- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Arlington BE3X Box Extender with Larger Flange – 3 Gang
SKU:
ARLBE3X
$10.801
Arlington BE4X Box Extender with Larger Flange – 4 Gang
SKU:
ARLBE4X
$13.445
Arlington BES1 Non-Metallic Shallow Box Extender – 1 Gang
SKU:
ARLBES1
$9.717
Arlington BES2 Non-Metallic Shallow Box Extender – 2 Gang
SKU:
ARLBES2
$10.389
Arlington BES2C Non-Metallic Shallow Box Extender – Adds 5/8″
SKU:
ARLBES2C
$6.240
Arlington CE1RP Larger Cable Entry Bracket with Slotted Cover
SKU:
ARLCE1RP
$10.940
Arlington CED1 Reversible Low-Voltage Cable Entrance Plate – 1 Gang
SKU:
ARLCED1
$6.520
Arlington CED13 Low-Voltage Wall Plate – 1 Gang
SKU:
ARLCED13
$6.652
Arlington CED130 Cable Entry Device with Slotted Cover – 1 Gang
SKU:
ARLCED130
$8.064
| Weight: | 0.040 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.111″ |
| Width: | 1.450″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Style: | Cable Entry Device with Slotted Cover that Accommodates a Decorator-Style Cover |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Usage: | Organize and Protect Low Voltage Cable when Passing Through the Wall |
| Comes With: | (1)Cable Entrance Plate (2)#6-32 x 3/4″ Long Screws |
| Available Options | Entry Device w/ slotted cover – CED130 |
Arlington CED130WP Cable Entry Device with Slotted Cover – 1 Gang
SKU:
ARLCED130WP
$8.665
| Weight: | 0.096 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.490″ |
| Width: | 2.734″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Cover Type: | Slotted Cover |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Single-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (1)Cable Entry Device (2)#6-32 x 3/4″ Long Screws |
| Available Options | Entry Device (slotted cover) w/ wall plate – CED135WP |
Arlington CED135 Cable Entry Device with Brush-style Opening – 1 Gang
SKU:
ARLCED135
$8.826
| Weight: | 0.050 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.111″ |
| Width: | 1.450″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Style: | Cable Entry Device with Brush-style that Accommodates a Decorator-Style Cover |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Usage: | Organize and Protect Low Voltage Cable when Passing Through the Wall |
| Comes With: | (1)Cable Entry Device (2)#6-32 x 3/4″ Long Screws |
| Available Options | Entry Device w/ brush-style cover – CED135 |
Arlington CED135WP Cable Entry Device with Brush-style Opening – 1 Gang
SKU:
ARLCED135WP
$9.476
| Weight: | 0.100 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.490″ |
| Width: | 2.734″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Cover Type: | Brush Cover |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Single-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (1)Cable Entry Device (2)#6-32 x 3/4″ Long Screws |
| Available Options | Entry Device (brush cover) w/ wall plate – CED135WP |
Load more products
Loading...