- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Satco S29401 6.5 Watt; PAR20 LED; 3000K; 25 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29401
$7.984
Satco S29405 6.5 Watt; PAR20 LED; 2700K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29405
$7.984
| Watts: | 6.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 50W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR20 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 520L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 2700K – S29405 |
| Available Options | 2700K – 40 deg. – S29405 |
Satco S29406 6.5 Watt; PAR20 LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29406
$7.984
| Watts: | 6.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 50W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR20 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 520L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 3000K – S29406 |
| Available Options | 3000K – 40 deg. – S29406 |
Satco S29407 6.5 Watt; PAR20 LED; 3500K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29407
$7.984
Satco S29408 – 6.5 Watt; PAR20 LED; 4000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29408
$8.471
Satco S29409 – 6.5 Watt; PAR20 LED; 5000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29409
$8.471
Satco S29411 – 12.5 Watt; PAR30SN LED; 3000K; 25 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29411
$11.178
Satco S29416 12.5 Watt; PAR30SN LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29416
$10.416
| Watts: | 12.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR30SN |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1000L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 3000K – PAR30SN – S29416 |
Satco S29417 – 12.5 Watt; PAR30SN LED; 3500K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29417
$11.178
Satco S29430 12.5 Watt; PAR30LN LED; 2700K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29430
$10.416
| Watts: | 12.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR30LN |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1000L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 2700K – PAR30LN – S29430 |
Satco S29431 12.5 Watt; PAR30LN LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29431
$10.416
| Watts: | 12.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR30LN |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1000L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 3000K – PAR30LN – S29431 |
Load more products
Loading...