GTIN: 7.39699E+11
Category: Electrical
Bulbrite 776945 5W LED T9 (11″) Long Tubular Filament Bulb, 2700K Warm White, Clear, Dimmable, E26 Base
$15.920
Available on backorder
Our LED T9 11‘’ bulbs are made to enhance your space. Each bulb uses just 5W of power while delivering the brightness equivalent of a traditional 40W incandescent, producing 500 lumens of Warm White Light (2700K) with excellent color rendering. The Clear finish provides a soft, even glow that reduces glare, and the Medium Screw (E26) Base ensures compatibility with your existing fixtures. These bulbs are engineered for reliability, offering an impressive 15000-hour lifespanm reducing replacement frequenct and maintenance costs while providing consistent, quality illumination for years to come.
-
- T9 11‘’ LED bulb with an E26, medium screw, base in a Clear finish.
- 40 Watt equivalent, using only 5 Watts (500 lumens).
- 2700K color temperature for a Warm White light.
- Fully Dimmable and works with most dimmer switches.
- Wet Rated for use in indoor / outdoor (can be exposed to water) locations.
- Long lasting energy efficient LED lighting, lasts up to 15,000 hours.
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Arlington 8415 MC Cable Connector Fitting – 2″
SKU:
ARL8415
$28.218
Arlington 8416 MC Cable Connector Fitting – 2-1/2″
SKU:
ARL8416
$60.635
Arlington 931 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3/4″
SKU:
ARL931
$34.788
| Weight: | 0.745 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 5.640″ |
| Width: | 2.770″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3/4″ |
| Volume: | 7.80 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3/4″ – 931 |
Arlington 938 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3-1/2″
SKU:
ARL938
$607.123
| Weight: | 0.123 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 16.840″ |
| Width: | 7.330″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3-1/2″ |
| Volume: | 334.00 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3-1/2″ – 938 |
Arlington 939 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 4″
SKU:
ARL939
$654.706
| Weight: | 11.850 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 16.840″ |
| Width: | 7.330″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 4″ |
| Volume: | 334.00 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 4″ – 939 |
