GTIN: 7.39698E+11
Categories: Decorative Bulbs, Lighting
Bulbrite 134018 40W Incandescent ST18 Nostalgic Bulb, 2200K Warm White, Antique Finish, Hairpin Filament, E26 Base
$10.211
Available on backorder
Bulbrite 134018 40W Incandescent ST18 Nostalgic Bulb, 2200K Warm White, Antique Finish, Hairpin Filament, E26 Base
SPECIFICATIONS: Included in this package is a single 40-watt incandescent bulb. The bulb is reminiscent of the Edison style bulbs and includes a hairpin-style filament. The antique finish and blown glass steeple add to the look. The bulb emits a warm glow. Dimensions are 2.25 x 2.25 x 5.5 inches.
UNIQUE STYLE: Historic lamps add the ideal finishing touch of authenticity to fixtures. The Antique Finish of each bulb leaves no detail untouched. The Nostalgic Collection is crafted with an antique hued glass reminiscent of early glass production providing an authentic vintage feel.
- ST18 Incandescent Light Bulb with an E26 base in a Antique Finish for an Authenic Vintage Feel
- 2200K color temperature for an Amber Light
- Fully Dimmable and works with most dimmer switches
- N/A year Limited Warranty
| Available Options | Hairpin filament – 134018 |
|---|
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Satco S11406 9.8 Watt; A19 LED; 2700K; Medium base; 220 deg. Beam Angle;120 Volt
SKU:
SATS11406
$5.487
| Watts: | 9W |
|---|---|
| HID Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 220 |
| Dimmable: | Non-Dimmable |
| Hours Rated: | 10000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
Satco S11414 9.5 Watt A19 LED; 2700K; Dimmable; Medium base; 230 deg. Beam Angle; 4-pack
SKU:
SATS11414
$10.074
| Watts: | 9.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 230 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 2700K – S11414 |
Satco S11471 8.5 Watt; BR30 LED; 3000K; 80 CRI; Medium Base; 120 Volts; Dimmable; 6-pack
SKU:
SATS11471
$23.890
| Watts: | 8.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 65W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | BR30 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 700L |
| Beam Spread: | 100 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | Reflector |
| Lamp Type: | Reflector |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
Satco S29446 15 Watt; PAR38 LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29446
$12.388
| Watts: | 15W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 90W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR38 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1200L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 3000K – 40 deg. Beam Angle – S29446 |
Satco S29814 11 Watt; A19 LED; 2700K; GU24 base; 220 deg. Beam Angle; 120 Volt
SKU:
SATS29814
$7.458
| Watts: | 11W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Bi Pin GU24 |
| ANSI Base: | GU24 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 1100L |
| Beam Spread: | 80 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 11 Watt – 2700K – GU24 base – S29814 |
