (Min): | 10% (RH) |
| Operating Relative Humidity (Max): | 95% (RH) |
| Ambient Operating Temperature (Min): | 40 °F, 4 °C |
| Warranty: | 10 Years Limited |
| Approvals and Standards: | Listed to UL217 Standard |
| Available Options | Smoke Alarm – 9120BA |
| Pack Size | Single, 1 Pack, 1 Pack |
First Alert SC9120BA Hardwired Smoke and Carbon Monoxide Alarm with Battery Backup – Single
SKU:
BRKSC9120BA
$61.254
| BRK Model: | SC9120BA |
|---|---|
| Type: | Combination Smoke & Carbon Monoxide Alarm |
| Sensor Type: | Ionization |
| Power Source: | Hardwired |
| Current Type: | AC, DC |
| Battery Size: | 9V |
| Battery Backup: | Yes |
| Hardwired Interconnectivity: | Yes |
| Sound Level: | 85dB at 10 feet |
| Warranty: | 10 Years Limited |
| Features: | Battery Backup |
| Approvals and Standards: | Listed to ETL Intertek Standard |
| Available Options | Smoke and Carbon Monoxide Alarm – SC9120BA |
Kleenguard 14481 V30 Nemesis Safety Glasses, Blue Mirror Lenses with Black Frame
SKU:
KLE14481
$7.204
Kleenguard 49309 V30 Maverick Safety Glasses – Clear Lens – Black – Anti-Fog
SKU:
KLE49309
$10.081
Kleenguard 49311 V30 Maverick Safety Glasses – Grey Lens – Black – Anti-Fog
SKU:
KLE49311
$10.262
Load more products
Loading...