GTIN: 7.39698E+11
Categories: Decorative Bulbs, Lighting
Bulbrite 134018 40W Incandescent ST18 Nostalgic Bulb, 2200K Warm White, Antique Finish, Hairpin Filament, E26 Base
$10.211
Available on backorder
Bulbrite 134018 40W Incandescent ST18 Nostalgic Bulb, 2200K Warm White, Antique Finish, Hairpin Filament, E26 Base
SPECIFICATIONS: Included in this package is a single 40-watt incandescent bulb. The bulb is reminiscent of the Edison style bulbs and includes a hairpin-style filament. The antique finish and blown glass steeple add to the look. The bulb emits a warm glow. Dimensions are 2.25 x 2.25 x 5.5 inches.
UNIQUE STYLE: Historic lamps add the ideal finishing touch of authenticity to fixtures. The Antique Finish of each bulb leaves no detail untouched. The Nostalgic Collection is crafted with an antique hued glass reminiscent of early glass production providing an authentic vintage feel.
- ST18 Incandescent Light Bulb with an E26 base in a Antique Finish for an Authenic Vintage Feel
- 2200K color temperature for an Amber Light
- Fully Dimmable and works with most dimmer switches
- N/A year Limited Warranty
| Available Options | Hairpin filament – 134018 |
|---|
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Satco S12414 8 Watt LED A19; Clear; Medium Base; 2700K; 90 CRI; 120 Volt
SKU:
SATS12414
$7.196
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 320 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 2700K – S12414 |
Satco S12416 8 Watt LED A19; Clear; Medium Base; 3500K; 90 CRI; 120 Volt
SKU:
SATS12416
$7.196
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3500K |
| Temperature: | Neutral White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 320 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 3500K – S12416 |
Satco S12462 8 Watt A19 LED; Clear; 2700K; Medium Base; 120 Volt; 4-Pack
SKU:
SATS12462
$14.031
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 4000K |
| Temperature: | Cool White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 320 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 2700K – S12462 |
Satco S29406 6.5 Watt; PAR20 LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29406
$7.984
| Watts: | 6.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 50W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR20 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 520L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 3000K – S29406 |
| Available Options | 3000K – 40 deg. – S29406 |
Satco S29431 12.5 Watt; PAR30LN LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29431
$10.416
| Watts: | 12.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR30LN |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1000L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 3000K – PAR30LN – S29431 |
