- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Arlington DBVM1C Low Profile InBox
SKU:
ARLDBVM1C
$31.464
| Weight: | 1.150 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 9.058″ |
| Width: | 7.012″ |
| Color: | White |
| Cover Color: | Clear |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| NEC Compliance: | Meets 2021 NEC Section 406.9 (B) for the protection of exterior outlets which require the use of an extra-duty weatherproof while-in-use cover for all outdoor 15 or 20 AMP receptacles. |
| Style: | Vertical |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Weatherproof-in-use extra-duty cover (1)Single-Gang Wall Plate with screw(s) (1)Single-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (1)NM94 Cable Connector (1)Mud Cover (2)Bug Plugs (1)Box (1)Block bushing with washer |
| Available Options | New Construction – Vertical – DBVM1C |
Arlington DBVR1WGC 1-Gang Low Profile InBox with Grounding Clip
SKU:
ARLDBVR1WGC
$37.690
| Weight: | 1.094 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 7.186″ |
| Width: | 4.934″ |
| Color: | White |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| Paintable: | Yes |
| NEC Compliance: | Meets 2021 NEC Section 406.9 (B) for the protection of exterior outlets which require the use of an extra-duty weatherproof while-in-use cover for all outdoor 15 or 20 AMP receptacles. |
| Style: | Vertical |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Weatherproof-in-use extra-duty cover (1)Single-Gang Wall Plate with screw(s) (1)Single-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (1)Roll of caulk (1)NM94 Cable Connector (2)Bug Plugs (1)Box (4)#8-32 x 3/4″ Long Screws (4)#8 x 1-1/2″ Long Screws |
| Available Options | Retrofit – Vertical – DBVR1WGC |
Arlington DBVS1CGC 1-Gang Low Profile InBox with Grounding Clip
SKU:
ARLDBVS1CGC
$37.690
| Weight: | 1.350 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 9.058″ |
| Width: | 7.012″ |
| Color: | White |
| Cover Color: | Clear |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| NEC Compliance: | Meets 2021 NEC Section 406.9 (B) for the protection of exterior outlets which require the use of an extra-duty weatherproof while-in-use cover for all outdoor 15 or 20 AMP receptacles. |
| Siding Type: | All Types |
| Style: | Vertical |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Weatherproof-in-use extra-duty cover (1)Single-Gang Wall Plate with screw(s) (1)Single-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (1)NM94 Cable Connector (2)Bug Plugs (1)Box |
| Available Options | New Construction – Vertical – DBVS1CGC |
Arlington DBVS1WGC 1-Gang Low Profile InBox with Grounding Clip
SKU:
ARLDBVS1WGC
$37.690
| Weight: | 1.350 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 9.058″ |
| Width: | 7.012″ |
| Color: | White |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| Paintable: | Yes |
| NEC Compliance: | Meets 2021 NEC Section 406.9 (B) for the protection of exterior outlets which require the use of an extra-duty weatherproof while-in-use cover for all outdoor 15 or 20 AMP receptacles. |
| Siding Type: | All Types |
| Style: | Vertical |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Weatherproof-in-use extra-duty cover (1)Single-Gang Wall Plate with screw(s) (1)Single-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (1)NM94 Cable Connector (2)Bug Plugs (1)Box |
| Available Options | New Construction – Vertical – DBVS1WGC |
Arlington DVFR1WGC 1-Gang Recessed Indoor InBox with Grounding Clip
SKU:
ARLDVFR1WGC
$20.727
| Weight: | 0.614 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.698″ |
| Width: | 4.200″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Paintable: | Yes |
| Cubic Inches: | 21 |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Trim Plate (1)Single-Gang Wall Plate with screw(s) (1)Single-gang Recessed IN BOX® (1)Single-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (1)NM94 Cable Connector (2)#8 x 3″ Long Screws (2)#6-32 x 1/2″ Long Screws |
| Available Gang Size | 1 Gang – DVFR1WGC |
Arlington DVFR2WGC 2-Gang Recessed Indoor InBox with Grounding Clip
SKU:
ARLDVFR2WGC
$35.049
| Weight: | 0.838 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.012″ |
| Width: | 6.698″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Paintable: | Yes |
| Cubic Inches: | 34 |
| Trade Size: | 2-Gang |
| Comes With: | (1)Trim Plate (1)NM95 Cable Connector (2)NM94 Cable Connectors (1)Low-voltage divider (1)2-Gang Recessed IN BOX® (1)2-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (2)#8 x 3″ Long Screws (4)#6-32 x 1/2″ Long Screws |
| Available Gang Size | 2 Gang – DVFR2WGC |
Arlington DVFR3WGC 3-Gang Recessed Indoor InBox with Grounding Clip
SKU:
ARLDVFR3WGC
$39.407
| Weight: | 1.008 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.818″ |
| Width: | 7.930″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Paintable: | Yes |
| Cubic Inches: | 49.3 |
| Trade Size: | 3-Gang |
| Comes With: | (1)Trim Plate (1)NM95 Cable Connector (2)NM94 Cable Connectors (1)Low-voltage divider (1)3-Gang Recessed IN BOX® (1)3-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (2)#8 x 3″ Long Screws (4)#6-32 x 1/2″ Long Screws |
| Available Gang Size | 3 Gang – DVFR3WGC |
Arlington DVFR4WGC 4-Gang Recessed Indoor InBox with Grounding Clip
SKU:
ARLDVFR4WGC
$43.253
| Weight: | 1.182 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 9.742″ |
| Width: | 6.818″ |
| Color: | White |
| Material(s): | Plastic |
| Paintable: | Yes |
| Cubic Inches: | 64.5 |
| Trade Size: | 4-Gang |
| Comes With: | (1)Trim Plate (1)NM95 Cable Connector (2)NM94 Cable Connectors (1)Low-voltage divider (1)4-Gang Recessed IN BOX® (1)4-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (2)#8 x 3″ Long Screws (4)#6-32 x 1/2″ Long Screws |
| Available Gang Size | 4 Gang – DVFR4WGC |
Arlington EB0708 Heavy-Duty Non-Metallic Enclosure Box 7x8x3.5
SKU:
ARLEB0708
$34.661
Arlington EB1212 Heavy-Duty Non-Metallic Enclosure Box 12x12x4
SKU:
ARLEB1212
$54.673
Arlington EMT100 Press-On Non-Metallic Insulating Bushings – 1″
SKU:
ARLEMT100
$1.257
Arlington EMT125 Press-On Non-Metallic Insulating Bushings – 1-1/4″
SKU:
ARLEMT125
$1.735
Load more products
Loading...