WAGO 221-2535 Mounting Carrier For Inline Series Splicing Connector – Single
SKU:
WAG221-2535
WAGO 221-500 Mounting Carrier – For 221 Series (24-12 AWG) – Single
SKU:
WAG221-500
| Product Range: | 221 Series |
|---|---|
| For Use With: | WAGO 221 Series Terminal Blocks |
| Accessory Type: | Mounting Carrier |
| Mounting type: | DIN-35 rail, Screw mount |
| Suitable: | for 2-, 3- and 5-conductor 221 Series Splicing Connectors 12 AWG (4 mm²) |
| Width | 17.5 mm / 0.689 inches |
| Height | 77.6 mm / 3.055 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 25.5 mm / 1.004 inches |
| Weight | 9.6 g |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack |
WAGO 221-505 Mounting Carrier For Terminal Blocks – For 221 Series (24-12 AWG) 5-Conductor – Single
SKU:
WAG221-505
WAGO 222-413 Classic Splicing Connector – 222 Series 12 AWG Lever Connector – Single
SKU:
WAG222-413
| Product Range: | 222 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 3 Positions |
| No. of Contacts: | 3 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 28AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 4mm² |
| Wire Connection Method: | Lever Style |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600V |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Positions | 3 Positions – 222-413 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 773-114 Wall-Nuts Push Wire Connector – Single
SKU:
WAG773-114
| Product Range: | 773 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 4 Positions |
| No. of Contacts: | 4 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 18AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 2.5mm² |
| Wire Connection Method: | Push In Lock |
| Connector Mounting: | Cable Mount |
| Wire Size AWG Max: | 12AWG |
| Rated Current: | 24A |
| Rated Voltage: | 400V |
| Wire Size AWG Min: | 18AWG |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Solid conductor | 0.75 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Available Positions | 4 Positions – 773-114 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 773-118 Wall-Nuts Push Wire Connector – Single
SKU:
WAG773-118
| Product Range: | 773 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 8 Positions |
| No. of Contacts: | 8 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 18AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 2.5mm² |
| Wire Connection Method: | Push In Lock |
| Connector Mounting: | Cable Mount |
| Wire Size AWG Max: | 12AWG |
| Rated Current: | 24A |
| Rated Voltage: | 400V |
| Wire Size AWG Min: | 18AWG |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Solid conductor | 0.75 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Available Positions | 8 Positions – 773-118 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 773-162 Junction Box Push Wire Connector – Single
SKU:
WAG773-162
| Product Range: | 773 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 2 Positions |
| No. of Contacts: | 2 contacts |
| Wire Size (AWG): | 18AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Wire Connection Method: | Push In |
| Wire Size AWG Max: | 12AWG |
| Rated Current: | 20A |
| Rated Voltage: | 600v |
| Wire Size AWG Min: | 18AWG |
| Contact Material: | Copper, Aluminum |
| Available Options | Junction Box – 2 Positions – 773-162 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack |
WAGO 773-164 Junction Box Push Wire Connector – Single
SKU:
WAG773-164
| Product Range: | 773 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 4 Positions |
| No. of Contacts: | 4 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 18AWG to 12AWG |
| Connector Type: | Terminal Block |
| Conductor Area CSA: | 2.5mm² |
| Wire Connection Method: | Push In Lock |
| Connector Mounting: | Cable Mount |
| Wire Size AWG Max: | 12AWG |
| Rated Current: | 24A |
| Rated Voltage: | 400V |
| Wire Size AWG Min: | 18AWG |
| Contact Plating: | Tin Plated Contacts |
| Contact Material: | Copper |
| Available Options | Junction Box – 4 Positions – 773-164 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |
WAGO 773-168 Wall-Nuts Push Wire Connector – Single
SKU:
WAG773-168
| Product Range: | 773 Series |
|---|---|
| No. of Positions: | 8 Positions |
| No. of Contacts: | 8 Contacts |
| Wire Size (AWG): | 18AWG to 12AWG |
| Wire Size AWG Min: | 18AWG |
| Wire Size AWG Max: | 12AWG |
| Conductor Area CSA: | 2.5mm² |
| Wire Connection Method: | Push In |
| Rated Current: | 24A |
| Rated Voltage: | 400V |
| Solid conductor | 0.75 … 2.5 mm² / 18 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 1.5 … 2.5 mm² / 16 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | When using conductors of the same diameter, 0.75 mm²/18 AWG cross-section is also possible. |
| Strip length | 12 mm / 0.47 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
| Available Options | Junction Box – 8 Positions – 773-168 |
| Pack Size | Single, 10 Pack, 25 Pack, 50 Pack, 100 Pack |