GTIN: 739698704111
Categories: Lighting, Specialty Bulbs
Bulbrite 704115 T10 Clear Tubular Incandescent Light Bulb, 15W, Warm White, E26 Medium Base
$4.541
Out of stock
Clear T10 tubular incandescent bulb with a medium E26 base, producing warm 2700K light (~100 lumens) with full dimming capability. Ideal for display lighting, accent fixtures, and decorative environments needing a slim tubular design and gentle glow. (Bulbrite)
Brand
Bulbrite
RELATED PRODUCTS
Satco S11234 5 Watt; JCD LED; Clear; 3000K; G9 Base; 120 Volt
SKU:
SATS11234
$10.679
| Watts: | 5W |
|---|---|
| HID Equivalent: | 40W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | T4 |
| Base: | G9 Double Loop |
| ANSI Base: | G9 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 550L |
| Beam Spread: | 300 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | LED |
| Lamp Type: | LED |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Dimming Type: | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable or Triac |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
Satco S12416 8 Watt LED A19; Clear; Medium Base; 3500K; 90 CRI; 120 Volt
SKU:
SATS12416
$7.196
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3500K |
| Temperature: | Neutral White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 320 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 3500K – S12416 |
Satco S12463 8 Watt A19 LED; Clear; 3000K; Medium Base; 120 Volt; 4-Pack
SKU:
SATS12463
$14.031
| Watts: | 8W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 60W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 3000K |
| Temperature: | Soft White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 800L |
| Beam Spread: | 280 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 15000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Color Temperature | 3000K – S12463 |
Satco S29450 15 Watt; PAR38 LED; 2700K; 60 deg. Beam Angle; Medium base; 120 Volt
SKU:
SATS29450
$12.388
| Watts: | 15W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 90W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | PAR38 |
| Base: | Medium |
| ANSI Base: | E26 |
| Finish: | Clear |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 90+ |
| Lumens: | 1200L |
| Beam Spread: | 60 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | PAR |
| Lamp Type: | PAR |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Wet |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 2700K – 60 deg. Beam Angle – S29450 |
Satco S29814 11 Watt; A19 LED; 2700K; GU24 base; 220 deg. Beam Angle; 120 Volt
SKU:
SATS29814
$7.458
| Watts: | 11W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent: | 75W |
| Volts: | 120V |
| Shape: | A19 |
| Base: | Bi Pin GU24 |
| ANSI Base: | GU24 |
| Finish: | Frost |
| CCT (Kelvin): | 2700K |
| Temperature: | Warm White |
| CRI: | 80+ |
| Lumens: | 1100L |
| Beam Spread: | 80 |
| Dimmable: | Yes-Dimmable |
| Hours Rated: | 25000 |
| Product Category: | Type A |
| Lamp Type: | Type A |
| Technology: | LED |
| Operating Frequency: | 60Hz |
| Operating Temperature: | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing: | cULus – Certified; cULus – Listed |
| Location Rating: | Damp |
| RoHS Compliant: | Yes |
| FCC Compliant: | Yes |
| Available Options | 11 Watt – 2700K – GU24 base – S29814 |
