GTIN: 70382002961
Category: Electrical
3M M20508C Meguiar’s Mirror Glaze Ultra Finishing Polish M205, 8 oz
$14.349
Available on backorder
- EXCEPTIONAL RESULTS: Advanced technology formula provides a deep gloss and rich, swirl-free results, ensuring the luxury your vehicle deserves. This mirror glaze goes above and beyond to produce a high gloss finish with no defects left behind.
- NO MORE SWIRLS: Meguiar’s M20508C Mirror Glaze Ultra Finishing Polish permanently and efficiently removes swirls and light defects from all paint in favor of a deep gloss. This powerful car polish gets the job done and leaves a lasting finish
- STUNNING SHINE: Ultra Finishing Polish produces deep reflections and high gloss without leaving a mess behind. Treat your ride to a stunning shine with a professional polish that achieves an impeccable shine and gloss.
- EASY-TO-USE: Whether working by rotary, DA polisher, or hand, this professional polishing compound goes on and wipes off easily for a quick and easy cleanup. This Finishing Polish is the perfect way to enhance and refine paint and increase gloss.
Brand
3M
3M™ is a global leader in personal protective equipment (PPE), industrial safety products, and workplace innovation solutions. With over a century of expertise and a portfolio of more than 60,000 products, 3M serves critical sectors across construction, manufacturing, healthcare, automotive, and electrical industries.
Renowned for quality and performance, 3M develops certified safety gear, industrial adhesives and tapes, respirators, ear protection, protective eyewear, and abrasives—designed to meet the highest safety standards and increase on-the-job efficiency.
As an official Canadian distributor, we are proud to offer genuine 3M™ products backed by expert support, competitive pricing, and fast nationwide delivery.
RELATED PRODUCTS
Arlington 930NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 1/2″
SKU:
ARL930NM
$10.120
Arlington 932 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1″
SKU:
ARL932
$46.317
| Weight: | 1.140 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.530″ |
| Width: | 3.280″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1″ |
| Volume: | 11.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1″ – 932 |
Arlington 939 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 4″
SKU:
ARL939
$654.706
| Weight: | 11.850 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 16.840″ |
| Width: | 7.330″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 4″ |
| Volume: | 334.00 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 4″ – 939 |
Arlington FBS415 Steel Octagonal Fan & Fixture Joist Mounting Box
SKU:
ARLFBS415
$14.782
| Weight: | 0.640 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.572″ |
| Width: | 4.250″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 14.6 |
| Style: | 1-1/2″ Box Depth / Mounts Under Joist |
| Trade Size: | 14.6 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Mud Cover (1)Box (4)#12-14 x 1-1/4″ Long Screws (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws |
| Available Options | 1-1/2″ Box Depth – FBS415 |
Arlington FBS420 Steel Octagonal Fan & Fixture Joist Mounting Box
SKU:
ARLFBS420
$18.794
| Weight: | 0.725 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.572″ |
| Width: | 4.250″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 20.0 |
| Style: | 2″ Box Depth / Mounts Under Joist |
| Trade Size: | 20.0 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Mud Cover (1)Box (4)#12-14 x 1-1/4″ Long Screws (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws |
| Available Options | 2″ Box Depth – FBS420 |
