- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Satco S29432 – 12.5 Watt; PAR30LN LED; 3500K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29432
$11.349
Satco S29434 – 12.5 Watt; PAR30LN LED; 5000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29434
$11.349
Satco S29446 15 Watt; PAR38 LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29446
$12.388
| Watts: | 15W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 90W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR38 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1200L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 3000K – 40 deg. Beam Angle – S29446 |
Satco S29450 15 Watt; PAR38 LED; 2700K; 60 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29450
$12.388
| Watts: | 15W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 90W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR38 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1200L |
| Beam Spread: | 60 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 2700K – 60 deg. Beam Angle – S29450 |
Satco S29814 11 Watt; A19 LED; 2700K; GU24 base; 220 deg. Beam Angle; 120 Volt
SKU:
SATS29814
$7.458
| Watts: | 11W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Bi Pin GU24 |
| ANSI Base: | GU24 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 1100L |
| Beam Spread: | 80 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 11 Watt – 2700K – GU24 base – S29814 |
Satco S29815 15 Watt; A19 LED; Frosted; 2700K; Medium base; 220 deg. Beam Angle; 120 Volt
SKU:
SATS29815
$8.116
| Watts: | 15W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 100W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | A19 |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 1600L |
| Beam Spread: | 220 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 15 Watt – 2700K – Medium base – S29815 |
Load more products
Loading...