GTIN: 70382002954
Category: Electrical
3M M10508C Meguiar’s Mirror Glaze Ultra-Cut Compound M105, 8 oz
$15.697
Available on backorder
- Advanced technology formula provides a deep gloss and rich, swirl-free results
- Permanently removes swirls and light defects from all glossy paints
- Produces deep reflections and high gloss
- Smooth buffing feel, easy wipe-off, and fast clean-up
- Formulated for use by Hand, DA Polisher, or Rotary Buffer, and is body shop safe
Brand
3M
3M™ is a global leader in personal protective equipment (PPE), industrial safety products, and workplace innovation solutions. With over a century of expertise and a portfolio of more than 60,000 products, 3M serves critical sectors across construction, manufacturing, healthcare, automotive, and electrical industries.
Renowned for quality and performance, 3M develops certified safety gear, industrial adhesives and tapes, respirators, ear protection, protective eyewear, and abrasives—designed to meet the highest safety standards and increase on-the-job efficiency.
As an official Canadian distributor, we are proud to offer genuine 3M™ products backed by expert support, competitive pricing, and fast nationwide delivery.
RELATED PRODUCTS
Arlington 930NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 1/2″
SKU:
ARL930NM
$10.120
Arlington 932NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 1″
SKU:
ARL932NM
$12.772
Arlington 935 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 2″
SKU:
ARL935
$139.811
| Weight: | 3.450 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 10.730″ |
| Width: | 4.670″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 2″ |
| Volume: | 69.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 2″ – 935 |
Arlington 937 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3″
SKU:
ARL937
$358.241
| Weight: | 8.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 14.340″ |
| Width: | 6.400″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3″ |
| Volume: | 175.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3″ – 937 |
Arlington LPCG50 Low-Profile Non-Metallic Connector
SKU:
ARLLPCG50
$6.588
| Weight: | 0.038 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 0.978″ |
| Width: | 0.978″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG50BL, White – LPCG50W |
| Material(s): | Nylon (Body) Santoprene® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.200″ – 0.485″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 1/2″ |
| Available Size | 1/2″ – LPCG50 |
