- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Ansell 11-738 HyFlex FORTIX Cut-Resistant Gloves, INTERCEPT A4, – Size 9 – L – Pair
SKU:
ANS11-738-L
$19.132
Ansell 11-800 HyFlex Foam Nitrile Coated Gloves – Size 10 – XL – 12 Pairs
SKU:
ANS11-800-XL
$42.448
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 212-262 mm/8.34-10.31 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Grey |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LATEX FREE: | Yes |
| LINER COLOR: | White |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | Yes |
| WASHING TEMPERATURE: | 3x washing at 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XL – 11-800 |
Ansell 11-800 HyFlex Foam Nitrile Coated Gloves – Size 11 – XXL – 12 Pairs
SKU:
ANS11-800-XXL
$42.448
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 212-262 mm/8.34-10.31 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Grey |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LATEX FREE: | Yes |
| LINER COLOR: | White |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | Yes |
| WASHING TEMPERATURE: | 3x washing at 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XXL – 11-800 |
Ansell 11-800 HyFlex Foam Nitrile Coated Gloves – Size 6 – XS – 12 Pairs
SKU:
ANS11-800-XS
$42.448
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 212-262 mm/8.34-10.31 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Grey |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LATEX FREE: | Yes |
| LINER COLOR: | White |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | Yes |
| WASHING TEMPERATURE: | 3x washing at 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XS – 11-800 |
Ansell 11-800 HyFlex Foam Nitrile Coated Gloves – Size 7 – S – 12 Pairs
SKU:
ANS11-800-S
$42.448
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 212-262 mm/8.34-10.31 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Grey |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LATEX FREE: | Yes |
| LINER COLOR: | White |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | Yes |
| WASHING TEMPERATURE: | 3x washing at 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | S – 11-800 |
Ansell 11-800 HyFlex Foam Nitrile Coated Gloves – Size 8 – M – 12 Pairs
SKU:
ANS11-800-M
$42.448
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 212-262 mm/8.34-10.31 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Grey |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LATEX FREE: | Yes |
| LINER COLOR: | White |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | Yes |
| WASHING TEMPERATURE: | 3x washing at 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | M – 11-800 |
Ansell 11-800 HyFlex Foam Nitrile Coated Gloves – Size 9 – L – 12 Pairs
SKU:
ANS11-800-L
$42.448
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 212-262 mm/8.34-10.31 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Grey |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LATEX FREE: | Yes |
| LINER COLOR: | White |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | Yes |
| WASHING TEMPERATURE: | 3x washing at 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | L – 11-800 |
Ansell 11-801 HyFlex Foam Nitrile Coated Gloves – Size 10 – XL – 12 Pairs
SKU:
ANS11-801-XL
$41.212
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 214-280 mm/ 8.42-11.02 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Black |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LATEX FREE: | Yes, in accordance with ASTM D6978 and US FDA cleared |
| LINER COLOR: | Grey |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | Yes |
| WASHING TEMPERATURE: | 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XL – 11-801 |
Ansell 11-801 HyFlex Foam Nitrile Coated Gloves – Size 11 – XXL – 12 Pairs
SKU:
ANS11-801-XXL
$41.212
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 214-280 mm/ 8.42-11.02 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Black |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LATEX FREE: | Yes, in accordance with ASTM D6978 and US FDA cleared |
| LINER COLOR: | Grey |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | Yes |
| WASHING TEMPERATURE: | 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XXL – 11-801 |
Ansell 11-801 HyFlex Foam Nitrile Coated Gloves – Size 6 – XS – 12 Pairs
