GTIN: 51131667754
Category: Electrical
3M 731-CA Nexcare Absolute Waterproof Tape, 1 in x 180 in
$7.155
Available on backorder
Nexcare Absolute Waterproof Tape is truly waterproof for reliable use, even while swimming. The flexible first aid tape wraps around areas that can be hard to tape, including fingers, wrists and elbows. Strong adhesive helps this first aid tape reliably secure gauze, so your wound dressing stays in place. Ideal in a first aid kit, this waterproof tape is well-suited for water activities, including swimming, kayaking and water sports. The active tape is made from breathable foam material, which offers a protective cushion that helps prevent chafing. To apply, simply tear the tape, and press to secure.
- FLEXIBLE: Active tape stretches to comfortably conform and flex while moving, making it ideal for fingers, wrists and elbows
- PROTECTIVE: Foam material provides cushioned protection to help prevent chafing and blisters
- STRONG: Medical adhesive tape reliably secures gauze, so your dressing stays in place
- WATER ACTIVITIES: Use during swimming, kayaking and water sport
- FIRST AID: Ideal in a first aid kit for treatment of injuries on-the-go
- TEARABLE: Easy-to-tear first aid tape for fast, simple application
- HYPOALLERGENIC: Medical adhesive tape is not made with natural rubber latex
Brand
3M
3M™ is a global leader in personal protective equipment (PPE), industrial safety products, and workplace innovation solutions. With over a century of expertise and a portfolio of more than 60,000 products, 3M serves critical sectors across construction, manufacturing, healthcare, automotive, and electrical industries.
Renowned for quality and performance, 3M develops certified safety gear, industrial adhesives and tapes, respirators, ear protection, protective eyewear, and abrasives—designed to meet the highest safety standards and increase on-the-job efficiency.
As an official Canadian distributor, we are proud to offer genuine 3M™ products backed by expert support, competitive pricing, and fast nationwide delivery.
RELATED PRODUCTS
Arlington 8414 MC Cable Connector Fitting – 1-1/2″
SKU:
ARL8414
$23.630
Arlington 8417 MC Cable Connector Fitting – 3″
SKU:
ARL8417
$75.928
Arlington 936 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 2-1/2″
SKU:
ARL936
$290.439
| Weight: | 7.750 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 13.900″ |
| Width: | 5.970″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 2-1/2″ |
| Volume: | 175.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 2-1/2″ – 936 |
Arlington FBS415 Steel Octagonal Fan & Fixture Joist Mounting Box
SKU:
ARLFBS415
$14.782
| Weight: | 0.640 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.572″ |
| Width: | 4.250″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 14.6 |
| Style: | 1-1/2″ Box Depth / Mounts Under Joist |
| Trade Size: | 14.6 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Mud Cover (1)Box (4)#12-14 x 1-1/4″ Long Screws (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws |
| Available Options | 1-1/2″ Box Depth – FBS415 |
Arlington LPCG50 Low-Profile Non-Metallic Connector
SKU:
ARLLPCG50
$6.588
| Weight: | 0.038 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 0.978″ |
| Width: | 0.978″ |
| Color: | Gray |
| Additional Color Options: | Black – LPCG50BL, White – LPCG50W |
| Material(s): | Nylon (Body) Santoprene® (Grommet) Polyethylene (Sealing Ring) Zinc (Locknut) |
| Cord Range: | 0.200″ – 0.485″ |
| Liquid Tight: | Yes |
| Oil Tight: | Yes |
| Trade Size: | 1/2″ |
| Available Size | 1/2″ – LPCG50 |
