3M G16402C Meguiar’s Whole Car Air ReFresher, new car scent – 2.5 oz.
$14.541
Available on backorder
3M G16402C Meguiar’s Whole Car Air ReFresher, new car scent – 2.5 oz.
Meguiar’s® Whole Car Air ReFresher helps remove tough interior odours in your car by using the ventilation system and getting those hard to reach areas, while leaving a new car scent.
Has your car lost that “New Car” smell? Meguiar’s ReFresher technology not only removes unwanted odours wherever they hide, but also replaces odours with a pleasant new car scent that lasts for weeks. * The molecular odour eliminating chemistry works great at permanently removing smells like cigarette smoke, wet dog, work-out gear, and more. *Meguiar’s ReFresher technology permanently removes existing bad odours through chemical bonding at a molecular level.
Key Features:
Fresh, new car scent
Permanently eliminates odours at a molecular level
Simple one time use aerosol refreshes every area of your car
Brand
3M
RELATED PRODUCTS
Arlington 8413 MC Cable Connector Fitting – 1-1/4″
Arlington 8414 MC Cable Connector Fitting – 1-1/2″
Arlington 933 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1-1/4″
| Weight: | 2.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 8.550″ |
| Width: | 4.020″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1-1/4″ |
| Volume: | 32.30 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1-1/4″ – 933 |
Arlington LPCG757 Low-Profile Non-Metallic Connector
| Weight: | 0.060 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 1.230″ |
| Width: | 1.230″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG757BL, White – LPCG757W |
| Material(s): | Nylon (Body) Santoprene® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.385″ – 0.750″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 3/4″ |
| Comes With: | (1)Low Profile Cord Connector (1)Extra Grommet |
| Available Size | 3/4″ – LPCG757 |
