- Wire Connectors
- Wire End Ferrules
- Wire Connectors
- Waterproof Enclosures
- T-Tap Wire Connectors
- Solder Seal Wire Connectors
- Push Connectors
- Mounting Carriers
- Lever Connectors
- Heat Shrink Spade Connectors
- Heat Shrink Ring Connectors
- Heat Shrink Fork Connectors
- Heat Shrink Butt Connectors
- Deutsch DT Contacts
- Deutsch DT Connectors
- Assortment Kits
- Ventilation
- Tools
- Tapes & Adhesives
- Switches
- Plumbing
- Lighting
- Hearing Protection
- Head Protection
- Hand Protection
- Fire & Gas Safety
- Filters & Cartridges
- Eye Protection
- Electrical
- Abrasives
Shop
Arlington LPCG50 Low-Profile Non-Metallic Connector
SKU:
ARLLPCG50
$6.588
| Weight: | 0.038 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 0.978″ |
| Width: | 0.978″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG50BL, White – LPCG50W |
| Material(s): | Nylon (Body) Santoprene® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.200″ – 0.485″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 1/2″ |
| Available Size | 1/2″ – LPCG50 |
Arlington LPCG757 Low-Profile Non-Metallic Connector
SKU:
ARLLPCG757
$7.823
| Weight: | 0.060 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 1.230″ |
| Width: | 1.230″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG757BL, White – LPCG757W |
| Material(s): | Nylon (Body) Santoprene® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.385″ – 0.750″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 3/4″ |
| Comes With: | (1)Low Profile Cord Connector (1)Extra Grommet |
| Available Size | 3/4″ – LPCG757 |
Arlington LV1 Low Voltage Mounting Bracket
SKU:
ARLLV1
$5.204
Arlington LV1LP Low Profile Low Voltage Mounting Bracket – 1 Gang
SKU:
ARLLV1LP
$5.606
Arlington LV1S Plated STEEL Cut-in Mounting Bracket – 1 Gang
SKU:
ARLLV1S
$5.840
Arlington LV2 Low Voltage Mounting Bracket
SKU:
ARLLV2
$6.088
Arlington LV2HD Heavy Duty Low Voltage Mounting Bracket – 2 Gang
SKU:
ARLLV2HD
$7.355
Arlington LV2LP Low Profile Low Voltage Mounting Bracket – 2 Gang
SKU:
ARLLV2LP
$6.292
Arlington LV3 Low Voltage Mounting Bracket
SKU:
ARLLV3
$7.725
Arlington LV4 Low Voltage Mounting Bracket
SKU:
ARLLV4
$10.570
Arlington LVMB1 – Low Voltage Mounting Bracket – 1 Gang
SKU:
ARLLVMB1
$5.357
Arlington LVMB2 – Low Voltage Mounting Bracket – 2 Gang
SKU:
ARLLVMB2
$6.513
Arlington LVN1 Nail On Low Voltage Mounting Bracket
SKU:
ARLLVN1
$4.400
Arlington LVN2 Nail On Low Voltage Mounting Bracket
SKU:
ARLLVN2
$5.998
Load more products
Loading...