3M 10836 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Blue, 0.75 in x 66 ft
$9.522
10 in stock (can be backordered)
Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape is a stretchy, conformable, vinyl tape that resists fading. This professional-grade tape is designed to insulate and protect against abrasion, water, solvent splashes, and chemicals in a variety of applications. Add Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape to your toolkit for a reliable and durable electrical insulation option.
Both flame retardant and weather-resistant, Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape is a taping solution that lasts. Ideal for cable jacket repair, this U.L Listed tape offers durability that makes it ideal for indoor and outdoor applications alike. Choose the versatility of Scotch® 35 Vinyl Electrical Tape for your next project.
Highlights
- Durable vinyl tape for abrasion resistance
- Professional grade
- Flame-retardant and weather-resistant construction helps protect against the elements
- Highly-conformable and stretchy
- UL-listed vinyl electrical tape
- Made in the USA
Suggested applications
- Ideal for cable jacket repair and electrical insulation
- A great addition to your electrical supplies
- Can be used indoors or outside
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Blue – 10836 |
Brand
3M
RELATED PRODUCTS
3M 732-CA Absolute Waterproof Tape 1.5″ x 180″
3M TEMFLEX-3/4X60CP10 Temflex Vinyl Electrical Tape 165, Black – 3/4 in x 60 ft
| Adhesive Type: | Rubber |
|---|---|
| Applications: | Insulation |
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
| Brands: | Temflex |
| Dielectric Strength: | 40 kV/mm |
| Elongation at Break: | 200.0 % |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 90 °C |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit): | 194 null |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | 0 °C |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit): | 32 null |
| Product Colour: | Blue, Brown, Green, Grey, Orange, Purple, Yellow, Red, White, Black |
| Shelf Life: | 5 yr |
| Tape Grade: | General Use |
| Total Tape Thickness without Liner (Imperial): | 0.006 in |
| Total Tape Thickness without Liner (metric): | 0.15 mm |
| Voltage Rating: | 600 V |
Panasonic FV-0511VQ1 WhisperCeiling DC Ventilation Fan
| Model: | FV-0511VQ1 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume (CFM): | 110, 111, 80, 83, 50, 53 |
| Blower Wheel Type: | Sirocco |
| California Title 24 Compliant: | Yes |
| Current (Amps): | 0.18, 0.26, 0.11, 0.18, 0.07, 0.13 |
| Duct Diameter: | 4″ or 6″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 10.6, 6.9, 13.6, 7.7, 12.5, 7.4 |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Gross Weight (lbs): | 11 |
| MAX. Current (Amps): | 0.27 |
| Mfg in ISO 9001 Certified Facility: | Yes |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Noise (Sones): | <0.3, 0.9, <0.3, 0.6, <0.3, 0.4 |
| Power Consumption (Watts): | 10.6, 16.4, 5.9, 10.8, 4.0, 7.2 |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperCeiling DC |
| Speed (RPM): | 1342 1480, 1016, 1268, 867, 1185, 768, 1097 |
| Static Pressure in inches w.g.: | 0.1, 0.25, 0.1, 0.25, 0.1, 0.25 |
| Thermal Fuse Protection: | Yes |
| Type of Motor Bearing: | Ball |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| UL tub/Shower Enclosure: | Yes |
| Washington VIAQ Code: | Yes |
| Available Options | Fan-only – FV0511VQ1 |
Tesa 51026 PET Cloth Wire Harness Tape
| Elongation at break | 40 % |
|---|---|
| Type of adhesive | acrylic |
| Tensile strength | 275 N/cm |
| Total thickness | 260 µm |
| Backing material | PET cloth |
| Abrasion resistance (5mm mandrel) | Class D (acc. to LV312) |
| Temperature resistance (3000h) | 150 °C |
| Temperature resistance min. | -40 °C |
| Unwind force (roll width ≤ 9mm) | 11 N/roll (30 m/min) |
| Unwind force (roll width > 9mm) | 11 N/roll (30 m/min) |
| Noise damping (decibel) | Class A (acc. to LV312) dB |
| Abrasion resistance (10mm mandrel) | Class D (acc. to LV312) |
| Adhesion to steel | 5.5 N/cm |
