3M 8210 N95 Particulate Respirator
$5.079
Available on backorder
3M™ Particulate Respirator 8210, N95 is a disposable particulate respirator that is designed to help provide reliable respiratory protection of at least 95 percent filtration efficiency against certain non-oil based particles. This respirator is designed for use for particles such as those from grinding, sanding, sweeping, sawing, bagging, or other dusty operations. This respirator can also help reduce inhalation exposures to certain airborne biological particles (examples: mold, Bacillus anthracis, Mycobacterium tuberculosis), but cannot eliminate the risk of contracting infection, illness, or disease. The respirator incorporates 3M’s proprietary technology with advanced electrostatically charged microfiber filter media designed for ease of breathing. This respirator is compatible with a variety of protective eyewear and hearing protection.
This particulate respirator is NIOSH (National Institute for Occupational Safety and Health) approved for environments containing certain non-oil based particles and provides at least 95 percent filter efficiency.
Breathing hazardous particles can pose a risk to your health. NIOSH, a Federal government regulatory agency, has tested and approved the 3M Particulate Respirator 8210, which is designed to help reduce exposure to certain airborne particles.
Brand
3M
RELATED PRODUCTS
Arlington 8416 MC Cable Connector Fitting – 2-1/2″
Arlington 932 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1″
| Weight: | 1.140 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.530″ |
| Width: | 3.280″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1″ |
| Volume: | 11.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1″ – 932 |
Arlington 933 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1-1/4″
| Weight: | 2.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 8.550″ |
| Width: | 4.020″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1-1/4″ |
| Volume: | 32.30 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1-1/4″ – 933 |
Arlington FBS1423 Steel One Box 2-3/8 box depth
| Weight: | 0.835 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 4.250″ |
| Width: | 3.572″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 23.0 |
| Style: | 2-3/8″ Box Depth/ Mounts on Side of Joist |
| Trade Size: | 23.0 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Box (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws (3)#10-16 x 2″ Long Screws |
| Available Options | 2-3/8″ Box Depth – FBS1423 |
Arlington LPCG50 Low-Profile Non-Metallic Connector
| Weight: | 0.038 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 0.978″ |
| Width: | 0.978″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG50BL, White – LPCG50W |
| Material(s): | Nylon (Body) Santoprene® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.200″ – 0.485″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 1/2″ |
| Available Size | 1/2″ – LPCG50 |
