GTIN: 7.39699E+11
Category: Electrical
Bulbrite 705140 40W T8 Clear Tube Incandescent Light Bulb with E26 Base
$13.733
Available on backorder
- Product Specifications: Single T8 incandescent bulb with E26 base, 40 watts power consumption, and clear glass finish
- Dimensions: Measures 12 inches in total length with glass portion extending approximately 11 inches
- Design Features: Elongated shape provides even distribution of light for accent and display lighting applications
- Versatility: Compatible with vintage Christmas trees, store displays, and bathroom vanity lighting fixtures
- Base Type: Standard E26 base ensures compatibility with common light fixtures and sockets
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Arlington 932NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 1″
SKU:
ARL932NM
$12.772
Arlington 933 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1-1/4″
SKU:
ARL933
$69.623
| Weight: | 2.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 8.550″ |
| Width: | 4.020″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1-1/4″ |
| Volume: | 32.30 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1-1/4″ – 933 |
Arlington 935 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 2″
SKU:
ARL935
$139.811
| Weight: | 3.450 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 10.730″ |
| Width: | 4.670″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 2″ |
| Volume: | 69.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 2″ – 935 |
Arlington 936 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 2-1/2″
SKU:
ARL936
$290.439
| Weight: | 7.750 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 13.900″ |
| Width: | 5.970″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 2-1/2″ |
| Volume: | 175.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 2-1/2″ – 936 |
Arlington FBS415 Steel Octagonal Fan & Fixture Joist Mounting Box
SKU:
ARLFBS415
$14.782
| Weight: | 0.640 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.572″ |
| Width: | 4.250″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 14.6 |
| Style: | 1-1/2″ Box Depth / Mounts Under Joist |
| Trade Size: | 14.6 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Mud Cover (1)Box (4)#12-14 x 1-1/4″ Long Screws (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws |
| Available Options | 1-1/2″ Box Depth – FBS415 |
