3M 90-NAT-EF Max Strength Contact Adhesive – 12.6 oz
$22.139
3M 90-NAT-EF Max Strength Contact Adhesive – 12.6 oz
Whether you’re a pro installing laminate, or a DIY-er making repairs around your home, you get industrial-strength bonding with 3M™ Max Strength Contact Adhesive. Go ahead—attach metal kickplates to doors, or even new veneer to cabinets without the hassle of tools. Designed for your heavy-duty bonding jobs, this spray adheres to wood, concrete, metal, plastics, holding strong even in hot conditions. Engineered for precise application, 3M Max Strength Contact Adhesive features an adjustable nozzle that sprays large, small, and vertical surface areas. Formulated to dry fast, 3M Max Strength spray completes the task, while also eliminating any dry-time frustration.
Key Features:
MAX STRENGTH spray adhesive provides a max bond in 10 minutes
HEAT & MOISTURE resistant
IDEAL FOR materials including laminate, wood, concrete, metal, rubber, heavy duty plastics
ADDITIONAL USES INCLUDE crafts, household repairs, acoustic soundproofing, decorating, construction, applying veneer and laminates
WEB SPRAY application
PROVIDES EXCELLENT COVERAGE on larger surfaces
ADJUSTABLE NOZZLE for precision spray control
MEETS California Air Resources Board (CARB) VOC requirements
<40% VOC emissions
| Pack Size | Single, Pack of 2, Pack of 2 |
|---|
Brand
3M
RELATED PRODUCTS
3M 10836 Scotch 35 Vinyl Electrical Tape Blue, 0.75 in x 66 ft
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
|---|---|
| Brands: | Scotch |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 105 °C |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | -18 °C |
| Overall Length (Imperial): | 66 ft |
| Overall Length (Metric): | 20.12 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.75 in |
| Overall Width (Metric): | 19.05 mm |
| Available Colors | Blue – 10836 |
3M 897-18X55 Filament Tape, 897, clear, 0.70″ x 60.14 yd
| Adhesive Type: | Synthetic Rubber |
|---|---|
| Backing (Carrier) Material: | Polypropylene Film |
| Brands: | Scotch |
| Core Size (Imperial): | 3 none |
| Core Size (metric): | 76 mm |
| Elongation at Break: | 4% |
| Industries: | General Industrial, Metalworking |
| Performance Level: | Performance |
| Product Colour: | Transparent |
| Smallest Saleable Unit: | Roll |
| Tensile Strength (Imperial): | 170.0 lb/in |
| Tensile Strength (metric): | 2977 N/100mm |
| Total Tape Thickness without Liner (Imperial): | 5 Milli-inch (mil) |
| Total Tape Thickness without Liner (metric): | 0.127 mm |
| Units per Case: | 48.0 Roll |
| Overall Length (Imperial): | 60.14 yd |
| Overall Length (Metric): | 55 m |
| Overall Width (Imperial): | 0.7 in |
| Overall Width (Metric): | 18 mm |
3M TEMFLEX-3/4X60CP10 Temflex Vinyl Electrical Tape 165, Black – 3/4 in x 60 ft
| Adhesive Type: | Rubber |
|---|---|
| Applications: | Insulation |
| Backing (Carrier) Material: | PVC |
| Brands: | Temflex |
| Dielectric Strength: | 40 kV/mm |
| Elongation at Break: | 200.0 % |
| Flame Retardant: | Yes |
| Maximum Operating Temperature (Celsius): | 90 °C |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit): | 194 null |
