GTIN: 7.39699E+11
Category: Electrical
Bulbrite 776768 – LED A19 Filament Bulb Fully Compatible Dimming JA8
$13.187
Available on backorder
Our LED A19 bulbs are made to enhance your space. Each bulb uses just 8.5W of power while delivering the brightness equivalent of a traditional 60W incandescent, producing 850 lumens of Soft White Light (3000K) with excellent color rendering. The Clear finish provides a soft, even glow that reduces glare, and the Medium Screw (E26) Base ensures compatibility with your existing fixtures. These bulbs are engineered for reliability, offering an impressive 15000-hour lifespanm reducing replacement frequenct and maintenance costs while providing consistent, quality illumination for years to come.
-
- A19 LED bulb with an E26, medium screw, base in a Clear finish.
- 60 Watt equivalent, using only 8.5 Watts (850 lumens).
- 3000K color temperature for a Soft White light.
- Fully Dimmable and works with most dimmer switches.
- Wet Rated for use in indoor / outdoor (can be exposed to water) locations.
- Long lasting energy efficient LED lighting, lasts up to 15,000 hours.
| Available Options | A19 – 3000K – Soft White – 776768 |
|---|
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Arlington 8413 MC Cable Connector Fitting – 1-1/4″
SKU:
ARL8413
$19.042
Arlington 8417 MC Cable Connector Fitting – 3″
SKU:
ARL8417
$75.928
Arlington 930NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 1/2″
SKU:
ARL930NM
$10.120
Arlington 934 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1-1/2″
SKU:
ARL934
$80.990
| Weight: | 2.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 8.550″ |
| Width: | 4.020″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1-1/2″ |
| Volume: | 32.30 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1-1/2″ – 934 |
Arlington 937 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3″
SKU:
ARL937
$358.241
| Weight: | 8.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 14.340″ |
| Width: | 6.400″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3″ |
| Volume: | 175.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3″ – 937 |
