- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Arlington CEDH1 Horizontal Reversible Low-Voltage Cable Entrance Plate – 1 Gang
SKU:
ARLCEDH1
$7.018
Arlington CEH1 Horizontal Reversible Low-Voltage Cable Entrance Plate
SKU:
ARLCEH1
$7.018
Arlington CER1 Reversible Low-Voltage Cable Entrance Plate – 1 Gang
SKU:
ARLCER1
$7.377
Arlington CER2 Reversible Low-Voltage Cable Entrance Plate – 2 Gang
SKU:
ARLCER2
$8.828
Arlington CESP1 Non-Metallic Split Wall Plates – 1 Gang
SKU:
ARLCESP1
$9.354
Arlington CESP2 Non-Metallic Split Wall Plates – 2 Gang
SKU:
ARLCESP2
$10.692
Arlington CPS15 Concrete Pipe Sleeves Hole Size 1-1/2″
SKU:
ARLCPS15
$7.936
Arlington CS14SC The Spacer Non-Metallic Cable Spacer – Screw-on
SKU:
ARLCS14SC
$1.236
Arlington DBHR1WGC Low Profile InBox with Grounding Clip
SKU:
ARLDBHR1WGC
$37.690
| Weight: | 1.210 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 7.186″ |
| Width: | 4.934″ |
| Color: | White |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| Paintable: | Yes |
| NEC Compliance: | Meets 2021 NEC Section 406.9 (B) for the protection of exterior outlets which require the use of an extra-duty weatherproof while-in-use cover for all outdoor 15 or 20 AMP receptacles. |
| Style: | Horizontal |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Weatherproof-in-use extra-duty cover (1)Single-Gang Wall Plate with screw(s) (1)Single-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (1)Roll of caulk (1)NM94 Cable Connector (2)Bug Plugs (1)Box (4)#8-32 x 3/4″ Long Screws (4)#8 x 1-1/2″ Long Screws |
| Available Options | Retrofit – Horizontal – DBHR1WGC |
Arlington DBHS1CGC 1-Gang Low Profile InBox with Grounding Clip
SKU:
ARLDBHS1CGC
$37.690
| Weight: | 1.352 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 7.012″ |
| Width: | 9.058″ |
| Color: | White |
| Cover Color: | Clear |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| Paintable: | Yes |
| NEC Compliance: | Meets 2021 NEC Section 406.9 (B) for the protection of exterior outlets which require the use of an extra-duty weatherproof while-in-use cover for all outdoor 15 or 20 AMP receptacles. |
| Siding Type: | All Types |
| Style: | Horizontal |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Available Options | New Construction – Horizontal – DBHS1CGC |
Arlington DBVC 1 Gang Vertical InBox Replacement Cover
SKU:
ARLDBVC
$12.049
| Weight: | 0.094 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 5.650″ |
| Width: | 3.420″ |
| Color: | Clear |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| NEC Compliance: | Meets 2021 NEC Section 406.9 (B) for the protection of exterior outlets which require the use of an extra-duty weatherproof while-in-use cover for all outdoor 15 or 20 AMP receptacles. |
| Style: | Vertical 1-Gang |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Weatherproof-in-use extra-duty cover |
| Available Options | Vertical Cover – DBVC |
Load more products
Loading...