GTIN: 739698704043
Categories: Lighting, Specialty Bulbs
Bulbrite 704040 T10 Frosted Tubular Incandescent Light Bulb, 40W, Warm White, E26 Medium Base
$5.016
Out of stock
Frosted T10 tubular incandescent bulb with a medium E26 base that produces warm white light and diffused illumination. Great for ambient lighting, wall sconces, pendants, and indoor fixtures where soft, even output is preferred.
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Satco S11234 5 Watt; JCD LED; Clear; 3000K; G9 Base; 120 Volt
SKU:
SATS11234
$10.679
| Watts: | 5W |
|---|---|
| HID Equivalent: | 40W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | T4 |
| Base: | G9 Double Loop |
| ANSI Base: | G9 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 550L |
| Beam Spread: | 300 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | LED |
| Lamp Type: | LED |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Dimming Type: | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable or Triac |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
Satco S11471 8.5 Watt; BR30 LED; 3000K; 80 CRI; Medium Base; 120 Volts; Dimmable; 6-pack
SKU:
SATS11471
$23.890
| Watts: | 8.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 65W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | BR30 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 700L |
| Beam Spread: | 100 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | Reflector |
| Lamp Type: | Reflector |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
Satco S21344 5.5 Watt T10 LED; Clear; Medium base; 90 CRI; 2700K; 120 Volt
SKU:
SATS21344
$7.327
| Watts: | 5.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 40W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | T10 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 450L |
| Beam Spread: | 300 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Tubular |
| Lamp Type: | Tubular |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cETLus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
Satco S29430 12.5 Watt; PAR30LN LED; 2700K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29430
$10.416
| Watts: | 12.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR30LN |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1000L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 2700K – PAR30LN – S29430 |
Satco S29431 12.5 Watt; PAR30LN LED; 3000K; 40 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29431
$10.416
| Watts: | 12.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR30LN |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1000L |
| Beam Spread: | 40 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 3000K – PAR30LN – S29431 |
