- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Ansell 11-840 HyFlex Micro-Foam Nitrile Coated Gloves – Size 7 – S – 12 Pairs
SKU:
ANS11-840-S
$48.441
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 200-275 mm/ 8-11 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 |
| COATING COLOR: | Black |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| GRIP DESIGN: | Ansell Grip™ Technology |
| LATEX FREE: | Yes, in accordance with ASTM D6978 and US FDA cleared |
| LINER COLOR: | Black and Grey |
| LINER MATERIAL: | Nylon, Spandex |
| SILICONE FREE: | Yes |
| SPECIFIC NEEDS: | Oeko-Tex® certified |
| WASHING TEMPERATURE: | 3x washing at 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | S – 11-840 |
Ansell 11-840 HyFlex Micro-Foam Nitrile Coated Gloves – Size 8 – M – 12 Pairs
SKU:
ANS11-840-M
$48.441
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 200-275 mm/ 8-11 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 |
| COATING COLOR: | Black |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| GRIP DESIGN: | Ansell Grip™ Technology |
| LATEX FREE: | Yes, in accordance with ASTM D6978 and US FDA cleared |
| LINER COLOR: | Black and Grey |
| LINER MATERIAL: | Nylon, Spandex |
| SILICONE FREE: | Yes |
| SPECIFIC NEEDS: | Oeko-Tex® certified |
| WASHING TEMPERATURE: | 3x washing at 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | M – 11-840 |
Ansell 11-840 HyFlex Micro-Foam Nitrile Coated Gloves – Size 9 – L – 12 Pairs
SKU:
ANS11-840-L
$48.441
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 200-275 mm/ 8-11 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 |
| COATING COLOR: | Black |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| GRIP DESIGN: | Ansell Grip™ Technology |
| LATEX FREE: | Yes, in accordance with ASTM D6978 and US FDA cleared |
| LINER COLOR: | Black and Grey |
| LINER MATERIAL: | Nylon, Spandex |
| SILICONE FREE: | Yes |
| SPECIFIC NEEDS: | Oeko-Tex® certified |
| WASHING TEMPERATURE: | 3x washing at 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | L – 11-840 |
Ansell 11-927 HyFlex Oil-Repellent and Cut Protection Gloves – Size 10 – XL – Pair
SKU:
ANS11-927-XL
$16.023
Ansell 11-927 HyFlex Oil-Repellent and Cut Protection Gloves – Size 11 – XXL – Pair
SKU:
ANS11-927-XXL
$16.023
Ansell 11-927 HyFlex Oil-Repellent and Cut Protection Gloves – Size 6 – XS – Pair
SKU:
ANS11-927-XS
$16.023
Ansell 11-927 HyFlex Oil-Repellent and Cut Protection Gloves – Size 7 – S – Pair
SKU:
ANS11-927-S
$16.023
Ansell 11-927 HyFlex Oil-Repellent and Cut Protection Gloves – Size 8 – M – Pair
SKU:
ANS11-927-M
$16.023
Ansell 11-927 HyFlex Oil-Repellent and Cut Protection Gloves – Size 9 – L – Pair
SKU:
ANS11-927-L
$16.023
Ansell 23-173 ActivArmr MonkeyGrip Winter Gloves – Size 10 – XL – Pair
SKU:
ANS23-173-XL
$18.377
| ANTISTATIC: | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 265-295 mm, 10″-12″ |
| AVAILABLE SIZES: | 10, 11 |
| COATING COLOR: | Orange |
| COATING MATERIAL: | PVC |
| CONSTRUCTION: | Cut & Sewn, Coated, Lined |
| CUFF STYLE: | Safety Cuff |
| FINISHING: | Fully Coated, Rough |
| GRIP DESIGN: | Textured |
| LATEX FREE: | Yes |
| LINER COLOR: | Brown |
| LINER MATERIAL: | Cotton Jersey |
| SILICONE FREE: | No |
| WASHING TEMPERATURE: | 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XL – 23-173 |
Ansell 23-173 ActivArmr MonkeyGrip Winter Gloves – Size 11 – XXL – Pair
SKU:
ANS23-173-XXL
$18.377
| ANTISTATIC: | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 265-295 mm, 10″-12″ |
| AVAILABLE SIZES: | 10, 11 |
| COATING COLOR: | Orange |
| COATING MATERIAL: | PVC |
| CONSTRUCTION: | Cut & Sewn, Coated, Lined |
| CUFF STYLE: | Safety Cuff |
| FINISHING: | Fully Coated, Rough |
| GRIP DESIGN: | Textured |
| LATEX FREE: | Yes |
| LINER COLOR: | Brown |
| LINER MATERIAL: | Cotton Jersey |
| SILICONE FREE: | No |
| WASHING TEMPERATURE: | 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XXL – 23-173 |
Ansell 48-126 EDGE Black Polyurethane-Coated 15-Gauge Work Gloves – Size 10 – XL – 12 Pairs
SKU:
ANS48-126-XL
$28.602
Ansell 48-126 EDGE Black Polyurethane-Coated 15-Gauge Work Gloves – Size 11 – XXL – 12 Pairs
SKU:
ANS48-126-XXL
$28.602
Ansell 48-126 EDGE Black Polyurethane-Coated 15-Gauge Work Gloves – Size 6 – XS – 12 Pairs
SKU:
ANS48-126-XS
$28.602
Ansell 48-126 EDGE Black Polyurethane-Coated 15-Gauge Work Gloves – Size 7 – S – 12 Pairs
SKU:
ANS48-126-S
$28.602
Ansell 48-126 EDGE Black Polyurethane-Coated 15-Gauge Work Gloves – Size 8 – M – 12 Pairs
SKU:
ANS48-126-M
$28.602
Load more products
Loading...