3M SB07747 Primer Prep Scuff, VFN, 4 3/4 in x 15 ft
$38.871
2 in stock (can be backordered)
The Scotch-Brite⢠Primer Prep Scuff helps prep paint areas, and is the first pad in a three-part Scuffing System. When used together, this Scuffing System helps achieve optimum paint adhesion.
Our Scotch-Brite⢠Primer Prep Scuff is a non-woven abrasive that comes in a 4-3/4 in x 15 ft roll with perforations for 4-3/4 in x 6 in pads that allow for easy “downsizing.” The most aggressive of theĀ 3-part scuff pad systemĀ (PDF, 917 Kb), the Primer Prep Scuff is used to scuff prior to primer for proper mechanical adhesion. The aluminum oxide mineral offers an aggressive and clean cut. Our unique non-woven web is the secret to superior performance. It binds together synthetic fibers and abrasive particles to create a conformable, three-dimensional material. Its open structure reduces the risk of warping or discoloring the part, resists loading, improves finish and prolongs the product’s life.
Highlights
- Prep E-coated panels quickly and evenly
- Scuffs fast without leveling
- Perforations allow for easy converting to 4-3/4 in x 6 in pads
- Aluminum Oxide mineral is durable for sharp cutting action
- Provides optimum primer prep adhesion
| Abrasive Material: | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Brands: | Scotch-Brite |
| Equipment - Machines: | Hand Sanding |
| For Use On: | All Metals |
| Grade: | Very Fine |
| Industries: | Marine, Metalworking, MRO, Woodworking |
| Low Stretch: | No |
| Product Color: | Maroon |
| Product Form: | Sheet |
| Sub Industries: | Primary Wood and Panel Processing, Cabinetry, Custom Woodworking and Millwork, Furniture, Metal Fabrication |
| Overall Length (Imperial): | 15 ft |
| Overall Length (Metric): | 15 m |
| Overall Width (Imperial): | 4.75 in |
| Overall Width (Metric): | 120.65 mm |
| Available Options | Primer Prep Scuff – SB07747 |
Brand
3M
RELATED PRODUCTS
Arlington LPCG757 Low-Profile Non-Metallic Connector
| Weight: | 0.060 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 1.230″ |
| Width: | 1.230″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG757BL, White – LPCG757W |
| Material(s): | Nylon (Body) SantopreneĀ® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.385″ – 0.750″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 3/4″ |
| Comes With: | (1)Low Profile Cord Connector (1)Extra Grommet |
| Available Size | 3/4″ – LPCG757 |
Arlington LV2 Low Voltage Mounting Bracket
Arlington LVS2 Screw On Low Voltage Mounting Bracket
Panasonic FV-0511VQ1 WhisperCeiling DC Ventilation Fan
| Model: | FV-0511VQ1 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume (CFM): | 110, 111, 80, 83, 50, 53 |
| Blower Wheel Type: | Sirocco |
| California Title 24 Compliant: | Yes |
| Current (Amps): | 0.18, 0.26, 0.11, 0.18, 0.07, 0.13 |
| Duct Diameter: | 4″ or 6″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 10.6, 6.9, 13.6, 7.7, 12.5, 7.4 |
| ENERGY STARĀ® Certified: | Yes |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Gross Weight (lbs): | 11 |
| MAX. Current (Amps): | 0.27 |
| Mfg in ISO 9001 Certified Facility: | Yes |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Noise (Sones): | <0.3, 0.9, <0.3, 0.6, <0.3, 0.4 |
| Power Consumption (Watts): | 10.6, 16.4, 5.9, 10.8, 4.0, 7.2 |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperCeiling DC |
| Speed (RPM): | 1342 1480, 1016, 1268, 867, 1185, 768, 1097 |
| Static Pressure in inches w.g.: | 0.1, 0.25, 0.1, 0.25, 0.1, 0.25 |
| Thermal Fuse Protection: | Yes |
| Type of Motor Bearing: | Ball |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| UL tub/Shower Enclosure: | Yes |
| Washington VIAQ Code: | Yes |
| Available Options | Fan-only – FV0511VQ1 |
