GTIN: 7.39699E+11
Category: Electrical
Bulbrite 776774 8.5W LED A19 Filament Bulb, 2700K Warm White, Clear, 90 CRI, JA8 Compliant, Dimmable, E26 Base
$11.636
Available on backorder
Our LED A19 bulbs are made to enhance your space. Each bulb uses just 8.5W of power while delivering the brightness equivalent of a traditional 60W incandescent, producing 850 lumens of Warm White Light (2700K) with excellent color rendering. The Clear finish provides a soft, even glow that reduces glare, and the Medium Screw (E26) Base ensures compatibility with your existing fixtures. These bulbs are engineered for reliability, offering an impressive 15000-hour lifespanm reducing replacement frequenct and maintenance costs while providing consistent, quality illumination for years to come.
-
- A19 LED bulb with an E26, medium screw, base in a Clear finish.
- 60 Watt equivalent, using only 8.5 Watts (850 lumens).
- 2700K color temperature for a Warm White light.
- Fully Dimmable and works with most dimmer switches.
- Wet Rated for use in indoor / outdoor (can be exposed to water) locations.
- Long lasting energy efficient LED lighting, lasts up to 15,000 hours.
| Available Options | A19 – 2700K – Warm White – 776774 |
|---|
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Arlington 930 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1/2″
SKU:
ARL930
$24.456
| Weight: | 0.580 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 5.110″ |
| Width: | 2.520″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1/2″ |
| Volume: | 4.80 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1/2″ – 930 |
Arlington 934 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1-1/2″
SKU:
ARL934
$80.990
| Weight: | 2.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 8.550″ |
| Width: | 4.020″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1-1/2″ |
| Volume: | 32.30 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1-1/2″ – 934 |
Arlington 939 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 4″
SKU:
ARL939
$654.706
| Weight: | 11.850 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 16.840″ |
| Width: | 7.330″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 4″ |
| Volume: | 334.00 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 4″ – 939 |
Arlington FBS1423 Steel One Box 2-3/8 box depth
SKU:
ARLFBS1423
$21.391
| Weight: | 0.835 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.250″ |
| Width: | 3.572″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 23.0 |
| Style: | 2-3/8″ Box Depth/ Mounts on Side of Joist |
| Trade Size: | 23.0 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Box (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws (3)#10-16 x 2″ Long Screws |
| Available Options | 2-3/8″ Box Depth – FBS1423 |
Arlington LPCG757 Low-Profile Non-Metallic Connector
SKU:
ARLLPCG757
$7.823
| Weight: | 0.060 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 1.230″ |
| Width: | 1.230″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG757BL, White – LPCG757W |
| Material(s): | Nylon (Body) Santoprene® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.385″ – 0.750″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 3/4″ |
| Comes With: | (1)Low Profile Cord Connector (1)Extra Grommet |
| Available Size | 3/4″ – LPCG757 |
