GTIN: 7.39699E+11
Category: Electrical
Bulbrite 776769 8.5W LED ST18 Filament Bulb, 3000K Soft White, Clear, 90 CRI, JA8 Compliant, Dimmable, E26 Base
$11.722
Available on backorder
Bulbrite 776769 8.5W LED ST18 Filament Bulb, 3000K Soft White, Clear, 90 CRI, JA8 Compliant, Dimmable, E26 Base
- ST18 LED bulb with an E26, medium screw, base in a Clear finish.
- 60 Watt equivalent, using only 8.5 Watts (850 lumens).
- 3000K color temperature for a Soft White light.
- Fully Dimmable and works with most dimmer switches.
- Wet Rated for use in indoor / outdoor (can be exposed to water) locations.
- Long lasting energy efficient LED lighting, lasts up to 15,000 hours.
| Available Options | ST18 – 3000K – Soft White – 776769 |
|---|
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Arlington 8412 Connector for Larger MC Cable
SKU:
ARL8412
$15.983
Arlington 8414 MC Cable Connector Fitting – 1-1/2″
SKU:
ARL8414
$23.630
Arlington 932 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1″
SKU:
ARL932
$46.317
| Weight: | 1.140 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.530″ |
| Width: | 3.280″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1″ |
| Volume: | 11.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1″ – 932 |
Arlington 933 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1-1/4″
SKU:
ARL933
$69.623
| Weight: | 2.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 8.550″ |
| Width: | 4.020″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1-1/4″ |
| Volume: | 32.30 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1-1/4″ – 933 |
Arlington 937 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3″
SKU:
ARL937
$358.241
| Weight: | 8.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 14.340″ |
| Width: | 6.400″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3″ |
| Volume: | 175.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3″ – 937 |
