- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Arlington 508 Conduit Nipples – 3″
SKU:
ARL508
$22.245
Arlington 509 Conduit Nipples – 3-1/2″
SKU:
ARL509
$41.271
Arlington 510 Conduit Nipples – 4″
SKU:
ARL510
$76.642
Arlington 511 Conduit Nipples – 5″
SKU:
ARL511
$254.286
Arlington 512 Conduit Nipples – 6″
SKU:
ARL512
$290.224
Arlington 60VC Low Profile IN-and-OUT Cover
SKU:
ARL60VC
$26.167
| Weight: | 0.648 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.274″ |
| Width: | 3.752″ |
| Color: | Clear |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| NEC Compliance: | Meets 2021 NEC Section 406.9 (B) for the protection of exterior outlets which require the use of an extra-duty weatherproof while-in-use cover for all outdoor 15 or 20 AMP receptacles. |
| Style: | Vertical |
| Trade Size: | 1-Gang |
| Comes With: | (1)Single-Gang Wall Plate with screw(s) (1)Single-Gang Decorator-Style / GFCI Wall Plate with screws (1)IN and OUT™ Cover (2)#6-32 x 1-1/4″ Long Screws |
Arlington 8141FGC Siding Mounting Block with Grounding Clip
SKU:
ARL8141FGC
$16.162
Arlington 8161BPGC Security Camera Mounting Box – Pipe Mount
SKU:
ARL8161BPGC
$34.414
| Weight: | 0.972 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 7.046″ |
| Width: | 7.046″ |
| Color: | White |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| Application: | Mount security cameras, fixtures, detectors, and more indoors or outdoors. |
| Load Rating: | Down-Rod Mount: 50lbs |
| Style: | Pipe Mount |
| Trade Size: | Down-Rod Mount |
| Comes With: | (1)Box (1)3/4″ to 1/2″ NPT Reducing Bushing (2)1/2″ Plugs |
| Mounting Options | Pipe Mount – 8161BPGC |
Arlington 8161BRGC Security Camera Mounting Box – Wall Mount
SKU:
ARL8161BRGC
$36.966
| Weight: | 1.066 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 7.148″ |
| Width: | 7.046″ |
| Color: | White |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| Application: | Mount security cameras, fixtures, detectors, and more indoors or outdoors. |
| Load Rating: | Wall Mount: 50lbs |
| Style: | Wall Mount |
| Trade Size: | Wall Mount |
| Comes With: | (1)Box (1)3/4″ to 1/2″ NPT Reducing Bushing (2)1/2″ Plugs |
| Mounting Options | Wall Mount – 8161BRGC |
Arlington 8161CBGC Security Camera Mounting Box – Corner Mount
SKU:
ARL8161CBGC
$43.091
| Weight: | 1.318 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 10.851″ |
| Width: | 7.046″ |
| Color: | White |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| Application: | Mount security cameras, fixtures, detectors, and more indoors or outdoors. |
| Load Rating: | Corner Mount: 50lbs |
| Style: | Corner Mount |
| Trade Size: | Corner Mount |
| Comes With: | (1)Box (1)3/4″ to 1/2″ NPT Reducing Bushing (2)1/2″ Plugs |
| Mounting Options | Corner Mount – 8161CBGC |
Arlington 8161TRGC Security Camera Mounting Box with Threaded Openings
SKU:
ARL8161TRGC
$33.873
| Weight: | 0.850 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.720″ |
| Width: | 6.720″ |
| Color: | White |
| Material(s): | UV-Rated Plastic |
| Application: | Mount security cameras, fixtures, detectors, and more indoors or outdoors. |
| Load Rating: | Wall Mount: 10lbs Ceiling Mount: 50lbs |
| Style: | Wall or Ceiling Mount |
| Trade Size: | Flat Surface Mount |
| Comes With: | (1)Box (1)3/4″ to 1/2″ NPT Reducing Bushing (2)1/2″ Plugs (2)#12 x 2″ Long Screws |
| Mounting Options | Threaded Openings – 8161TRGC |
Load more products
Loading...