GTIN: 51115036811
Category: Electrical
3M 2090-36NC4-P ScotchBlue Original Painter’s Tape, Multi-Surface, 1.41 in x 60 yd (4-Pack)
$23.868
Available on backorder
- Use-On Surfaces: Designed For Use On Multiple Surfaces Such As Smooth Or Lightly Textured Walls, Trim, Baseboards, Tile, And Glass
- Days Clean Removal: 14-Day Interior And Exterior Clean Removal Leaves Behind No Damage Or Sticky Residue
- Adhesive Level: Medium
- Performance: Uv And Sunlight Resistant
- Size: 1.41 In. X 60 Yd.
- Pack Out: 4 Rolls/Pack
- Sustainability: Made From 45% Renewable Resources; Solvent-Free Adhesive; Tape Made In A Zero-Landfill Site Certified For Energy Management (Iso 50001 Certified), Core Made With 70% Post-Consumer Waste
- Application Tips: For Great Paint Results Make Sure The Surface Is Clean, Dry And Dust-Free So That The Tape Sticks Properly. Next, Apply The Tape Onto The Surface While Pressing Down Firmly As You Go. And Lastly, Let The Tape Set For About 30 To 60 Minutes Before Painting.
- Removal Tips: Wait Until The Paint Is Dry To The Touch Before Removing The Tape. Lift The Tape Up By Slowly Pulling It Back On Itself, Then Removing At A 45-Degree Angle.
| Available Options | Original – 1.41 in x 60 yd (4-Pack) – 2090-36NC4-P |
|---|
Brand
3M
3M™ is a global leader in personal protective equipment (PPE), industrial safety products, and workplace innovation solutions. With over a century of expertise and a portfolio of more than 60,000 products, 3M serves critical sectors across construction, manufacturing, healthcare, automotive, and electrical industries.
Renowned for quality and performance, 3M develops certified safety gear, industrial adhesives and tapes, respirators, ear protection, protective eyewear, and abrasives—designed to meet the highest safety standards and increase on-the-job efficiency.
As an official Canadian distributor, we are proud to offer genuine 3M™ products backed by expert support, competitive pricing, and fast nationwide delivery.
RELATED PRODUCTS
Arlington 931 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3/4″
SKU:
ARL931
$34.788
| Weight: | 0.745 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 5.640″ |
| Width: | 2.770″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3/4″ |
| Volume: | 7.80 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3/4″ – 931 |
Arlington 931NM AnyBODY Non-Metallic Conduit Body – 3/4″
SKU:
ARL931NM
$11.946
Arlington 932 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 1″
SKU:
ARL932
$46.317
| Weight: | 1.140 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 6.530″ |
| Width: | 3.280″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid and Set-Screw EMT |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 1″ |
| Volume: | 11.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 1″ – 932 |
Arlington 937 AnyBODY Metallic LB Conduit Body – 3″
SKU:
ARL937
$358.241
| Weight: | 8.300 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 14.340″ |
| Width: | 6.400″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Copper-Free Aluminum |
| Conduit Type: | Threaded IMC or Rigid |
| NEC Compliance: | Section 314.16 (c) (2) of the 2014 NEC |
| Trade Size: | 3″ |
| Volume: | 175.50 Cubic Inches |
| Comes With: | (3)Threaded Flanges (4)Cover Plates (1)Aluminum Body (1)Access Cover Gasket (1)Access Cover |
| Available Size | 3″ – 937 |
Arlington FBS420 Steel Octagonal Fan & Fixture Joist Mounting Box
SKU:
ARLFBS420
$18.794
| Weight: | 0.725 lbs/each |
|---|---|
| Height: | 3.572″ |
| Width: | 4.250″ |
| Color: | Silver |
| Material(s): | Steel |
| Cubic Inches: | 20.0 |
| Style: | 2″ Box Depth / Mounts Under Joist |
| Trade Size: | 20.0 cu. in. |
| Comes With: | (1)NM Cable Connector (1)Mud Cover (1)Box (4)#12-14 x 1-1/4″ Long Screws (2)#10-32 x 7/8″ Long Screws |
| Available Options | 2″ Box Depth – FBS420 |
