GTIN: 54007103070
Category: Electrical
3M 6143-DL-2W Scotch Super 88 Premium Vinyl Electrical Tape, Black, 3/4 in x 66 ft
$1.000
Available on backorder
For heavy-duty projects, Scotch Vinyl Electrical Tape Super 88 provides heavy-duty protection and insulation for electrical wires, cables and other components. A super- strong, rubber-based adhesive with an elastic backing delivers moisture-tight electrical and mechanical protection with minimal bulk. It’s ultimate versatility with exceptional durability – for your toughest jobs.
- 8.5 mils thick for heavy-duty use
- Heavy-duty protection from abrasion and moisture
- Protective jacketing up to 600V splice insulation
- Use for easy harnessing of wires or cables
- Inhibits corrosion of electrical conductors
- Professional-grade vinyl construction for premium insulation
- Indoor and outdoor use
- High adhesion in extreme temperatures: 0°F-221°F
- Superior resistance to to UV rays, abrasion, corrosion, alkalies and acids
Brand
3M
3M™ is a global leader in personal protective equipment (PPE), industrial safety products, and workplace innovation solutions. With over a century of expertise and a portfolio of more than 60,000 products, 3M serves critical sectors across construction, manufacturing, healthcare, automotive, and electrical industries.
Renowned for quality and performance, 3M develops certified safety gear, industrial adhesives and tapes, respirators, ear protection, protective eyewear, and abrasives—designed to meet the highest safety standards and increase on-the-job efficiency.
As an official Canadian distributor, we are proud to offer genuine 3M™ products backed by expert support, competitive pricing, and fast nationwide delivery.
RELATED PRODUCTS
Arlington 8412 Connector for Larger MC Cable
SKU:
ARL8412
$15.983
Arlington 8413 MC Cable Connector Fitting – 1-1/4″
SKU:
ARL8413
$19.042
Arlington 935 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 2″
SKU:
ARL935
$139.811
| Weight: | 3.450 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 10.730″ |
| Width: | 4.670″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 2″ |
| Volume: | 69.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 2″ – 935 |
Arlington 938 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3-1/2″
SKU:
ARL938
$607.123
| Weight: | 0.123 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 16.840″ |
| Width: | 7.330″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3-1/2″ |
| Volume: | 334.00 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3-1/2″ – 938 |
Arlington 939 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 4″
SKU:
ARL939
$654.706
| Weight: | 11.850 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 16.840″ |
| Width: | 7.330″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 4″ |
| Volume: | 334.00 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 4″ – 939 |