| Minimum Operating Temperature (Celsius): | 0 °C |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit): | 32 null |
| Product Colour: | Blue, Brown, Green, Grey, Orange, Purple, Yellow, Red, White, Black |
| Shelf Life: | 5 yr |
| Tape Grade: | General Use |
| Total Tape Thickness without Liner (Imperial): | 0.006 in |
| Total Tape Thickness without Liner (metric): | 0.15 mm |
| Voltage Rating: | 600 V |
Panasonic FV-0510VS1 WhisperValue DC Exhaust Fan 50/80/100 CFM
| Model: | FV-0510VS1 |
|---|---|
| Air Volume Exhaust (CFM): | 50 @ 0.1″ SP, 53 @ 0.25″ SP, 80 @ 0.1″ SP, 81 @ 0.25″ SP, 100 @ 0.1″ SP, 100 @ 0.25″ SP |
| Master Carton Dimensions (HxWxD): | 6.89 x 14.25 x 16.73 |
| CFM: | 50-70. 80-110 |
| Other Approved Codes and Standards: | ASHRAE 62.2, LEED, California Title 24, Washington VIAQ |
| Construction Type: | Single Family/Manufactured Housing. Multi-Family. Hospitality/Assisted Living/Student Housing. Renovation/Remodeling. |
| Current (Amps): | 50 CFM= .09A, 80 CFM= .13A, 100 CFM=.20A |
| Ventilation Design Approach: | Ventilation Design Approach |
| Duct Diameter: | 4″ Oval |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 50 CFM= 12.8 CFM/W, 80 CFM=11.4 CFM/W, 100 CFM = 9.2 CFM/W |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Fan Type: | Fan Only |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Industry: | Residential. Light Commercial |
| Installation: | Ceiling Mount, Wall Mount (UL), Tub/Shower (UL) |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Mounting Options: | Ceiling Mount (UL). Wall Mount (UL). Tub/Shower (UL) |
| Noise (Sones): | 50 @ 0.1″ SP = < 0.3, etc. |
| Power Consumption (Watts): | 50 CFM= 4.4W, 80 CFM= 7.2W, 100 CFM=11.1W |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperValue DC |
| Radiation Damper Available: | Yes |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| Warranty: | 6 year DC Motor, 3 Year Parts |
| Master Carton Gross Weight (lbs.): | 8.82 |
| Available Options | Fan-only – FV0510VS1 |
Panasonic FV-0511VQ1 WhisperCeiling DC Ventilation Fan
| Model: | FV-0511VQ1 |
|---|---|
| Advanced Features: | Single Speed |
| Air Volume (CFM): | 110, 111, 80, 83, 50, 53 |
| Blower Wheel Type: | Sirocco |
| California Title 24 Compliant: | Yes |
| Current (Amps): | 0.18, 0.26, 0.11, 0.18, 0.07, 0.13 |
| Duct Diameter: | 4″ or 6″ |
| Energy Efficiency (CFM/Watt): | 10.6, 6.9, 13.6, 7.7, 12.5, 7.4 |
| ENERGY STAR® Certified: | Yes |
| Grille Size (in sq.): | 13 |
| Gross Weight (lbs): | 11 |
| MAX. Current (Amps): | 0.27 |
| Mfg in ISO 9001 Certified Facility: | Yes |
| Motor Type (AC/DC): | DC |
| Mounting Opening (in sq.): | 2010-01-02 |
| Noise (Sones): | <0.3, 0.9, <0.3, 0.6, <0.3, 0.4 |
| Power Consumption (Watts): | 10.6, 16.4, 5.9, 10.8, 4.0, 7.2 |
| Power Rating (V/Hz): | 120/60 |
| Product Family Name: | WhisperCeiling DC |
| Speed (RPM): | 1342 1480, 1016, 1268, 867, 1185, 768, 1097 |
| Static Pressure in inches w.g.: | 0.1, 0.25, 0.1, 0.25, 0.1, 0.25 |
| Thermal Fuse Protection: | Yes |
| Type of Motor Bearing: | Ball |
| UL Listed for Tub/Shower Enclosure when GFCI Protected: | Yes |
| UL tub/Shower Enclosure: | Yes |
| Washington VIAQ Code: | Yes |
| Available Options | Fan-only – FV0511VQ1 |
