GTIN: 739698136011
Categories: Decorative Bulbs, Lighting
Bulbrite 136019 ST18 Nostalgic Antique Incandescent Light Bulb, 60W, 2200K, E26 Medium Base
$10.794
Out of stock
Classic ST18 Nostalgic incandescent bulb with an E26 medium base and antique finish that produces a warm 2200K amber glow and ~200 lumens. Fully dimmable and perfect for historic fixtures, vintage décor, cafes, and ambient lighting applications seeking a timeless look and feel.
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Satco S11415 9.5 Watt A19 LED; 3000K; Dimmable; Medium base; 230 deg. Beam Angle; 4-pack
SKU:
SATS11415
$10.074
| Watts: | 9.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 230 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 300K – S11415 |
Satco S12417 8 Watt LED A19; Clear; Medium Base; 4000K; 90 CRI; 120 Volt
SKU:
SATS12417
$7.196
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 4000K |
| Temperature: | Cool White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 320 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 4000K – S12417 |
Satco S21364 8 Watt ST19 LED; Clear; Medium base; 90 CRI; 3000K; 120 Volt
SKU:
SATS21364
$7.984
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | ST19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 300 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | ST23 |
| Lamp Type: | ST23 |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cETLus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 3000K – S21364 |
Satco S29405 6.5 Watt; PAR20 LED; 2700K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29405
$7.984
| Watts: | 6.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 50W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR20 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 520L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 2700K – S29405 |
| Available Options | 2700K – 40 deg. – S29405 |
Satco S29446 15 Watt; PAR38 LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29446
$12.388
| Watts: | 15W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 90W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR38 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1200L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 3000K – 40 deg. Beam Angle – S29446 |
