- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
WAGO 221-615 Compact Splicing Connector – 221 Series 10 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG221-615
$1.560
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 5 Positions |
| No. of Contacts: | 5 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 10AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 30A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 5 Positions – 221-615 |
| Pack Size | Single, 500 Pack, 10 Pack, 15 Pack, 30 Pack |
WAGO 2773 Series 58pc Push In Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA2773-58
$20.365
| Series: | 2773 Series |
|---|---|
| Model: | NAA2773-58 |
| 2773-402: | 22 pcs |
| 2773-404: | 16 pcs |
| 2773-406: | 12 pcs |
| 2773-408: | 8 pcs |
| Total Pieces: | 58 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 20-10 AWG |
| Strip Length: | 13mm/0.51 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 58pc – 2773-58 |
WAGO 2773 Series 75pc Push In Compact Splicing Wire Connectors Assortment
SKU:
NAA2773-75
$20.800
| Series: | 2773 Series |
|---|---|
| Model: | NAA2773-75 |
| 2773-402: | 25 pcs |
| 2773-403: | 25 pcs |
| 2773-404: | 25 pcs |
| Total Pieces: | 75 pcs |
| Rated Voltage: | 600V (1000V signs & fixtures) |
| Rated current: | 20A |
| Gauge: | 20-10 AWG |
| Strip Length: | 13mm/0.51 in |
| Maximum Operating Temperature: | 105 ⁰C |
| Connectable Conductor Material: | Copper |
| Insulation Material: | Polycarbonate (PC) |
| Available Pack Size | 75pc – 2773-75 |
WAGO 2773-402 Compact Pushwire Connector – 2773 Series 12 AWG Push Connector – Single
SKU:
WAG2773-402
$0.397
| Product Range: | 2773 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 12 AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Push-In Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 2 Positions – 2773-402 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 2773-403 Compact Pushwire Connector – 2773 Series 12 AWG Push Connector – Single
SKU:
WAG2773-403
$0.397
| Product Range: | 2773 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 12 AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Push-In Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 2773-403 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 2773-404 Compact Pushwire Connector – 2773 Series 12 AWG Push Connector – Single
SKU:
WAG2773-404
$0.402
| Product Range: | 2773 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 4 Positions |
| No. of Contacts: | 4 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 20AWG to 12 AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Push-In Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 4 Positions – 2773-404 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 3pc Gelbox for 221 Series 10 AWG Connectors Assortment
SKU:
NAA207-3
$49.225
WAGO 4pc Gelbox for 221 and 2773 Series Connectors Assortment
SKU:
NAA207-4
$51.278
WAGO 773-173 Wall-Nuts Push Wire Connector – Single
SKU:
WAG773-173
$0.589
| Product Range: | 773 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Connector Mounting: | Cable Mount |
| Conductor Area CSA: | 6mm² |
| Wire Size AWG Max: | 10AWG |
| Wire Connection Method: | Clamp |
| Rated Current: | 32A |
| Wire Size AWG Min: | 14AWG |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Rated Voltage: | 400V |
| Contact Material: | Copper |
| Solid conductor | 2.5 … 6 mm² / 14 … 10 AWG |
| Stranded conductor | 2.5 … 6 mm² / 14 … 10 AWG |
| Available Options | Wall-Nuts – 3 Positions – 773-173 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 7pc Gelbox for 221 Series 10 AWG Connectors Assortment
SKU:
NAA207-7
$94.034
WAGO 221-2501 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2501
$1.275
WAGO 221-2502 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2502
$1.345
WAGO 221-2503 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2503
$1.456
WAGO 221-2504 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2504
$1.567
WAGO 221-2505 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2505
$1.647
WAGO 221-2511 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2511
$1.289
Load more products
Loading...