SKU:
ANS11-801-XS
$41.212
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 214-280 mm/ 8.42-11.02 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Black |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LATEX FREE: | Yes, in accordance with ASTM D6978 and US FDA cleared |
| LINER COLOR: | Grey |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | Yes |
| WASHING TEMPERATURE: | 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XS – 11-801 |
Ansell 11-801 HyFlex Foam Nitrile Coated Gloves – Size 7 – S – 12 Pairs
SKU:
ANS11-801-S
$41.212
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 214-280 mm/ 8.42-11.02 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Black |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LATEX FREE: | Yes, in accordance with ASTM D6978 and US FDA cleared |
| LINER COLOR: | Grey |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | Yes |
| WASHING TEMPERATURE: | 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | S – 11-801 |
Ansell 11-801 HyFlex Foam Nitrile Coated Gloves – Size 8 – M – 12 Pairs
SKU:
ANS11-801-M
$41.212
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 214-280 mm/ 8.42-11.02 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Black |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LATEX FREE: | Yes, in accordance with ASTM D6978 and US FDA cleared |
| LINER COLOR: | Grey |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | Yes |
| WASHING TEMPERATURE: | 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | M – 11-801 |
Ansell 11-801 HyFlex Foam Nitrile Coated Gloves – Size 9 – L – 12 Pairs
SKU:
ANS11-801-L
$41.212
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 214-280 mm/ 8.42-11.02 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11 |
| COATING COLOR: | Black |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| LATEX FREE: | Yes, in accordance with ASTM D6978 and US FDA cleared |
| LINER COLOR: | Grey |
| LINER MATERIAL: | Nylon |
| SILICONE FREE: | Yes |
| WASHING TEMPERATURE: | 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | L – 11-801 |
Ansell 11-840 HyFlex Micro-Foam Nitrile Coated Gloves – Size 10 – XL – 12 Pairs
SKU:
ANS11-840-XL
$48.441
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 200-275 mm/ 8-11 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 |
| COATING COLOR: | Black |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| GRIP DESIGN: | Ansell Grip™ Technology |
| LATEX FREE: | Yes, in accordance with ASTM D6978 and US FDA cleared |
| LINER COLOR: | Black and Grey |
| LINER MATERIAL: | Nylon, Spandex |
| SILICONE FREE: | Yes |
| SPECIFIC NEEDS: | Oeko-Tex® certified |
| WASHING TEMPERATURE: | 3x washing at 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XL – 11-840 |
Ansell 11-840 HyFlex Micro-Foam Nitrile Coated Gloves – Size 11 – XXL – 12 Pairs
SKU:
ANS11-840-XXL
$48.441
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 200-275 mm/ 8-11 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 |
| COATING COLOR: | Black |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| GRIP DESIGN: | Ansell Grip™ Technology |
| LATEX FREE: | Yes, in accordance with ASTM D6978 and US FDA cleared |
| LINER COLOR: | Black and Grey |
| LINER MATERIAL: | Nylon, Spandex |
| SILICONE FREE: | Yes |
| SPECIFIC NEEDS: | Oeko-Tex® certified |
| WASHING TEMPERATURE: | 3x washing at 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XXL – 11-840 |
Ansell 11-840 HyFlex Micro-Foam Nitrile Coated Gloves – Size 6 – XS – 12 Pairs
SKU:
ANS11-840-XS
$48.441
| ANTISTATIC | Yes |
|---|---|
| LENGTH: | 200-275 mm/ 8-11 inches |
| AVAILABLE SIZES: | 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 |
| COATING COLOR: | Black |
| COATING MATERIAL: | Foam Nitrile |
| CONSTRUCTION: | Knitted |
| CUFF STYLE: | Knitwrist |
| FINISHING: | Palm Coated |
| GAUGE: | 15 |
| GRIP DESIGN: | Ansell Grip™ Technology |
| LATEX FREE: | Yes, in accordance with ASTM D6978 and US FDA cleared |
| LINER COLOR: | Black and Grey |
| LINER MATERIAL: | Nylon, Spandex |
| SILICONE FREE: | Yes |
| SPECIFIC NEEDS: | Oeko-Tex® certified |
| WASHING TEMPERATURE: | 3x washing at 40 °C (104 °F) |
| PACKAGING: | 12 pairs/bag |
| Available Size | XS – 11-840 |
Load more products
Loading...